UCHWA£A Nr 1/2008 ZARZ¡DU ODDZIA£U ZNP w G³ownie z dnia 21 kwietnia 2008 r.

G³owno, dnia 21.04.2008 r.

Dzia³aj±c na podstawie art. 1 i art. 7 ustawy o rozwi±zywaniu sporów zbiorowych w zwi±zku z art. 52 ust.1 pkt. 1 Statutu Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego, Zarz±d Oddzia³u ZNP w Glownie przyjmuje co nastêpuje:

§1.

Postanawia siê wyst±piæ do Dyrektorów szkó³ i placówek o¶wiatowych objêtych dzia³aniem Oddzia³u ZNP w G³ownie z nastêpuj±cymi postulatami:
1) zagwarantowania zwiêkszenia do 2010 r. wynagrodzeñ nauczycieli i pracowników niebêd±cych nauczycielami o co najmniej 50%, miêdzy innymi poprzez zwiêkszenie nak³adów na o¶wiatê publiczn±,
2) utrzymania dotychczasowego zakresu praw i obowi±zków nauczycielskich wynikaj±cych z ustawy Karta Nauczyciela,
3) utrzymania dotychczasowych uprawnieñ emerytalnych nauczycieli.

§2.

Oczekuje siê spe³nienia postulatów, o których mowa w §1 w ci±gu 3 dni od dnia ich przekazania.

§3.

Niespe³nienie postulatów, o których mowa w §1 we wskazanym terminie bêdzie równoznaczne z wej¶ciem przez Oddzia³ ZNP w G³ownie w spór zbiorowy z poszczególnymi pracodawcami.

§4.

W przypadku niespe³nienia postulatów, o których mowa w §1 Zarz±d Oddzia³u, po up³ywie 14 dni od rozpoczêcia sporu zbiorowego, zastrzega sobie prawo zorganizowania strajku, og³oszonego z co najmniej 5 dniowym wyprzedzeniem.

§5.

Uchwa³a wchodzi w ¿ycie z dniem podjêcia.

Za Zarz±d
Prezes Oddzia³u ZNP
w G³ownie
/ - Katarzyna Soko³owska /

linia

PIKIETA 29 KWIETNIA 2008 (¼ród³o: www.znpokreg.wlodzi.com )

Zarz±d Okrêgu £ódzkiego ZNP i Regionalna Sekcja O¶wiaty i Wychowania Ziemi £ódzkiej NSZZ "Solidarno¶æ" zwracaj± siê z pro¶b± do wszystkich pracowników o¶wiaty z terenu £odzi i województwa o wziêcie udzia³u w pikiecie, która odbêdzie siê 29 kwietnia 2008 roku przed Urzêdem Wojewody £ódzkiego przy ul. Piotrkowskiej 104. Rozpoczynamy o godzinie 15.oo. Zbiórka uczestników o 14.30.

Archiwum:
Komunikat - zobacz (gif - nowe okno - 62KB)

linia

POROZUMIENIE ZNP I SOLIDARNO¦CI (¼ród³o: www.znpokreg.wlodzi.com )

19. 04. 2008 r.

W dniu 17 kwietnia 2008 roku Zarz±d Okrêgu £ódzkiego ZNP podpisa³ z Regionaln± Sekcj± O¶wiaty i Wychowania Ziemi £ódzkiej NSZZ "Solidarno¶æ" porozumienie dotycz±ce wspó³pracy na rzecz poprawy sytuacji o¶wiaty publicznej i jej pracowników oraz wspólnych dzia³añ protestacyjnych.

Prezes Zarz±du Okrêgu £ódzkiego ZNP
/-/ Marek ÆWIEK

Archiwum:
Porozumienie - zobacz (jpg - nowe okno - 145KB)

linia

INFORMUJEMY ( ¼ród³o: www.znpokreg.wlodzi.com )

19. 04. 2008 r.

   Zarz±d Okrêgu £ódzkiego ZNP informuje, ¿e na terenie województwa ³ódzkiego zebrano 23 547 podpisów pod projektem Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej o zmianie ustawy o systemie o¶wiaty, dotycz±cym upowszechnienia wychowania przedszkolnego.
Najwiêcej podpisów zebra³y oddzia³y ZNP w: Radomsku, Piotrkowie Trybunalskim, Be³chatowie, Zgierzu (powiat).
   W imieniu komitetu Inicjatywy Obywatelskiej dziêkujemy wszystkim zaanga¿owanym w zbieranie podpisów.

Prezes ZO£ ZNP
/-/ Marek ÆWIEK

Archiwum:
1. stanowisko Zarz±du Okrêgu £ódzkiego ZNP w sprawie obni¿enia obowi±zku szkolnego
2. przeczytaj apel o poparcie
3. zobacz obszerniejsze wyja¶nienie

linia

Uchwa³a Nr 1/2008 Zarz±du G³ównego ZNP z dnia 8 kwietnia 2008 r. w sprawie: podjêcia dzia³añ maj±cych na celu wst±pienie przez ZNP w spór zbiorowy

Zarz±d G³ówny ZNP postanawia co nastêpuje:

§1.

Og³asza siê pogotowie protestacyjne we wszystkich ogniwach organizacyjnych Zwi±zku.

§2.

Zobowi±zuje siê zarz±dy oddzia³ów ZNP do:
1) wyst±pienia, na podstawie art. 1 i art. 7 ustawy o rozwi±zywaniu sporów zbiorowych w zwi±zku z art. 52 ust. 1 pkt 1 Statutu ZNP do wszystkich pracodawców objêtych dzia³aniem oddzia³ów z postulatem spe³nienia nastêpuj±cych ¿±dañ:
- zagwarantowania zwiêkszenia do 2010 r. wynagrodzeñ nauczycieli i pracowników niebêd±cych nauczycielami o co najmniej 50% miêdzy innymi poprzez zwiêkszenie nak³adów na o¶wiatê publiczn±,
- utrzymania dotychczasowego zakresu praw i obowi±zków nauczycielskich wynikaj±cych z ustawy Karta Nauczyciela,
- utrzymania dotychczasowych uprawnieñ emerytalnych nauczycieli.
2) przeprowadzenia procedury sporu zbiorowego zgodnie z przepisami ustawy o rozwi±zywaniu sporów zbiorowych w przypadku niespe³nienia postulatów, o których mowa w pkt 1.

§3.

Przyjmuje siê ramowy harmonogram sporu zbiorowego stanowi±cy za³±cznik Nr 1 do niniejszej uchwa³y, wyznaczaj±c tym samym datê strajku, bêd±cego skutkiem niespe³nienia postulatów, o których mowa w §2 pkt 1, na dzieñ 27 maja br.

§4.

Uchwa³a wchodzi w ¿ycie z dniem podjêcia.

Za Zarz±d G³ówny ZNP
/-/ S³awomir Broniarz
Prezes Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego

Za³±cznik Nr 1

RAMOWY HARMONOGRAM SPORU ZBIOROWEGO IV-V 2008 r.

8 kwietnia - podjêcie przez Zarz±d G³ówny ZNP uchwa³y wprowadzaj±cej pogotowie protestacyjne i zobowi±zuj±cej zarz±dy oddzia³ów do przekazania dyrektorom szkó³ i placówek o¶wiatowych postulatów zwi±zkowych stanowi±cych przedmiot sporu zbiorowego,

9-21 kwietnia - podjêcie przez zarz±dy oddzia³ów uchwa³ o wyst±pieniu do dyrektorów szkó³ i placówek z ¿±daniem spe³nienia postulatów zwi±zkowych i przekazanie ich przez przedstawicieli zarz±dów oddzia³ów w³a¶ciwym dyrektorom,

25-28 kwietnia - przeprowadzenie z poszczególnymi dyrektorami rokowañ zakoñczonych podpisaniem protoko³u rozbie¿no¶ci,

29 kwietnia - 8 maja - przeprowadzenie mediacji zakoñczonej podpisaniem protoko³u rozbie¿no¶ci,

9-16 maja - przeprowadzenie referendum strajkowego,

19-21 maja - poinformowanie dyrektorów o wynikach referendum strajkowego oraz o dacie planowanego na dzieñ 27 maja strajku.

linia

Stanowisko Zarz±du Okrêgu £ódzkiego ZNP w sprawie rz±dowych zamiarów likwidacji ustawy Karta Nauczyciela.

Zarz±d Okrêgu £ódzkiego Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego wyra¿a stanowczy sprzeciw wobec rz±dowych zamiarów likwidacji ustawy Karta Nauczyciela, b±d¼ te¿ niekorzystnych zmian dotycz±cych praw pracowniczych w tym dokumencie.

Przeczytaj ca³o¶æ

linia

Wyja¶nienia dotycz±ce zasad przechodzenia przez nauczycieli na wcze¶niejsz± emeryturê na podstawie art. 88 Karty Nauczyciela

W zwi±zku z licznymi pytaniami nap³ywaj±cymi do ZG ZNP dotycz±cymi wcze¶niejszej emerytury na podstawie art. 88 Karty Nauczyciela przedstawiamy poni¿sze wyja¶nienia:

Mo¿liwo¶æ skorzystania z prawa do wcze¶niejszej emerytury na podstawie Karty Nauczyciela zosta³a przesuniêta do 31 grudnia 2008 r. Zgodnie z art. 88 ust. 1 Karty Nauczyciela, aby przej¶æ na emeryturê tzn. uzyskaæ pozytywn± decyzjê emerytaln± z ZUS (wyliczon± wysoko¶æ ¶wiadczenia emerytalnego) konieczne jest posiadanie trzydziestoletniego okresu zatrudnienia, w tym 20 lat pracy w szczególnym charakterze i rozwi±zanie stosunku pracy na swój wniosek.
Po nowelizacji art. 88 ust. 2a Karty Nauczyciela, która wesz³a w ¿ycie 31 sierpnia 2007 r., aby nabyæ prawo do emerytury bez wzglêdu na wiek wystarczy najpó¼niej do koñca 2008 r. spe³niæ wymagania 30 lat zatrudnienia ogó³em, w tym 20 lat pracy w szczególnym charakterze, natomiast nie jest konieczne rozwi±zanie stosunku pracy do 31 grudnia 2008 r. Rozwi±zanie stosunku pracy mo¿e nast±piæ w ka¿dym czasie po tej dacie.
Nauczyciele, którzy spe³ni± wymagania sta¿owe do koñca 2008 r. nie s± zobowi±zani zg³aszaæ do ZUS tego faktu. Jednak¿e w przypadku w±tpliwo¶ci, czy posiadaj± wymagany sta¿ ubezpieczeniowy mog± - nie rozwi±zuj±c stosunku pracy - wyst±piæ do w³a¶ciwego inspektoratu ZUS o ustalenie prawa do emerytury. ZUS w tej sytuacji ustali d³ugo¶æ okresu pracy ogó³em i okresu pracy pedagogicznej, nie wyda natomiast decyzji emerytalnej ustalaj±cej wysoko¶æ ¶wiadczenia.
W ka¿dym przypadku, niezale¿nie od daty rozwi±zania stosunku pracy (tak¿e po 31 grudnia 2008 r., lecz przed ukoñczeniem ustawowego wieku emerytalnego - kobieta 60 lat, mê¿czyzna 65 lat) osoby, które nabêd± prawo do wcze¶niejszej emerytury na podstawie przepisów Karty Nauczyciela bêd± mia³y ustalone ¶wiadczenie emerytalne wed³ug "starych zasad".
Dodaæ nale¿y, ¿e przynale¿no¶æ do OFE nie jest aktualnie przeszkod± do przej¶cia na wcze¶niejsz± emeryturê na podstawie art. 88 ust. 1 Karty Nauczyciela, gdy¿ wystarczy razem z wnioskiem o ustalenie prawa do ¶wiadczenia emerytalnego z³o¿yæ wniosek o przekazanie ¶rodków z rachunku w OFE na rachunek bud¿etu pañstwa.

¬ród³o: www.znp.edu.pl

linia

Podpisz siê pod inicjatyw±!

Jeste¶ nauczycielem wychowania przedszkolnego? Masz dzieci w wieku przedszkolnym, albo zale¿y Ci na upowszechnieniu wychowania przedszkolnego i wyrównaniu szans edukacyjnych? Je¶li tak, to koniecznie podpisz siê pod obywatelskim projektem dotycz±cym upowszechnienia wychowania przedszkolnego!

Dlaczego warto poprzeæ inicjatywê?
Obywatelski projekt powsta³ z inicjatywy ZNP. - Poniewa¿ Polska jest krajem, w którym wska¼niki wychowania przedszkolnego s± najni¿sze w Europie. Wychowaniem przedszkolnym jest u nas objêty co trzeci 3-latek i 4-latek oraz co drugi 5-latek. Do przedszkoli nadal nie chodzi ponad 650 tys. maluchów. I to w³a¶nie chcemy zmieniæ – mówi S³awomir Broniarz, prezes Zwi±zku.

Obywatelski projekt zak³ada m.in. finansowanie publicznych przedszkoli z bud¿etu pañstwa, objêcie ka¿dego 5-latka rocznym przygotowaniem przedszkolnym oraz zwiêkszenie uczestnictwa dzieci 3 - 4-letnich w wychowaniu przedszkolnym, a tak¿e obni¿enie wieku rozpoczêcia edukacji z 7 do 6 lat.

Finansowanie z bud¿etu pañstwa gwarantuje, ¿e przedszkola bêd± we wszystkich gminach, a nie jak obecnie tylko w tych, które staæ na ich prowadzenie. Wiêcej przedszkoli to tak¿e stworzenie mo¿liwo¶ci m³odym matkom na znalezienie pracy. I przede wszystkim korzy¶ci dla samych dzieci.

Kto mo¿e siê podpisaæ pod inicjatyw±?
Od 7 lutego podpisy zbierane s± w siedzibach ogniw statutowych Zwi±zku b±d¼ w szko³ach i placówkach o¶wiatowych. Podpisaæ mo¿e siê ka¿dy, nie tylko nauczyciel, czy rodzic!

- Liczymy na szerokie poparcie dla Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej - mówi szef ZNP. - Mamy ma³o czasu. Zgodnie z ustaw± o wykonywaniu inicjatywy przez obywateli, na zebranie 100 tysiêcy podpisów obywateli wyznaczono 3 miesi±ce. (mk)

¬ród³o: www.znp.edu.pl

linia

ELITY NA SZCZYTY, HO£OTA DO B£OTA

Data: 13.02.2008 0:00:00
Autor: JAKUB RZEKANOWSKI
Strona: 1
Dzia³: Strona tytu³owa
Gazeta: Trybuna


Minister Hali koñczy reformê Handkego
Kszta³cenie ogólne
koñczymy na pierwszej klasie liceum, dalsza nauka odbywa siê w klasach profilowanych.
Absurd? Nie, to pomys³ minister edukacji narodowej Katarzyny Hali na reformê programunauczania w szko³ach ponadgimnazjalnych. Oznacza to, ¿e np. uczeñ, który wybierze profil biologiczno-chemiczny, kontakt z histori± zakoñczy w pierwszym roku nauki. Efektem takiej reformy bêdzie ogromne obni¿enie poziomu kszta³cenia w liceach publicznych, które zmieni± siê w fabryki profilowanej si³y roboczej. Rolê ku¼ni przysz³ych elit intelektualnych przejm± szko³y prywatne, które bêd± realizowaæ rozbudowane programy nauczania. Rzecz jasna za pieni±dze, czyli za czesne, na które staæ wy³±cznie bogatych.
Spe³ni siê marzenie ka¿dego prawdziwego konserwatysty, który nie mo¿e siê pogodziæ z istnieniem takiego reliktu "komuny" jak egalitarna szko³a daj±ca wykszta³cenie "plebsowi", czyli - jak mawia³ premier Kaczyñski - "ho³ocie".

¦mieræ inteligencji

Na razie pomys³ Hali i jej zastêpcy w MEN-ie Zbigniewa Marciniaka wywo³uje wielki opór od lewa do prawa. Nawet w konserwatywnych gazetach. W "Rzeczpospolitej" Tomasz P. Terlikows³a pisze, ¿e reforma Hali spowoduje "¶mieræ liceum w jego klasycznym kszta³cie". "Ludzie, którzy koñczyli liceum - niezale¿nie od tego, czy pó¼niej zostali politechnikami, akademikami - posiadali pewne wspólne fundamenty kodu kulturowego" - zaznacza autor i dodaje, ¿e to w³a¶nie siê skoñczy: licea zmieni± siê po prostu w technika o ró¿nych profilach.

W "Dzienniku" pomys³ Hali rozbija w proch i py³ prof. Marcin Król, znany intelektualista i historyk idei. Jak pisze, to cios w przysz³± polsk± inteligencjê. Argumentuje, ¿e do zawodu maklera, czy ¶lusarza mo¿na kogo¶ przyuczyæ, ale "wiedzy ogólnej, niezdobytej na poziomie szkolnym, nawyku czytania i dobrego wys³awiania siê, nawyku my¶lenia (...) ju¿ siê doros³ego cz³owieka nie da nauczyæ". W podobnym duchu wypowiada siê dla "Trybuny" prof. Ludwik Stomma, atropolog kultury, wyk³adowca paryskiej Sorbony. - Liceum powinno daæ uczniowi tê ogóln± og³adê umys³ow±, której tak brakuje - podkre¶la.
Równie¿ prof. Edmund Wittbrodt, minister edukacji w rz±dzie AWS, a obecnie senator PO, krytycznie ocenia wizjê Hali. - Nie bardzo mi siê podoba ten pomys³. Uwa¿am, ¿e kszta³cenie ogólne powinno byæ jak najd³u¿ej prowadzone, ¿eby jak najlepiej przygotowaæ m³odych do czêstego przekwalifikowywania siê w pó¼niejszym ¿yciu zawodowym. Dlatego istotne jest, aby stworzyæ im dobr±, szerok± bazê wiedzy ogólnej - mówi naszej gazecie Wittbrodt.

Tak siê nie da

B. minister, który przebywa w³a¶nie w Brukseli, podaje przyk³ad jednego z belgijskich uniwersytetów, na którym w programie studiów jest czê¶æ wspólna dla studentów kierunków technicznych i humanistycznych, a dopiero z czasem nastêpuje specjalizacja tych kierunków. By³y szef MEN pytany, co zrobiæ z pomys³em resortu, odpowiada: - Powiem delikatnie, ¿e trzeba siê nad tym powa¿nie zastanowiæ.
By³a szefowa MEN w rz±dzie lewicowym Krystyna £ybacka te¿ jest przera¿ona szykowan± reform±. - 16 lat to zbyt wczesny wiek, aby dokonywaæ wyboru, który determinuje przysz³± drogê ¿yciow± i zawodow± - mówi b. minister, a obecnie pos³anka Lewicy i Demokratów. - ¯yjemy w cywilizacji informacyjnej, ka¿dy musi byæ przygotowany do selekcji informacji. ¦wiat siê staje ¶mietnikiem informacyjnym i bez dobrej wiedzy ogólnej taka selekcja jest niemo¿liwa. Wysoki poziom ogólnego wykszta³cenia jest dzi¶ niezbêdny -podkre¶la.
Krystyna £ybacka zaznacza, ¿e "w±ska specjalizacja nauczania to droga szko³y amerykañskiej". Opowiada, ¿e pewien jej znajomy, wówczas najm³odszy polski profesor opu¶ci³ przed laty kraj z przyczyn politycznych. Osiedli³ siê w USA i po przemianach ustrojowych w Polsce odrzuci³ mo¿liwo¶æ powrotu do Polski. - Pyta³am dlaczego, a on odpowiedzia³, ¿e z powodu ró¿nicy w poziomie edukacji. Jego córka wybra³a ¶cie¿kê humanistyczn± i z matematyki pozosta³a na poziomie s³upków. W polskiej szkole musia³aby nadrobiæ dwa, albo trzy lata nauki - mówi minister.

Jeszcze gorzej

G³osy krytyków reformy Hali brzmi± bardzo przygnêbiaj±co. Ale jest jeszcze gorzej ni¿ siê wydaje. Pomys³y pani minister nie tyle u¶mierc± polsk± inteligencjê, co bardzo zaw꿱 kr±g spo³eczny, z którego bêd± siê wywodziæ przyszli inteligenci. ¦cie¿ka takiego awansu spo³ecznego zostanie odciêta dla m³odych ludzi z rodzin robotników, rolników, czy bezrobotnych skazanych na naukê w publicznych szko³ach. Po szkole poddanej MEN-owskiej kuracji trudniej bêdzie zdobyæ indeks najlepszych uniwersytetów, trudniej przebiæ siê do elity.
Wed³ug Krzysztofa Baszczyñskiego, wiceprezesa Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego, prawdziwym wygranym tej reformy mo¿e byæ o¶wiata niepubliczna. - Zapewne te ograniczenia w programie, które bêd± w szkole publicznej, nie bêd± wystêpowaæ w szko³ach prywatnych. Wielu rodziców uzna zapewne, ¿e nie ma sensu posy³aæ dziecka do szko³y, która zawê¿a tre¶ci nauczania. Pod warunkiem ¿e bêdzie ich na to staæ - podkre¶la Baszczyñski. Wiceszef ZNP dodaje, ¿e pomys³y Hali przypominaj± mu koncepcjê AWS-owskiego ministra edukacji Miros³awa Handkego, który chcia³ ograniczyæ rolê i znaczenie masowej szko³y publicznej.
- W wypowiedziach pani minister mo¿na zauwa¿yæ nachylenie ku o¶wiecie niepublicznej. Ale nikt i nic nie mo¿e zdj±æ z pañstwa obowi±zku równego dostêpu do edukacji na ka¿dym poziomie, bo to gwarantuje konstytucja -mówi £ybacka.

¬ród³o: www.znp.edu.pl

linia

Negocjacji ci±g dalszy - Komunikat

20 lutego 2008 r. odby³a siê kolejna tura negocjacji w sprawie projektu rozporz±dzenia dotycz±cego wynagrodzenia nauczycieli.
Mimo zg³oszonych 31 stycznia i 7 lutego br. postulatów, pod którymi podpisa³y siê wszystkie zwi±zki zawodowe, w sprawie m.in:
- podniesienia wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego
- podniesienia wynagrodzeñ dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu i po SN poprzez przesuniêcie ich do wy¿szej grupy
- jednoznacznego zapisu o prawie do dodatku za wychowawstwo dla nauczycieli przedszkoli

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawi³o projekt rozporz±dzenia, który jest powieleniem projektu zakwestionowanego przez zwi±zki 16 stycznia br., co oznacza, ¿e ¿aden z postulatów nie zosta³ zrealizowany.

Wobec powy¿szego, mimo sugerowania przez MEN podpisania jakiegokolwiek porozumienia, nawet w formie protokó³u rozbie¿no¶ci, zwi±zki zawodowe odrzuci³y propozycje resortu i przyjê³y wspólne stanowisko, które zamieszczamy poni¿ej.

Zobacz stanowisko

Kole¿anki i Koledzy - Nauczyciele

Ministerstwo Edukacji Narodowej chcia³o wci±gn±æ nas w chocholi taniec, bowiem mimo kolejnej tury rozmów, ci±gle byli¶my w tym samym miejscu, tj. na pocz±tku rozmów, kiedy to przedstawiono nam projekt rozporz±dzenia wraz z tabel± p³ac i oznajmiono: nie ma mo¿liwo¶ci jakichkolwiek zmian. Te negocjacje to przyk³ad zwyczajnej farsy i pozorowanych dzia³añ. Negocjacje oznaczaj± dialog i mo¿liwo¶æ dokonywania zmian. Byli¶my i jeste¶my gotowi do rozmów, ale nie ci±gle o tym samym.

Krzysztof Baszczyñski
Wiceprezes ZG ZNP
Przewodnicz±cy zespo³u negocjacyjnego ZNP

¬ród³o: www.znp.edu.pl

linia

Porozumienie o¶wiatowych zwi±zków zawodowych

Przedstawiciele sze¶ciu o¶wiatowych zwi±zków zawodowych podpisali 7 lutego porozumienie dotycz±ce wspólnego dzia³ania na rzecz nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Nauczyciele domagaj± siê wy¿szych p³ac i zachowania uprawnieñ emerytalnych po 2008 r. - Po raz pierwszy mówimy jednym g³osem - powiedzia³ S³awomir Broniarz, prezes Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego. Wspólne stanowisko zwi±zkowcy przekazali premierowi oraz minister edukacji.

Zobacz porozumienie

Zobacz pismo do minister edukacji

Zwi±zki domagaj± siê zwiêkszenia udzia³u minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w ogólnym wynagrodzeniu nauczycieli w 2008 r., rozwi±zañ systemowych gwarantuj±cych znacz±cy wzrost wynagrodzeñ w latach 2009 - 2010, satysfakcjonuj±cych ich rozwi±zañ emerytalnych po roku 2008 oraz rozwi±zañ prawnych daj±cych szansê na realny wzrost wynagrodzeñ pracowników niepedagogicznych.

- Oczekujemy od rz±du przedstawienia do koñca lutego br. propozycji rozwi±zañ wynikaj±cych z tre¶ci niniejszego porozumienia. Jednocze¶nie przedstawiciele zwi±zków zawodowych informuj±, ¿e brak porozumienia z rz±dem w wymienionych kwestiach bêdzie skutkowa³ niepodpisaniem rozporz±dzenia p³acowego w 2008 r. oraz rozpoczêciem procedur wynikaj±cych z ustawy o rozwi±zywaniu sporów zbiorowych - czytamy w porozumieniu.

- Z dzisiejszego i poprzedniego spotkania przedstawicieli zwi±zków zawodowych wynika daleko id±ca zbie¿no¶æ oczekiwañ wszystkich zwi±zków, których istotne cele zosta³y wyartyku³owane w porozumieniu. Mam nadziejê, ze nasze wspólne dzia³anie przyniesie szybsz± i skuteczniejsz± reakcjê na nasze postulaty - powiedzia³a wiceprzewodnicz±ca Sekcji Krajowej O¶wiaty i Wychowania NSZZ "S" Halina Kurpiñska. - Oczekujemy podjêcia rzeczywistych negocjacji przez rz±d we wszystkich podstawowych sprawach dotycz±cych polityki edukacyjnej pañstwa - doda³ S³awomir Wittkowicz z Forum Zwi±zków Zawodowych.

Porozumienie podpisali przedstawiciele: Forum Zwi±zków Zawodowych, NSZZ Pracowników Schronisk dla Nieletnich i Zak³adów Poprawczych, SKOiW NSZZ "Solidarno¶æ", WZZ "Solidarno¶æ - O¶wiata", Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego, Zwi±zek Zawodowy "Rada Poradnictwa". Zwi±zkowcy opracowali równie¿ strategiê negocjacyjn± dotycz±c± rozmów p³acowych z MEN na temat tegorocznego rozporz±dzenia p³acowego. (mk)

Przedstawiciele o¶wiatowych zwi±zków zawodowych postanawiaj± wspólnie dzia³aæ na rzecz nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.

Oczekujemy od Rz±du RP rzeczywistego dialogu ze zwi±zkami zawodowymi na temat polityki edukacyjnej pañstwa.

Domagamy siê:
- zwiêkszenia udzia³u minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w ogólnym wynagrodzeniu nauczycieli, które bêdzie zagwarantowane w rozporz±dzeniu p³acowym MEN,
- rozwi±zañ systemowych gwarantuj±cych znacz±cy wzrost wynagrodzeñ nauczycieli w latach 2009 - 2010,
- rozwi±zañ emerytalnych po roku 2008 satysfakcjonuj±cych nauczycieli,
- rozwi±zañ prawnych daj±cych szansê na realny wzrost wynagrodzeñ pracowników niepedagogicznych.

Oczekujemy od rz±du przedstawienia do koñca lutego br. propozycji rozwi±zañ wynikaj±cych z tre¶ci niniejszego porozumienia. Jednocze¶nie przedstawiciele zwi±zków zawodowych informuj±, ¿e brak porozumienia z rz±dem w wymienionych kwestiach bêdzie skutkowa³ niepodpisaniem rozporz±dzenia p³acowego w 2008 r. oraz rozpoczêciem procedur wynikaj±cych z ustawy o rozwi±zywaniu sporów zbiorowych.

Forum Zwi±zków Zawodowych, NSZZ Pracowników Schronisk dla Nieletnich i Zak³adów Poprawczych, SKOiW NSZZ "Solidarno¶æ", WZZ "Solidarno¶æ - O¶wiata", Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego, Zwi±zek Zawodowy "Rada Poradnictwa".

¬ród³o: www.znp.edu.pl

linia

Zarz±d Okrêgu £ódzkiego ZNP dziêkuje uczestnikom manifestacji w Warszawie.

Zarz±d Okrêgu £ódzkiego Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego sk³ada serdeczne podziêkowania wszystkim pracownikom o¶wiaty, którzy w dniu 18 stycznia 2008 roku wziêli udzia³ w zorganizowanej przez Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego ogólnopolskiej manifestacji pracowników o¶wiaty. Dziêkujemy za tak liczne przybycie, bo ponad tysi±c czterysta osób z województwa ³ódzkiego wziê³o udzia³ w manifestacji.

W Warszawie pokazali¶my nasz± si³ê, jedno¶æ i determinacjê w walce o godne ¿ycie i wy¿sze zarobki pracowników o¶wiaty.

Za Zarz±d
Prezes Okrêgu £ódzkiego ZNP
/-/ Marek Æwiek

linia

Podziêkowania

Bardzo dziêkujê wszystkim nauczycielom i pracownikom o¶wiaty, którzy tak licznie przyjechali do Warszawy, by zamanifestowaæ swoje niezadowolenie z niskich zarobków.

Dziêki Waszemu zaanga¿owaniu, rz±d móg³ siê przekonaæ, ¿e nauczyciele s± zdeterminowani w walce o godne p³ace i normalne ¿ycie. ZG ZNP, silny wsparciem tysiêcy nauczycieli, nie zmarnuje tego kapita³u zaufania.

Dziêkujê tak¿e organizatorom pi±tkowej manifestacji, którzy w³o¿yli wiele wysi³ku w to, by przebiega³a ona sprawnie i bezpiecznie.

S³awomir Broniarz
Prezes Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego

linia

MANIFESTACJA KROK PO KROKU - zobacz koniecznie!!!

Ponad 5 km liczy³a trasa, jak± przeszli nauczyciele 18 stycznia podczas manifestacji zorganizowanej przez Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego. Do Warszawy przyjecha³o ponad 12 tys. pracowników o¶wiaty z ca³ej Polski. Niektórzy wyruszyli ju¿ w czwartek wieczorem, by dotrzeæ na czas do stolicy.

Manifestacja ruszy³a o godz.. 11.00 z Torwaru. Na czele pochodu szli: S³awomir Broniarz oraz wiceprezesi ZG ZNP Krzysztof Baszczyñki i Jaros³aw Czarnowski, a tak¿e Jan Guz, przewodnicz±cy OPZZ. Od pocz±tku nauczycielom towarzyszyli dziennikarze, którzy manifestacjê relacjonowali na ¿ywo (TVN24 i TVP Info).

Swoje postulaty nauczyciele wypisali na transparentach - "Stop nêdzy w o¶wiacie", "Przed wyborami pe³ne usta, po wyborach kasa pusta", "Do¶æ lekcewa¿enia nauczycieli", ha³asowali szkolnymi dzwonkami i ¶piewali Hymn ZNP.

- Pracujê 40 lat w o¶wiacie - powiedzia³a jedna z nauczycielek z woj. ¶l±skiego. - Przyjecha³am tu, by walczyæ o m³odych. Przyznajê siê szczerze g³osowa³am na Donalda Tuska i PO, teraz ¿a³ujê, ¿e po raz kolejny da³am siê nabraæ na nic nie warte obietnice.

Po godzinie manifestacja, która wype³ni³a ulice Warszawy na trzykilometrowym odcinku, dotar³a pod Kancelariê Prezesa Rady Ministrów. Tam delegacja w sk³adzie S³awomir Broniarz, Krzysztof Baszczyñski, W³adys³aw Rzymski - prezes Rady Szkolnictwa Wy¿szego i Nauki ZNP, Miros³awa Chodubska - prezes Dolno¶l±skiego ZNP oraz Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka prasowa Zwi±zku.

Delegacjê przyj±³ Micha³ Boni, szef doradców premiera. S³awomir Broniarz przekaza³ na jego rêce petycjê do premiera Donalda Tuska, w której Zwi±zek domaga siê m.in. zwiêkszenia nak³adów na o¶wiatê oraz naukê i szkolnictwo wy¿sze, rozwi±zania problemu wyrównywania szans edukacyjnych, rezygnacji z bonu o¶wiatowego i likwidacji kuratoriów o¶wiaty, satysfakcjonuj±cych nauczycieli rozwi±zañ emerytalnych i powo³ania Krajowej Rady Edukacyjnej z udzia³em partnerów spo³ecznych.

- Doradca premiera zadeklarowa³, ¿e do koñca lutego przedstawi pakiet rozwi±zañ emerytalnych do dyskusji. Poinformowa³, ¿e nauczyciele nie bêd± zmuszeni szukaæ zatrudnienia poza zawodem - powiedzia³ tu¿ po wyj¶ciu szef ZNP. Nauczyciele nie kryli rozczarowania, ¿e nikt z kancelarii nie spotka³ siê z nimi.

Kiedy manifestacja dotar³a pod gmach Ministerstwa Edukacji Narodowej dochodzi³a trzynasta. Szczelnie zamkniêt± bramê okupowali fotoreporterzy i dziennikarze, ale delegacji w sk³adzie - Broniarz, Baszczñski, Kaszulanis oraz Celina Stasiak, prezes Lubelskiego ZNP i Kazimierz Piekarz, prezes ¦l±skiego ZNP - uda³o siê wej¶æ do budynku. W ministerstwie przywita³a ich szefowa MEN, Katarzyna Hall. Wbrew wcze¶niejszym zapowiedziom, nie wysz³a do manifestuj±cych, choæ nauczyciele skandowali: my czekamy, zapraszamy!

Delegacja ZNP wrêczy³a minister edukacji petycjê, w której domaga siê m.in. podniesienia presti¿u nauczycieli i ich kondycji finansowej m.in. poprzez 50 proc. wzrost p³acy zasadniczej, rozwi±zañ prawnych, które stworz± szanse na realny wzrost zarobków pracowników niepedagogicznych, wycofania siê z propozycji MEN o pozbawieniu dodatku funkcyjnego dla nauczycieli przedszkola, podwy¿ek dla absolwentów Studiów Nauczycielskich, w tym nauczycieli praktycznej nauki zawodu, wprowadzenia centralnych regulacji okre¶laj±cych zasady pracy nauczycieli w komisjach maturalnych i ich wynagradzania.

Kiedy reprezentanci ZNP wychodzili z resortu edukacji, manifestacja rusza³a pod Sejm. Oczekiwa³ ich Marsza³ek Sejmu Bronis³aw Komorowski, który zaprosi³ nauczycieli na godz. 14.00. Razem z prezesem Broniarzem, wiceprezesem Baszczyñskim i Kazimierzem Piekarzem do marsza³ka udali siê tak¿e Grzegorz Gruchlik, prezes Kujawsko-Pomorskiego ZNP oraz Maria Cichosz, wiceprzewodnicz±ca Krajowej Sekcji Wychowania Przedszkolnego ZNP.

Reprezentanci Zwi±zku wrêczyli Komorowskiemu obywatelski projekt ustawy o upowszechnieniu wychowania przedszkolnego ZNP. Jego dwa najwa¿niejsze elementy to propozycja finansowania przedszkoli z bud¿etu pañstwa oraz objêcie wszystkich piêciolatków edukacj± przedszkoln±. Marsza³ek pozytywnie odniós³ siê do propozycji ZNP. Zwi±zkowcy przypomnieli tak¿e o obywatelskim projekcie dotycz±cym wcze¶niejszym emerytur (tzw. opcja zerowa), który wci±¿ czeka w Sejmie na procedowanie. Delegacja skierowa³a tak¿e do wszystkich klubów parlamentarnych apel o znowelizowanie ustawy o rozwi±zywaniu sporów zbiorowych na drodze poselskiej inicjatywy ustawodawczej. Obecny zapis ustawy uniemo¿liwia niektórym grupom zawodowym skuteczn± realizacjê postulatów p³acowych.

Wcze¶niej, tu¿ przed gmachem Sejmu, do manifestuj±cych do³±czyli politycy LiD-u, m.in. Wojciech Olejniczak, który stan±³ w obronie Karty Nauczyciela. - Rêce precz od tej ustawy - mówi³.

Kiedy manifestacja dobiega³a koñca, w ministerstwie edukacji rozpoczê³a siê konferencja prasowa minister Katarzyny Hall. Zapytana przez dziennikarzy, dlaczego nie wysz³a do protestuj±cych, odpowiedzia³a, ¿e trudno rozmawia siê z tysi±cem nauczycieli.

Manifestacja zakoñczy³a siê ok. godz. 15.00. Nauczyciele i pracownicy o¶wiaty spod Sejmu przeszli do autokarów zaparkowanych w okolicach Towaru. Wszyscy bezpiecznie wrócili do domów.

Uczestnikom manifestacji podziêkowa³ szef ZNP. - Dziêki Waszemu zaanga¿owaniu, rz±d móg³ siê przekonaæ, ¿e nauczyciele s± zdeterminowani w walce o godne p³ace i normalne ¿ycie. ZG ZNP, silny wsparciem tysiêcy nauczycieli, nie zmarnuje tego kapita³u zaufania - powiedzia³ S³awomir Broniarz. Podziêkowa³ tak¿e tym wszystkim, którzy w³o¿yli wiele wysi³ku w to, by przebiega³a ona sprawnie i bezpiecznie. (mk)

¬ród³o: www.znp.edu.pl

linia

Manifestacja pracowników o¶wiaty - styczeñ 2008

Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego informuje, ¿e Zarz±d G³ówny ZNP - na podstawie ankiet przeprowadzonych w¶ród nauczycieli - podj±³ decyzjê o zorganizowaniu manifestacji pracowników o¶wiaty w Warszawie. Manifestacja odbêdzie siê 18 stycznia 2008 roku.

Nauczyciele i pracownicy o¶wiaty bêd± protestowaæ m.in. przeciwko zbyt niskim podwy¿kom w 2008 r., zaniechaniom w sprawie wcze¶niejszych emerytur dla nauczycieli oraz planom kierownictwa MEN-u zwi±zanym z prywatyzacj± systemu edukacji.

W informacji ZG ZNP wynika, ¿e w manifestacji mo¿e wzi±æ udzia³ ponad 6 tys. osób.

Trasa przemarszu: Torwar - £azienkowska - My¶liwiecka - Górno¶l±ska - Piêkna - Al. Ujazdowskie - Bagatela - Al. Szucha - Al. Ujazdowskie - Matejki - Wiejska - Piêkna - My¶liwiecka - £azienkowska. Zobacz trasê przemarszu (mapka obok w plikach do pobrania).

Marsz rozpocznie siê o godz. 11.00.

Osoby, które chc± wzi±æ udzia³ w manifestacji proszone s± o kontakt z prezesami oddzia³ów ZNP.
W województwach akcjê koordynuj± prezesi Okrêgów Zwi±zku.

Plakat ZNP - 18 stycznia 2008

linia

Manifestacja zgodna z prawem

ZG ZNP informuje, i¿ zgodnie z decyzj± Urzêdu Miasta Sto³ecznego Warszawy z 19 grudnia 2007 r., zaplanowana na 18 stycznia br. ogólnopolska manifestacja pracowników o¶wiaty, jest legalna.

linia

ZG ZNP: manifestacja 18 stycznia 2008

Zarz±d G³ówny Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego, na podstawie przeprowadzonych ankiet, podj±³ decyzjê o zorganizowaniu ogólnopolskiej manifestacji pracowników o¶wiaty w Warszawie 18 stycznia 2008 roku - poinformowa³ S³awomir Broniarz, prezes ZNP podczas briefingu prasowego 18 grudnia. Nauczyciele przejd± pod Kancelariê Prezesa Rady Ministrów, nastêpnie pod gmach Ministerstwa Edukacji Narodowej i zakoñcz± manifestacjê na ulicy Wiejskiej pod Sejmem.

Do 21 grudnia do ZG ZNP wp³ynê³o 33,989 odpowiedzi na ankietê. Wynika z nich, ¿e 92,17 proc. respondentów jest niezadowolonych z przedstawionych przez rz±d propozycji przysz³orocznych podwy¿ek dla nauczycieli. Zaledwie 7,83 proc. pytanych uzna³o, ¿e podwy¿ki na takim poziomie s± zadawalaj±ce.

Prawie 45,95 proc. ankietowanych opowiedzia³o siê za zorganizowaniem manifestacji w Warszawie, 21,48 proc. za strajkiem do odwo³ania, 24,40 proc. za jednodniowym strajkiem, a prawie 8,17 proc. uwa¿a, ¿e Zwi±zek nie powinien podejmowaæ ¿adnych dzia³añ.

Wed³ug ZNP z propozycji rz±du wynika, ¿e wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela sta¿ysty wzro¶nie w przysz³ym roku zaledwie o 121 z³, a dyplomowanego o 219 z³.

- Domagamy siê od ministra edukacji niezw³ocznej prezentacji projektu rozporz±dzenia p³acowego, który poka¿e rzeczywist± skalê wzrostu wynagrodzeñ nauczycieli - powiedzia³ Broniarz. Doda³, ¿e od listopada Zwi±zek ubiega siê o spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem. - Do dzi¶ nie mamy ¿adnej odpowiedzi. Apelujê zatem jeszcze raz do premiera o niezw³oczne podjêcie rozmów w sprawie p³ac i emerytur nauczycieli oraz kierunków polityki edukacyjnej pañstwa - powiedzia³.

Zdaniem ZNP, tak¿e pieni±dze przeznaczone na zapowiadane podwy¿ki dla nauczycieli s± za ma³e. - Rz±d przeznaczy³ na 10 proc. podwy¿ki 1,85 mld z³, kiedy 1 proc. wzrostu p³ac wynosi 334 mln z³ - przypomnia³ Broniarz.

ZNP domaga siê 50-proc. wzrostu p³ac zasadniczych nauczycieli i popiera zwiêkszenie kwoty bazowej dla nauczyciela sta¿ysty z 82 do 100 proc. (mk)

linia

Uchwa³a ZG ZNP z 18 grudnia 2007 r. w sprawie akcji protestacyjnej ZNP

Zarz±d G³ówny Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego, obraduj±cy 18 grudnia 2007 r. w Warszawie, podtrzymuje uchwa³ê Prezydium ZG ZNP z 8 pa¼dziernika 2007 r.

ZNP uwa¿a proponowany przez rz±d 10% wzrost p³ac nauczycieli w roku 2008 za niesatysfakcjonuj±cy i zdecydowanie odbiegaj±cy od oczekiwañ ¶rodowiska o¶wiatowego, jak równie¿ deklaracji sk³adanych w parlamentarnej kampanii wyborczej.

ZNP domaga siê wzrostu ¶redniego wynagrodzenia nauczyciela sta¿ysty do 100% kwoty bazowej oraz zwiêkszenia wska¼ników procentowych dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego: 150% dla kontraktowego, 200% dla mianowanego i 250% dla dyplomowanego.

Wobec powy¿szego Zarz±d G³ówny ZNP postanawia:

  • utrzymaæ akcjê protestacyjn±
  • zorganizowaæ ogólnopolsk± manifestacjê w Warszawie 18 stycznia 2008 r.
  • wyst±piæ do Ministra Edukacji Narodowej z ¿±daniem przed³o¿enia projektu rozporz±dzenia p³acowego pokazuj±cego faktyczn± skalê wzrostu wynagrodzeñ nauczycieli
  • rozpocz±æ w ogniwach zwi±zkowych akcjê informacyjn± dotycz±c± aktualnych postulatów ZNP
  • zawiesiæ procedury sporów zbiorowych z pracodawcami


  • Zarz±d G³ówny ZNP upowa¿nia Prezydium ZG ZNP do podejmowania bie¿±cych decyzji zwi±zanych z prowadzeniem akcji protestacyjnej ZNP

    /-/ S³awomir Broniarz
    Prezes Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego

    linia

    ¦wiêta Bo¿ego Narodzenia 2007

    ¦wiêta Bo¿ego Narodzenia 2007






    "...W marzeniach widzê znów ¶wiêta,
    te ¶wiêta, które znam sprzed lat.
    Drzewka w ¶wiat³ach b³yszcz±
    i dzieci milkn±
    ws³uchane w ciche dzwonki sañ..."








    Kole¿anki i Koledzy,
    Nauczyciele i Wychowawcy,
    Pracownicy szkolnej administracji i obs³ugi,
    Szanowni Pañstwo!



    Z okazji nadchodz±cych ¦wi±t Bo¿ego Narodzenia,pragniemy
    Pañstwu i Waszym rodzinom, przyjacio³om i znajomym, ¿yczyæ
    Nadziei, w³asnego skrawka Nieba, zadumy w ¶wietle wigilijnych ¶wiec,
    pogodnych ¶wi±t zimowych, odpoczynku,

    zwolnienia oddechu, nabrania dystansu do tego, co wokó³,
    chwil roziskrzonych kolêd±, u¶miechem i wspomnieniami.
    Radosnych ¦wi±t!
    Szczê¶liwego Nowego Roku!

    G³owno, grudzieñ 2007 r.

    Za Zarz±d Oddzia³u ZNP
    w G³ownie /- Katarzyna Soko³owska /

    linia

    Zarz±d Okrêgu £ódzkiego ZNP dziêkuje uczestnikom pikiety.

    Zarz±d Okrêgu £ódzkiego Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego sk³ada serdeczne podziêkowania wszystkim pracownikom o¶wiaty, którzy 25 pa¼dziernika 2007 roku wziêli udzia³ w zorganizowanej przez ZNP pikiecie przed Urzêdem Wojewódzkim w £odzi.

    Dziêkujemy prezesom oddzia³ów ZNP - lokalnym organizatorom manifestacji - za mobilizacjê i wysi³ek organizacyjny, dziêki któremu protest móg³ siê odbyæ.

    Dziêkujemy pracownikom o¶wiaty za tak liczne przybycie. Ponad tysi±c osób, protestuj±cych przed urzêdem wojewódzkim udowodni³o, ¿e w sprawach wynagrodzeñ ¶rodowisko o¶wiatowe jest zdeterminowane i gotowe walczyæ a¿ do skutku.

    Za Zarz±d
    Prezes Zarz±du Okrêgu £ódzkiego ZNP
    /-/ Marek Æwiek

    linia

    Manifestacja pracowników o¶wiaty

    Zarz±d Okregu £ódzkiego ZNP, informuje, i¿ 25 pa¼dziernika 2007 roku w godzinach 14.00- 16.00 odbêdzie siê wojewódzka manifestacja pracowników o¶wiaty województwa ³ódzkiego przed Urzêdem Wojewódzkim w £odzi.
    Zbiórka uczestników manifestacji w Alei Schillera.
    Przemarsz pod Urz±d Miasta £odzi przy ul. Piotrkowskiej 104.


    Przebieg manifestacji:
    - godz. 13.30 - Zbiórka uczestników przy pomniku Schillera.
    - godz. 14.00 - Rozpoczêcie pikiety.
    - godz. 14.30 - Przemarsz do Urzêdu Wojewody przy ul. Piotrkowskiej 104.
    - godz. 14.45 - Przekazanie petycji p. Wojewodzie Helenie Pietraszkiewicz.
    - godz. 16.00 - Zakoñczenie manifestacji.

    Serdecznie zapraszamy do masowego wziêcia w manifestacji wszystkich, którym sprawy o¶wiaty i edukacji s± bliskie.

    Za Zarz±d
    Prezes Zarz±du Okrêgu £ódzkiego ZNP
    /-/ Marek Æwiek

    linia

    Dzieñ Edukacji Narodowej

    "... nie ok³ama³em chmur,
    nie oszuka³em wiatru,
    nie okaleczy³em niczyich marzeñ -
    - dziêki Wam, Nauczyciele..."

    G³owno, dn. 14.10.2007 r.

    opis

    Kole¿anki i Koledzy,
    Nauczyciele i Wychowawcy,
    Pracownicy szkolnej administracji i obs³ugi,
    Szanowni Pañstwo!

    14 pa¼dziernika
    obchodzimy Dzieñ Edukacji Narodowej - nasze ¶wiêto, ¶wiêto polskiej o¶wiaty. Jest to dla nas sposobno¶æ, by szczególnie w tym dniu skupiæ nasze my¶li wokó³ miejsc, gdzie pracujemy, przyj±æ podziêkowanie za nasz± pracê i po¶wiêcenie, nasze serca i troskê. Za to, ¿e przez lata kszta³tujemy m³ode umys³y i dusze, troszczymy siê o ¿ycie i przysz³o¶æ m³odych pokoleñ.

    W imieniu Zarz±du Oddzia³u Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego w G³ownie pragnê podziêkowaæ Pañstwu za kolejny rok rzetelnej pracy. Sk³adam Wam, Pracownikom O¶wiaty najserdeczniejsze ¿yczenia:
    b±d¼cie zawsze zdrowi, pe³ni energii i zapa³u, zadowoleni z piêknej i szlachetnej pracy, któr± z po¶wieceniem wykonujecie, b±d¼cie zadowoleni z autorytetu w¶ród uczniów i rodziców.
    Niech omijaj± Was k³opoty i troski, a u¶miech jak najczê¶ciej niech rozpromienia Wasze twarze. I niech Wam nie zak³óca snu trwaj±ca kampania wyborcza, projekt bud¿etu na 2008 r., polityka rz±du, czy kolejne zmiany wokó³ prawa o¶wiatowego.
    ¯yczê poprawy statusu materialnego!

    Niech siê spe³ni± Wasze marzenia dotycz±ce ¿ycia osobistego
    i zawodowego.

    Za Zarz±d Oddzia³u ZNP
    w G³ownie /- Katarzyna Soko³owska /

    linia

    List S³awomira Broniarza, Prezesa ZNP, do polskich nauczycieli, wychowawców oraz szkolnej administracji i obs³ugi

    Kole¿anki i Koledzy,
    Szanowni Pañstwo

    14 pa¼dziernika w Dniu Edukacji Narodowej zewsz±d p³yn± s³owa uznania dla naszej pracy. I w tym roku us³yszymy wiele ciep³ych s³ów o tym, jak wa¿ne jest dla naszego kraju kszta³cenie m³odych pokoleñ, jak± odpowiedzialno¶æ d¼wigaj± na swoich barkach polscy nauczyciele, wychowawcy oraz pracownicy szkolnej administracji i obs³ugi. Bêdzie te¿ mowa o tym, jak oczywista i konieczna jest poprawa naszego statusu materialnego. (...)
    przeczytaj ca³o¶æ (plik pdf )

    linia

    B±d¼my razem! - apel ZNP (22.10.2007)

    25 pa¼dziernika spotykamy siê pod 16 urzêdami wojewódzkimi, aby "upomnieæ siê o swoje".

    Zaprotestujmy przeciwko zwyk³emu oszustwu, które zafundowa³ nam rz±d Jaros³awa Kaczyñskiego, przesy³aj±c do Sejmu projekt bud¿etu na 2008 rok. Dla pracowników o¶wiaty oznacza on obni¿enie lub zamro¿enie wynagrodzeñ na poziomie bie¿±cego roku.

    B±d¼my razem w czwartek, 25 pa¼dziernika! Poka¿my swoj± determinacjê w walce o wynagrodzenia. Nowo wybrany parlament musi uwzglêdniæ nasze ¿±dania - poprawiæ projekt przysz³orocznego bud¿etu i zapewniæ podwy¿szenie wynagrodzeñ pracownikom o¶wiaty.

    /-/ S³awomir Broniarz
    Prezes Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego

    linia

    Uchwa³a Prezydium ZG ZNP z 8 pa¼dziernika 2007 r. w sprawie akcji protestacyjnej ZNP

    Prezydium Zarz±du G³ównego Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego, obraduj±ce w Warszawie 8 pa¼dziernika 2007 r., postanawia wznowiæ akcjê protestacyjn± pracowników o¶wiaty. Protest jest wyrazem sprzeciwu wobec polityki rz±du w sprawie wynagrodzeñ nauczycieli i pracowników o¶wiaty. Przyjêty przez rz±d projekt przysz³orocznego bud¿etu, w którym obni¿ono kwotê bazow± dla nauczycieli o 48 z³, grozi realnym obni¿eniem nauczycielskich pensji.

    Jednocze¶nie Prezydium Zarz±du G³ównego Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego przyjmuje nastêpuj±cy harmonogram dzia³añ:
    -   12 pa¼dziernika - rozpoczêcie pogotowia protestacyjnego w ca³ym kraju
    -   15 pa¼dziernika - oflagowanie placówek o¶wiatowych, wywieszenie napisów
    informuj±cych o akcji protestacyjnej, hase³, plakatów, upowszechnienie "Ogniwa" nr 47, listu prezesa ZNP do nauczycieli oraz pracowników administracji i obs³ugi i innych materia³ów informacyjnych
    -   25 pa¼dziernika o godz. 14.00 - pikiety pod gmachami urzêdów wojewódzkich w ca³ym kraju

    Je¿eli te dzia³ania nie przynios± efektu w postaci realizacji postulatów ZNP, w dalszej kolejno¶ci zorganizowana zostanie ogólnopolska pikieta w Warszawie, a nastêpnie strajk nauczycieli i pracowników o¶wiaty.

    /-/ S³awomir Broniarz
    Prezes Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego

    ¬ród³o: www.znp.edu.pl

    linia

    To nie jest protest polityczny - o¶wiadczenie ZNP (16.10.2007)

    Wobec pojawiaj±cych siê zarzutów pod adresem Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego - organizatora akcji protestacyjnej, która jest wyrazem sprzeciwu pracowników o¶wiaty wobec gro¼by zamro¿enia b±d¼ obni¿enia wynagrodzeñ - ZNP wyja¶nia, i¿ prognoza Zwi±zku w tej kwestii wynika z przyjêtego przez rz±d i przes³anego do Sejmu projektu przysz³orocznego bud¿etu, w którym obni¿ono kwotê bazow± dla nauczycieli (ma ona na wp³yw na wynagrodzenia nauczycieli).

    Nasz± opiniê w tej sprawie podzielaj± przedstawiciele kierownictwa resortu edukacji. Wiceminister Sylwia Sysko-Romañczuk w o¶wiadczeniu z 21 wrze¶nia br. informuje, ¿e "je¿eli zostan± utrzymane dotychczasowe zapisy w projekcie ustawy bud¿etowej, to w roku 2008 nie bêdzie mo¿na skutecznie przeprowadziæ podwy¿ki p³ac dla nauczycieli brutto, a nawet w oparciu o zmiany w przepisach prawa miejscowego - samorz±dy bêd± mog³y obni¿yæ wysoko¶æ dodatków, ustalaj±c wysoko¶æ p³ac na poziomie ni¿szym" (cytat za www.men.gov.pl).

    Nie uspokajaj± nas sk³adane w czasie kampanii wyborczej zapewnienia premiera Jaros³awa Kaczyñskiego i niektórych cz³onków rz±du o wzro¶cie p³ac nauczycieli w 2008 r. poprzez m.in. podwy¿szenie bazy, ale ju¿ po wyborach. To dlaczego obni¿ono kwotê bazow± w projekcie bud¿etu ? Padaj± tak¿e deklaracje o wzro¶cie wska¼nika okre¶laj±cego wysoko¶æ wynagrodzenia sta¿ysty. Szkoda, ¿e dopiero teraz. Ci, którzy sk³adaj± takie deklaracje, w czerwcu br. g³osowali w Sejmie przeciwko tej zmianie.

    Tym bardziej niezrozumia³e s± o¶wiadczenia o¶wiatowej "Solidarno¶ci". Jeste¶my przekonani, ¿e w sprawach wynagrodzeñ zwi±zki zawodowe powinny mówiæ jednym g³osem. Tymczasem o¶wiatowa "S" staje siê tub± rz±du. Wzywany Kole¿anki i Kolegów z "Solidarno¶ci": w tym sporze b±d¼my razem - razem walczmy o podwy¿ki!

    Pojawiaj± siê równie¿ g³osy, i¿ dzia³ania ZNP maj± charakter polityczny. Autorzy tych s³ów nie rozumiej± roli i miejsca zwi±zków zawodowych w obronie praw pracowniczych.

    Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego

    linia

    Edukacyjny Okr±g³y Stó³

    Zakoñczy³ siê Edukacyjny Okr±g³y Stó³ - debata po¶wiêcona edukacji, któr± 9 pa¼dziernika zorganizowa³ Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego. Do udzia³y w debacie Zwi±zek zaprosi³ przedstawicieli wszystkich partii politycznych obecnych w Sejmie w mijaj±cej kadencji.

    W dyskusji wziêli udzia³: marsza³ek Marek Borowski (LiD), pos³anki Krystyna Szumilas i Domicela Kopaczewska (PO), minister El¿bieta Jakubiak (PiS), pose³ Tadeusz S³awecki (PSL), Anna Jab³oñska - Sierakowska (LPR - M³odzie¿ Wszechpolska), Danuta Hubicka - Lewandowska (Samoobrona). Debatê prowadzi³ S³awomir Broniarz, prezes ZNP.

    Politycy przedstawili programy edukacyjne swoich partii. Mówili m.in. o p³acach nauczycieli i ich statusie prawnym, wzro¶cie nak³adów na o¶wiatê i naukê, upowszechnieniu wychowania przedszkolnego, miejscu zwi±zków zawodowych w dialogu spo³ecznym oraz o rozwi±zaniach emerytalnych dotycz±cych nauczycieli. - Inicjatywa ZNP ma na celu zdefiniowanie obszarów wymagaj±cych systemowych zmian w o¶wiacie i sposobów ich naprawy. Chcemy, by ta debata przerodzi³a siê w cykliczne spotkania - powiedzia³ Broniarz.

    Szczegó³owy zapis debaty znajdziecie Pañstwo wkrótce na stronie www.znp.edu.pl. Natomiast debatê mo¿na obejrzeæ na stronie internetowej www.polityczni.pl.
    Zapraszamy! (mk)

    ¬ród³o: www.znp.edu.pl

    linia

    List Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego.

    List Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego - 14 pa¼dzernika 2007

    linia

    Zaprotestuj przeciw nêdznym zarobkom - ogniwo ZNP

    Nauczyciele zarabiaj± za ma³o - nêdznie. Wszyscy to wiedz±. Wie o tym tak¿e premier Jaros³aw Kaczyñski. Podczas majowego spotkania z ZNP premier by³ wyra¼nie poruszony informacj±, ¿e nauczyciel sta¿ysta nie zarabia nawet tysi±ca z³otych.

    Tymczasem projekt przysz³orocznego bud¿etu grozi obni¿eniem nauczycielskich pensji. Mniejsza o 48 z³ w stosunku do tegorocznej kwota bazowa zapisana w projekcie bud¿etu sprawi, ¿e pensje nauczycieli bêd± jeszcze ni¿sze. Nawet ministerstwo edukacji alarmuje w tej sprawie.

    Minister finansów walcz±c o g³osy wyborców daje samorz±dom prawie 3 mld z³. Te pieni±dze nie trafi± do nauczycieli. Nie dajmy siê zwie¶æ tej manipulacji!

    Nie mo¿emy czekaæ, a¿ projekt bud¿etu zostanie przyjêty. Nie mo¿emy siedzieæ z za³o¿onymi rêkami, gdy kolejny raz próbuj± nas oszukaæ! Budujmy swój presti¿ tak¿e poprzez walkê o wy¿sze pensje, które nam siê po prostu nale¿±.

    Napisz tylko: Protestujê! i podpisz siê.

    Wy¶lij ten protest na adres ZG ZNP: 00-389 Warszawa, ul. Smulikowskiego 6/8
    lub u¿yj adresu mailowego: znp@znp.edu.pl.

    Broñmy swoich praw do godnego ¿ycia.

    ¬ród³o: www.znp.edu.pl

    linia

    Bêdzie strajk?

    Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego informuje, i¿ Prezydium Zarz±du G³ównego ZNP 8 pa¼dziernika br. zadecyduje, czy Zwi±zek rozpocznie akcjê protestacyjn± pracowników o¶wiaty. Zwi±zkowcy okre¶l± jej termin i formê.

    ZNP rozwa¿a podjêcie akcji protestacyjnej w zwi±zku ze skandalicznym zapisami dotycz±cymi p³ac nauczycieli w projekcie przysz³orocznego bud¿etu. Zwi±zek protestuje równie¿ przeciw wprowadzaniu w b³±d nauczycieli i opinii publicznej przez Ministerstwo Finansów, które informuje o planowanych podwy¿kach p³ac nauczycieli. Propozycje resortu finansów pozostaj± w sprzeczno¶ci z obowi±zuj±cym w tym zakresie prawem.

    /-/ S³awomir Broniarz
    Prezes Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego

    ¬ród³o: www.znp.edu.pl

    linia

    Rz±d manipuluje p³acami nauczycieli - komunikat ZNP

    Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego protestuje przeciwko zamiarom Ministerstwa Finansów zmierzaj±cym do zamro¿enia p³ac nauczycieli w 2008 roku poprzez zmniejszenie kwoty bazowej.

    Informacja resortu finansów dotycz±ca wzrostu nak³adów na p³ace dla nauczycieli w projekcie przysz³orocznego bud¿etu jest manipulowaniem liczbami i wska¼nikami procentowymi. Niestety stwierdzamy równie¿, i¿ minister finansów celowo pomija, lub nie zna, prawa o¶wiatowego w zakresie zasad finansowania edukacji oraz kszta³towania wysoko¶ci p³ac i podwy¿ek dla nauczycieli.

    Przypominamy, ¿e subwencja o¶wiatowa jest ¼ród³em finansowania zadañ o¶wiatowych, w tym p³ac nauczycieli, ale bez zwiêkszenia kwoty bazowej nie jest mo¿liwy wzrost wynagrodzenia zasadniczego tych¿e. Zatem nieprawd± jest informacja podawana przez Pani± minister finansów, i¿ w 2008 roku p³ace nauczycieli wzrosn± w wyniku zwiêkszenia czê¶ci ogólnej subwencji o¶wiatowej, tym bardziej, ¿e jej podzia³ nale¿y do ustawowych kompetencji samorz±du terytorialnego.

    ZNP protestuje przeciwko ok³amywaniu ¶rodowiska nauczycielskiego i dezinformowaniu opinii publicznej oraz domaga siê realnego wzrostu p³ac na postawie rozporz±dzenia ministra edukacji w sprawie wysoko¶ci minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli w oparciu o rzeczywisty wzrost kwoty bazowej.

    /-/ S³awomir Broniarz
    Prezes Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego

    ¬ród³o: www.znp.edu.pl

    linia

    Korespondencja w sprawie za³o¿eñ bud¿etowych dotycz±cych wzrostu wynagrodzeñ dla nauczycieli w 2008 roku.

    Korespondencja w sprawie za³o¿eñ bud¿etowych dotycz±cych wzrostu wynagrodzeñ dla nauczycieli w 2008 roku.

    linia

    Bu³garia: bezterminowy strajk nauczycieli

    Bu³garscy nauczyciele strajkuj± od 24 wrze¶nia, domagaj±c siê 100 proc. podwy¿ki i zwiêkszenia nak³adów na o¶wiatê. - W strajku bierze udzia³ 67 proc. nauczycieli, ale kolejne szko³y przy³±czaj± siê do protestu - mówi Dorota Obidniak, koordynator ds. wspó³pracy miêdzynarodowej ZNP, która od dwóch dni przebywa w Bu³garii.

    - Nauczyciele przychodz± rano do szkó³ i spêdzaj± tam, zgodnie z prawem, osiem godzin, ale nie wpuszczaj± do budynków uczniów - mówi. - Mobilizacja ¶rodowiska jest bardzo du¿a. S± szko³y ca³kowicie zamkniête i takie, gdzie strajkuje 85 proc. za³ogi - mówi. Dodaje, ¿e pojawi³y siê tak¿e próby os³abienia nauczycielskiego strajku. - W jednej ze szkó³ tworzono listy strajkuj±cych, w innej dyrekcja przywioz³a emerytów, aby zast±pili strajkuj±cych nauczycieli, ale ci w ge¶cie solidarno¶ci nie chcieli uczyæ - mówi Dorota Obidniak.

    Bezterminowy strajk popar³y wszystkie nauczycielskie zwi±zki zawodowe w Bu³garii. Zosta³ on og³oszony po nieudanych negocjacjach z Ministerstwem O¶wiaty i Nauki. - P³ace bu³garskich nauczycieli nale¿± do najni¿szych w Unii Europejskiej. Nauczyciel zarabia ¶rednio 190 Euro, a pracownik administracji 90 Euro - mówi Obidniak.

    Strajk nauczycieli popiera wiêkszo¶æ bu³garskich bran¿owych zwi±zków zawodowych, ETUCE, a tak¿e ZNP. (mk)

    ¬ród³o: www.znp.edu.pl

    linia

    MEN: nie ma szans na 9,3-proc. podwy¿kê

    Je¿eli utrzymane zostan± dotychczasowe zapisy w projekcie ustawy bud¿etowej, to w roku 2008 nie bêdzie mo¿na skutecznie przeprowadziæ podwy¿ki p³ac dla nauczycieli brutto - poinformowa³a w specjalnym o¶wiadczeniu Sylwia Sysko - Romañczuk, podsekretarz stanu MEN, 21 wrze¶nia br.
    Wed³ug niej, w przysz³ym roku nie ma szans na 9,3 proc. podwy¿kê dla nauczycieli, któr± zapowiedzia³ premier Jaros³aw Kaczyñski. Jej zdaniem, nauczyciele mog± liczyæ jedynie na 4,3 proc. wzrost p³ac bêd±cy nastêpstwem zmniejszenia sk³adek z tytu³u ubezpieczeñ spo³ecznych w tym i przysz³ym roku.

    Zdaniem Sysko - Romañczuk w projekcie przysz³orocznego bud¿etu zapisano "dwie kwoty bazowe, bêd±ce podstaw± dla p³ac nauczycieli w wysoko¶ci 1.766,46 i 1.837,10 z³." - W praktyce uniemo¿liwia to ustalenie wysoko¶ci gwarancji ustawowych dla ¶rednich p³ac nauczycieli na poszczególnych stopniach. Obydwie te kwoty s± ni¿sze ni¿ kwota bazowa dla nauczycieli w roku 2007: 1.885,59 z³ - podkre¶li³a.

    Wed³ug Sysko-Romañczuk, "jedyn± odczuwaln± zmian± dla nauczycieli od 1 stycznia 2008 roku mo¿e byæ 2 proc. zmniejszenie wysoko¶ci odpisu na sk³adkê rentow± od dnia 1.01.2008 r. (wzrost p³acy netto)". - Je¿eli jednak samorz±dy w ¶lad za zmniejszeniem siê gwarancji pañstwa zdecyduj± siê na obni¿enie dodatków - to równie¿ ten wzrost mo¿e nie nast±piæ - uwa¿a wiceminister.

    O¶wiadczenie MEN znajduje siê na stronie internetowej ministerstwa edukacji.
    Czytaj tak¿e komunikat Zwi±zku w aktualno¶ciach - ZNP: nie bêdzie podwy¿ek? (mk)

    ¬ród³o: www.znp.edu.pl

    linia

    Sta¿ysta zarobi 24 z³ mniej w 2008 r. - komunikat ZNP

    IRz±d Prawa i Sprawiedliwo¶ci oszczêdza na edukacji i na nauczycielach - powiedzia³ S³awomir Broniarz, prezes ZNP podczas konferencji prasowej 19 wrze¶nia 2008 roku. Zapowiedzia³, ¿e ZNP nadal oczekuje na spotkanie z premierem. - Chcemy rozmawiaæ o skandalicznym projekcie bud¿etu na 2008 rok - mówi³.

    Chodzi o projekt przysz³orocznego bud¿etu, w którym zmniejszono kwotê bazow± dla nauczycieli o 48 z³ w porównaniu z rokiem bie¿±cym. - To oznacza, ¿e ¶rednie wynagrodzenie nauczycieli w 2008 r. zmaleje od 39 z³ (sta¿ysta) do 88 z³ (nauczyciel dyplomowany). Natomiast z tytu³u obni¿ki klina podatkowego nauczycielskie pensje wzrosn± od 25 do 50 z³ - mówi³ Broniarz. Jego zdaniem zmniejszy siê tak¿e ich wynagrodzenie zasadnicze i pochodne. Dlatego wed³ug Broniarza, sta¿ysta na braku podwy¿ki straci w przysz³ym roku 24 z³, a nauczyciel dyplomowany 60 z³.

    Broniarz poinformowa³ tak¿e, ¿e w projekcie przysz³orocznego bud¿etu subwencja o¶wiatowa ma byæ wy¿sza o ok. 800 mln z³. - Je¿eli z wyliczeñ MEN-u wynika, ¿e na 1-proc. podwy¿kê dla nauczycieli potrzeba 334 mln z³, to ca³a ta kwota powinna zostaæ przeznaczona na przysz³oroczne zwaloryzowanie pensji (inflacja 2,3 proc.) - mówi³. Doda³, ¿e takie rozwi±zanie oznacza ingerencjê pañstwa w kompetencje samorz±dów. - Zgodnie bowiem z ustaw± o dochodach jednostek samorz±du terytorialnego, to samorz±d decyduje o przeznaczeniu ¶rodków otrzymanych w ramach subwencji. Nie jest wiêc mo¿liwe przerzucenie na bud¿ety samorz±dów odpowiedzialno¶ci finansowej za podwy¿ki dla nauczycieli - podkre¶li³.

    Szef ZNP przypomnia³, ¿e jedynym skutecznym instrumentem, gwarantuj±cym nauczycielom coroczne podwy¿ki, jest propozycja Zwi±zku. - To zwiêkszenie kwoty bazowej dla nauczyciela sta¿ysty z 82 do 100 proc. - mówi³ Broniarz.

    O dalszych dzia³aniach Zwi±zku zadecyduje Prezydium ZG ZNP, które zbierze siê na nadzwyczajnym posiedzeniu w ¶rodê, 26 wrze¶nia. Na Prezydium Zwi±zek zaprosi³ ministra edukacji, Ryszarda Legutkê. - Oczekujemy od ministra przedstawienia projektu rozporz±dzenia w sprawie wynagrodzeñ zasadniczych nauczycieli na 2008 rok - mówi³ Broniarz.

    Pozdrawiam,
    Magdalena Kaszulanis
    rzeczniczka prasowa ZNP

    ¬ród³o: www.znp.edu.pl

    linia

    Wcze¶niejsze emerytury bez poprawek Senatu

    Na posiedzeniu 14 wrze¶nia 2007 r. Senat RP przyj±³ bez poprawek uchwalon± przez Sejm 7 wrze¶nia 2007 r. ustawê o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeñ Spo³ecznych oraz niektórych innych ustaw, przed³u¿aj±c± o rok (tj. do 31 grudnia 2008 r.) mo¿liwo¶æ przechodzenia na wcze¶niejsz± emeryturê.

    Ustawa czeka teraz na podpis Prezydenta.

    Tre¶æ ustawy

    ¬ród³o: www.znp.edu.pl

    linia

    ZNP domaga siê spotkania z premierem

    Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego zwróci³ siê dzisiaj (14 wrze¶nia 2007 roku) z pro¶b± do premiera Jaros³awa Kaczyñskiego o pilne spotkanie w sprawie wysoko¶ci kwoty bazowej dla nauczycieli zapisanej w projekcie bud¿etu na 2008 rok.
    "Przypominamy, ¿e podczas spotkania z kierownictwem ZNP wyrazi³ Pan, mam nadziejê szczere, oburzenie faktem bardzo niskich zarobków nauczycieli sta¿ystów. Tym bardziej pragniemy poinformowaæ, ¿e przy zaprojektowanej na 2008 r. wysoko¶ci kwoty bazowej, pocz±tkuj±cy nauczyciel otrzyma pensjê o 40 z³ ni¿sz±" - napisa³ S³awomir Broniarz, prezs ZNP w li¶cie do premiera.

    List prezesa ZNP S³awomira Broniarza do premiera Jaros³awa Kaczyñskiego

    Prezes Rady Ministrów
    Pan Jaros³aw Kaczyñski

    Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego negatywnie ocenia projekt bud¿etu na 2008 rok w czê¶ci dotycz±cej finansowania zadañ edukacyjnych, w tym p³ac nauczycieli. Szczególne zdziwienie i jednocze¶nie ogromn± dezaprobatê wywo³uje fakt obni¿enia kwoty bazowej dla nauczycieli o 48 z³. Oznacza to, ¿e ¶rednie wynagrodzenie nauczycieli bêdzie w przysz³ym roku ni¿sze ni¿ w bie¿±cym.

    Przypominamy, ¿e podczas spotkania z kierownictwem ZNP wyrazi³ Pan, mam nadziejê szczere, oburzenie faktem bardzo niskich zarobków nauczycieli sta¿ystów. Tym bardziej pragniemy poinformowaæ, ¿e przy zaprojektowanej na 2008 r. wysoko¶ci kwoty bazowej, pocz±tkuj±cy nauczyciel otrzyma pensjê o 40 z³ ni¿sz±.

    Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego prosi Pana premiera o pilne spotkanie w celu omówienia wzrostu p³ac nauczycieli w 2008 roku.

    /-/ S³awomir Broniarz
    Prezes Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego

    ¬ród³o: www.znp.edu.pl

    linia

    Rz±d obni¿a p³ace nauczycieli - komunikat ZNP

    Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego informuje, i¿ rz±d Prawa i Sprawiedliwo¶ci usi³uje obni¿yæ wynagrodzenia nauczycieli w 2008 roku.

    Wbrew wcze¶niejszym zapowiedziom, p³ace nauczycieli nie tylko nie wzrosn±, ale zmniejszy siê ich ¶rednie wynagrodzenie. W projekcie bud¿etu na 2008 r. zmniejszono bowiem kwotê bazow± dla nauczycieli w stosunku do tegorocznej o 48 z³ - z 1885 z³ do 1837 z³. Oznacza to, i¿ ¶rednie wynagrodzenie wszystkich nauczycieli gwarantowane w ustawie Karcie Nauczyciela bêdzie w przysz³ym roku ni¿sze ni¿ w bie¿±cym.

    Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego traktuje próbê oszukania nauczycieli - przy medialnej kampanii mówi±cej o ponad 9-procentowej podwy¿ce dla tego ¶rodowiska - za karygodn± i domaga siê natychmiastowego spotkania z premierem Jaros³awem Kaczyñskim.

    Nauczyciele to grupa zawodowa z wy¿szym wykszta³ceniem, której p³ace nale¿± do jednych z najni¿szych w kraju. Przypominamy, ¿e ubieg³ym roku ich pensje realnie wzros³y jedynie o 3,1 proc. Teraz rz±d Jaros³awa Kaczyñskiego zak³ada obni¿enie wynagrodzeñ dla pó³milionowej grupy nauczycieli. W takiej sytuacji czytelna staje siê nieobecno¶æ ministra edukacji na wtorkowym posiedzeniu Zarz±du G³ównego ZNP z udzia³em 400 nauczycieli z ca³ej Polski.

    /-/ S³awomir Broniarz
    Prezes Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego

    ¬ród³o: www.znp.edu.pl

    linia

    Uchwa³a nr 3 ZG ZNP z 11 wrze¶nia 2007 r. w sprawie udzia³u w wyborach parlamentarnych

    Zarz±d G³ówny Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego, obraduj±cy w Warszawie 11 wrze¶nia 2007 r. z udzia³em prezesów oddzia³ów powiatowych, apeluje do cz³onków ZNP o aktywny udzia³ w kampanii wyborczej do parlamentu, powszechny udzia³ w wyborach i oddanie g³osów na kandydatów Zwi±zku.

    Udzia³ cz³onków ZNP w wyborach parlamentarnych daje mo¿liwo¶æ zaprezentowania problemów edukacji w ¶rodowiskach lokalnych oraz wprowadzenia przedstawicieli do parlamentu. Umo¿liwi to realny wp³yw na prace legislacyjne i tre¶æ przyjmowanych ustaw reguluj±cych sprawy o¶wiaty i jej pracowników.

    Oczekujemy, ¿e w nadchodz±cych latach podejmowane bêd± dzia³ania s³u¿±ce poprawie funkcjonowania o¶wiaty i zapewnieniu godnych (lepszych) warunków ¿ycia jej pracownikom oraz emerytom i rencistom.

    Zarz±d G³ówny ZNP, apeluj±c o udzielenie zwi±zkowym kandydatom pomocy w prowadzeniu kampanii wyborczej, upowa¿nia zarz±dy okrêgów do poparcia jednego kandydata ZNP w jednym okrêgu wyborczym.

    Na podstawie dotychczasowych do¶wiadczeñ wyra¿amy wolê poparcia kandydatów na listach tych partii politycznych, które nie mia³y negatywnego stosunku do Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego, nie prowadzi³y kampanii oszczerczych przeciwko nam i wykaza³y umiejêtno¶æ wspó³pracy w zakresie rozwi±zywania problemów o¶wiaty i jej pracowników.

    /-/ S³awomir Broniarz
    Prezes Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego

    ¬ród³o: www.znp.edu.pl

    linia

    Uchwa³a nr 1 ZG ZNP z 11 wrze¶nia 2007 r. w sprawie podjêcia inicjatywy ustawodawczej przez obywateli w zakresie zmiany ustawy o systemie o¶wiaty oraz ustawy o dochodach jednostek samorz±du terytorialnego

    Realizuj±c uchwa³ê XXXIX Krajowego Zjazdu Delegatów Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego, Zarz±d G³ówny ZNP podejmuje decyzjê o przyst±pieniu do realizacji obywatelskiej inicjatywy w zakresie: objêcia obowi±zkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym dzieci 5-cio letnich, tym samym obni¿enia wieku rozpoczynania nauki w szkole od lat 6 oraz na³o¿enia na pañstwo obowi±zku zagwarantowania ¶rodków finansowych na prowadzenie publicznego przedszkola, w tym na wynagrodzenia zatrudnionych tam pracowników, w ramach czê¶ci o¶wiatowej subwencji ogólnej w dochodach jednostek samorz±du terytorialnego.

    /-/ S³awomir Broniarz
    Prezes Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego

    ¬ród³o: www.znp.edu.pl

    linia

    Uchwa³a nr 2 ZG ZNP z 11 wrze¶nia 2007 r. w sprawie zawieszenia pogotowia strajkowego ZNP

    Zarz±d G³ówny Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego, obraduj±cy w Warszawie 11 wrze¶nia 2007 r. z udzia³em prezesów oddzia³ów powiatowych, postanawia:

    -   zawiesiæ pogotowie strajkowe w zwi±zku z aktualn± sytuacj± spowodowan± trwaj±c± kampani± wyborcz± i wyborami do parlamentu
    -   w celu rozwi±zania problemów polskiej edukacji nadal prowadziæ negocjacje z rz±dem, d±¿yæ do zrealizowania postulatów Zwi±zku dotycz±cych podwy¿ek wynagrodzeñ dla nauczycieli i pracowników o¶wiaty, zwiêkszenia nak³adów na o¶wiatê, naukê, szkolnictwo wy¿sze oraz wyrównywania szans edukacyjnych

    /-/ S³awomir Broniarz
    Prezes Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego

    ¬ród³o: www.znp.edu.pl

    linia

    Jeszcze dwa dni na decyzjê

    Jeszcze tylko dwa dni maj± nauczyciele, którzy z³o¿yli w szko³ach wypowiedzenia w zwi±zku z przej¶ciem na wcze¶niejsz± emeryturê, na powrót do pracy. Ustawowe ultimatum mija bowiem ju¿ 14 wrze¶nia.

    Ju¿ niedlugo wiêc bêdzie jasne jak powa¿nie emerytury obci±¿y³y bud¿ety samorz±dów. Te bowiem jako organy prowadz±ce szko³y s± zobowi±zane wyp³acaæ odprawy nauczycielom odchodz±cym na wcze¶niejsz± emeryturê. 31 sierpnia wesz³a w ¿ycie nowelizacja Karty Nauczyciela.

    Zgodnie z ni±, nauczyciele urodzeni przed 1969 rokiem bêd± mogli przej¶æ na wcze¶niejsz± emeryturê bez obowi±zku rozwi±zania stosunku pracy w 2007 roku. Wcze¶niej zgodnie z zapisami Karty Nauczyciela osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r., maj±ce trzydziestoletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze mogli przej¶æ na wcze¶niejsz± emeryturê do koñca 2007 r. po rozwi±zaniu na swój wniosek stosunku pracy. Zapisano tak¿e, ¿e nauczyciele, którzy rozwi±zali na swój wniosek stosunek pracy, bêd± mogli w terminie 14 dni od wej¶cia w ¿ycie nowelizacji - czyli do 14 wrze¶nia br. z³o¿yæ pracodawcy o¶wiadczenie o woli powrotu na dotychczas zajmowane stanowisko.

    Wprowadzono jednak warunek, ¿e dyrektorzy szkó³ mog± nawi±zaæ z takimi nauczycielami stosunek pracy, je¶li na zajmowanym przez nich wcze¶niej stanowisku nie zatrudniono innej osoby oraz je¶li przywrócenie stosunku pracy jest uzasadnione wymagan± liczb± godzin nauczania danego przedmiotu w szkole. Przepis o ponownym nawi±zaniu stosunku pracy nie ma zastosowania do dyrektorów szkó³.

    Samorz±dy do 10 wrze¶nia mog³y ubiegaæ siê w MEN o dofinansowanie odpraw dla odchodz±cych na emeryturê nauczycieli. ¦rodki maj± pochodziæ z 0,6 proc. rezerwy subwencji o¶wiatowej. W naszym powiecie na emeryturê przechodzi 73 nauczycieli tj oko³o 12 % ogó³u zatrudnionych. To du¿o. W sumie odprawy kosztuj± 786 tysiêcy z³. W zdecydowanej wiêkszo¶ci "emeryci" pozostaj± w szko³ach - informuje Stanis³aw Szelewa z ¶widnickiego wydzia³u edukacji. - Wielkiego zainteresoowania m³odych ludzi prac± w szkole nie widaæ (p³aca sta¿ysty! ) wiêc emeryci, zw³aszcza ci "wcze¶niejsi" s± w cenie - dodaje.

    (GN, PAP)

    linia

    Wcze¶niejsze emerytury do 31 grudnia 2008 r.!

    Sejm wyd³u¿y³ 7 wrze¶nia 2007 roku mo¿liwo¶æ przechodzenia na wcze¶niejsz± emeryturê do 31 grudnia 2008 r. Za g³osowa³o 397 pos³ów, jedna osoba wstrzyma³a siê od g³osu. Ale nie wszyscy byli przekonani do takiego rozwi±zania.

    - Ale szarpiecie. Czy zosta³o trochê sukna do rozdarcia na koniec tej kadencji? - pyta³ Tadeusz Cymañski (PiS). - Teraz wszyscy podatnicy bêd± musieli zap³aciæ za zaniechania przy przygotowaniu emerytur pomostowych - mówi³ Zbigniew Chlebowski (PO).

    - To jest najlepsze rozwi±zanie. Brak tej ustawy oznacza pró¿niê - przekonywa³ Mieczys³aw Kasprzak (PSL).

    Z barku pomostówek t³umaczy³a siê El¿bieta Rafalska z ministerstwa pracy. - Rz±d dba o emerytów, ale jest to niezwykle trudna ustawa, nad któr± pracujemy od koñca kwietnia - mówi³a.

    Wcze¶niej pos³owie odrzucili wniosek mniejszo¶ci, aby mo¿liwo¶æ przechodzenia na wcze¶niejsz± emeryturê wyd³u¿yæ do 31 grudnia 2010 r. Za wnioskiem Samoobrony g³osowa³o 140 pos³ów, a 268 by³o przeciw.
    O przed³u¿enie wcze¶niejszych emerytur zabiega³ Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego. - Jestem zadowolony z dzisiejszego g³osowania - mówi S³awomir Broniarz, prezes ZNP. Dodaje jednak, ¿e Zwi±zek postuluje, aby w przypadku wcze¶niejszych emerytur dla nauczycieli powróciæ do tzw. "opcji zerowej".
    Teraz wcze¶niejszymi emeryturami zajmie siê Senat. W porz±dku obrad Senatu w dniach 13- 15 wrze¶nia ustawa przed³u¿aj±ca prawo do wcze¶niejszych emerytur znalaz³a siê na piêtnastym miejscu. Po poprawkach Senatu ustawa wróci do Sejmu. Marsza³ek Sejmu zadeklarowa³, ¿e pos³owie zbior± siê jeszcze we wrze¶niu by dokoñczyæ prace nad ustaw±. (mk)

    ¬ród³o: www.znp.edu.pl

    linia

    Inicjatywa Obywatelska ZNP - 5-latki do przedszkola

    Inicjatywa Obywatelska ZNP - zmiana ustawy o systemie o¶wiaty zak³ada:
    - objêcie edukacji przedszkolnej subwencj±,
    - upowszechnienie wychowania przedszkolnego dla 3-latków i 4-latków,
    - obowi±zkowe roczne przygotowanie przedszkolne dla 5-latków,
    - obowi±zek szkolny dla 6-latków,
    - wyd³u¿enie nauki w szko³ach ponadgimnazjalnych (4-letnie licea, 5-letnie technika)

    ¬ród³o: www.znp.edu.pl

    linia

    Kalendarium wydarzeñ i dzia³añ ZNP w zakresie utrzymania uprawnieñ emerytalnych nauczycieli


    Rok 1998
    1. Sejm przyjmuje now± ustawê o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeñ Spo³ecznych, pozbawiaj±c± miêdzy innymi nauczycieli prawa do wcze¶niejszej emerytury od 1 stycznia 2007 r.

    Rok 1999
    1. ZNP bierze udzia³ w pracach zespo³u negocjacyjnego ds. ustawy o emeryturach pomostowych
    2. Raport opracowany przez Rz±dow± Komisjê Ekspertów Medycyny Pracy wyklucza nauczycieli z grupy prac o szczególnym charakterze. ZNP odwo³uje siê w tej sprawie do Pe³nomocnika Rz±du ds. Reformy Zabezpieczenia Spo³ecznego

    Rok 2000
    1. ZNP bierze udzia³ w spotkaniu zwi±zków zawodowych uczestnicz±cych w negocjacjach, na którym zosta³y podjête ustalenia dotycz±ce odrzucenia w ca³o¶ci raportu Komisji Ekspertów oraz powo³ania nowej Komisji Ekspertów, w sk³ad której wejd± przedstawiciele wszystkich stron, tj. rz±du, pracodawców i zwi±zków zawodowych
    2. Spotkanie z Ministrem Pracy i Polityki Spo³ecznej, na którym przedstawiono postulaty zwi±zków zawodowych:
    - powo³ania nowej komisji ekspertów i odrzucenia raportu przygotowanego przez komisjê rz±dow±
    - utrzymania tzw. opcji zerowej, czyli utrzymania praw nabytych przez pracowników pozostaj±cych w zatrudnieniu w dniu 31 grudnia 1998 r. i objêcie nowym systemem emerytur pracowników, którzy podjêli zatrudnienie po tej dacie ( tj. po 1 stycznia 1999 r.)
    - uczestniczenia ministra Komo³owskiego w dalszych negocjacjach
    3. Spotkanie zwi±zków zawodowych z Ministrem Pracy. Strona rz±dowa przedstawi³a propozycjê badañ dot. szacunkowej liczby osób objêtych przywilejami emerytalnymi i oszacowania kosztów wprowadzenia emerytur pomostowych oraz podwy¿szenia kapita³u pocz±tkowego. Wyniki badañ mia³y stanowiæ punkt wyj¶cia do dalszych rozmów rz±du, zwi±zków zawodowych i pracodawców, do tego czasu zawieszono dalsze negocjacje.

    Rok 2003
    1. Wznowienie prac nad systemem emerytur pomostowych. ZNP wystêpuje do OPZZ o reprezentowanie praw nauczycieli w dzia³aniach na rzecz zagwarantowania nauczycielom wpisania na listê zawodów o szczególnym charakterze
    2. ZNP wystêpuje do Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Spo³ecznej w sprawie warunków skorzystania z uprawnieñ do przej¶cia na emeryturê w trybie art.88 KN po 31 grudnia 2006 i ograniczenia skorzystania z tego uprawnienia, jakie nak³ada na nauczyciela obowi±zek rozwi±zania stosunku pracy do koñca grudnia 2006 r.

    Rok 2004
    1. ZNP przekazuje OPZZ krytyczn± opiniê do za³o¿eñ ustawy o emeryturach pomostowych i rekompensatach, bêd±cych czê¶ci± pakietu legislacyjnego „Programu uporz±dkowania i ograniczenia wydatków publicznych”. Jedyn± propozycj± rz±du dla nauczycieli zawart± w za³o¿eniach jest nadal obietnica otrzymania rekompensat, czyli dodatku do kapita³u pocz±tkowego
    2. ZNP zleca wykonanie ekspertyzy obci±¿eñ psychofizycznych w zawodzie nauczyciela i ich wp³ywu na zdrowie Instytutowi Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w £odzi
    3. Prezydium ZG ZNP w stanowisku z 5 kwietnia 2004 r. wypowiada siê krytycznie w sprawie nowelizacji ustaw o systemie ubezpieczeñ spo³ecznych, o emeryturach i rentach z FUS oraz za³o¿eñ ustawy o emeryturach pomostowych i rekompensatach, domagaj±c siê zaliczenia zawodu nauczyciela do pracy w szczególnym charakterze i umo¿liwienia nauczycielom wcze¶niejszego zakoñczenia aktywno¶ci zawodowej
    4. Interwencja ZNP w sprawie niekorzystnej nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS. W art. 32 po ust. 1 dodano ust. 1a pkt 2, którego konsekwencj± by³o, i¿ od dnia 1 lipca 2004 r. okresu zwolnienia z obowi±zku ¶wiadczenia pracy na mocy szczególnych przepisów nie zalicza siê do okresu pracy w szczególnym charakterze, o którym mowa w art. 88 ust. 1 Karty Nauczyciela. ZG ZNP zwróci³ siê do OPZZ o podjêcie niezw³ocznych dzia³añ. Za po¶rednictwem pos³a zwi±zkowego ZG ZNP na rêce Marsza³ka Sejmu z³o¿y³ zapytanie do MENiS oraz MPS, jak równie¿ skierowa³ na rêce minister polityki spo³ecznej Izabeli Jarugi-Nowackiej wniosek o rozpoczêcie procesu legislacyjnego zmierzaj±cego do uchylenia ust. 1a pkt 2. Zapis uchylono ustaw± z dnia 1 lipca 2005 r. (Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1412)
    5. Z inicjatywy ZNP dochodzi do spotkania Prezydium ZG ZNP z wicepremier i minister polityki spo³ecznej Izabel± Jarug±- Nowack±, na którym miêdzy innymi omawiane s± kwestie utrzymania dla nauczycieli prawa przechodzenia na emeryturê bez wzglêdu na wiek po roku 2006. Wicepremier zobowi±zuje siê do pilotowania sprawy powo³ania nowego Zespo³u Ekspertów Medycyny Pracy

    Rok 2005
    1. Premier W³odzimierz Cimoszewicz obiecuje górnikom wcze¶niejsze emerytury. W Sejmie staje projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Sejm przyjmuje zg³oszone w czasie drugiego czytania poprawki wyd³u¿aj±ce równie¿ nauczycielom mo¿liwo¶æ przechodzenia na wcze¶niejsz± emeryturê do 31 grudnia 2007 r., czyli do dziewiêciu lat od dnia wej¶cia w ¿ycie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r.
    2. Wobec protestu Konfederacji Pracodawców Polskich "Lewiatan", ZG ZNP oraz ogniwa zwi±zkowe z ca³ego kraju apeluj± do prezydenta RP Aleksandra Kwa¶niewskiego o podpisanie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeñ Spo³ecznych oraz ustawy Karta Nauczyciela, która daje mo¿liwo¶æ przed³u¿enia prawa do przechodzenia na wcze¶niejsz± emeryturê do koñca 2007 r.
    3. Pracê rozpoczyna, pod przewodnictwem prof. dr hab. n. med. Teresy Makowiec-D±browskiej, nowy Zespó³ Ekspertów Medycyny Pracy, powo³any do weryfikacji raportu oraz wykazu rodzaju prac w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze wypracowanego przez poprzedni Zespó³ w 1998 r. W pracach Zespo³u bior± udzia³ przedstawiciele zwi±zków zawodowych. W charakterze obserwatora z prawem g³osu bierze udzia³ równie¿ przedstawiciel ZNP
    4. OPZZ przyjmuje uchwa³ê w sprawie podjêcia inicjatywy ustawodawczej przez obywateli w zakresie zmiany ustawy o rentach i emeryturach z FUS. Cz³onkiem Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej jest S³awomir Broniarz, prezes ZNP.

    Rok 2006
    1. ZNP aktywnie w³±cza siê w zbieranie podpisów poparcia dla projektu ustawy (ok. 254 tys. podpisów). Marsza³ek Sejmu Marek Jurek informuje, i¿ zgodnie z ustaw± o wykonaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli, projekt zostaje skierowany 14 lipca 2006r. do pierwszego czytania w Sejmie, a nastêpnie skierowany do prac w komisjach sejmowych
    2. Zespó³ Ekspertów Medycyny Pracy przedk³ada Ministrowi Pracy i Polityki Spo³ecznej raport, który w wykazie prac o szczególnym charakterze umieszcza prace nauczycieli i wychowawców w rozumieniu ustawy Karta Nauczyciel, ustawy o pomocy spo³ecznej i ustawy o postêpowaniu w sprawach nieletnich bezpo¶rednio zwi±zane z wychowaniem i kszta³ceniem dzieci i m³odzie¿y
    3. Krajowy Zjazd Delegatów Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego, zaniepokojony przed³u¿aj±cymi siê pracami rz±du nad projektem ustawy o emeryturach pomostowych, jak równie¿ zaniechaniem prac zmierzaj±cych do wprowadzenia w ¿ycie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS zg³oszonej przez Obywatelski Komitet Ustawodawczy, apeluje w uchwa³ach do rz±du RP i Parlamentu o niezw³oczne podjêcie prac.

    Rok 2007
    1. ZG ZNP domaga siê w pi¶mie do premiera Jaros³awa Kaczyñskiego spe³nienia obietnic ministra Giertycha, dotycz±cych 7% podwy¿ek dla nauczycieli i podnosi kwestie zwi±zane z przesuniêciem do 2009 r. mo¿liwo¶ci przechodzenia na wcze¶niejsz± emeryturê, jak równie¿ przyspieszenia prac nad obywatelskim projektem ustawy
    2. Protest ZNP, dotycz±cy projektu ustawy o emeryturach pomostowych opracowanego przez resort pracy i polityki spo³ecznej, który pozbawia nauczycieli emerytur pomostowych
    3. ZNP apeluje do premiera Kaczyñskiego o w³±czenie nauczycieli do projektu ustawy o emeryturach pomostowych, o zmianê stanowiska rz±du w sprawie Inicjatywy Obywatelskiej, o powrót do rozmów o tzw. opcji zerowej i pilne podjêcie dzia³añ zmierzaj±cych do zmiany art. 88 KN ust. 2a
    4. ZNP og³asza pogotowie strajkowe i przygotowuje siê do przeprowadzenia 2-godzinnego strajku ostrzegawczego w dniu 29 maja 2007 r. W¶ród postulatów znalaz³y siê równie¿ postulaty emerytalne
    5. W posiedzeniu Prezydium ZG ZNP bierze udzia³ minister pracy A. Kalata i sk³ada zapewnienie, ¿e nauczyciele zostan± objêci emeryturami pomostowymi
    6. Kierownictwo Zwi±zku spotyka siê z wicepremierem Lepperem. Na konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu, z udzia³em wicepremiera Andrzeja Leppera, minister pracy i polityki spo³ecznej Anny Kalaty oraz prezesa ZNP S³awomira Broniarza i wiceprezesa ZG ZNP Krzysztofa Baszczyñskiego padaj± zapewnienia, ¿e nauczyciele nie zostan± wykluczeni z emerytur pomostowych
    7. Z inicjatywy Zwi±zku dochodzi do spotkania kierownictwa ZNP z premierem RP Jaros³awem Kaczyñskim. Premier po raz kolejny obiecuje, ¿e nauczyciele, którzy nabyli prawo do wcze¶niejszej emerytury nie musz± na ni± odchodziæ i mog± pracowaæ dalej nie trac±c tego prawa. Zapowiada te¿ rozmowy o wpisaniu nauczycieli na listê zawodów objêtych emeryturami pomostowymi. ZNP postuluje wy³±czenie nowelizacji art. 88 ust. 2a KN z projektu emerytur pomostowych i nadanie tej nowelizacji szybkiej ¶cie¿ki legislacyjnej
    8. Rzecznik rz±du Jan Dziedziczak informuje w mediach, ¿e zgodnie z postulatami ZNP nauczyciele, którzy nabêd± uprawnienia do wcze¶niejszej emerytury do koñca 2007 r. bêd± mogli skorzystaæ z niej w latach przysz³ych
    9. Kierownictwo ZNP spotyka siê z wicepremierem Przemys³awem Gosiewskim w sprawach emerytur pomostowych, a tak¿e tzw. opcji zerowej. W spotkaniu uczestniczy równie¿ zwi±zek zawodowy "Solidarno¶æ", a ze strony rz±dowej prezes ZUS Pawe³ Wypych oraz podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera Ma³gorzata Sadurska. Kolejny raz ZNP przekonuje o konieczno¶ci wy³±czenia nowelizacji art.88 ust. 2a KN z pakietu ustaw emerytalnych i nadaniu szybkiej ¶cie¿ki legislacyjnej tej nowelizacji. Postuluje równie¿ wpisanie do ustawy o emeryturach pomostowych wszystkich nauczycieli i wychowawców oraz innych pracowników pedagogicznych, których prace zwi±zane s± z wychowaniem i kszta³ceniem dzieci i m³odzie¿y
    10. Intensywne prace nad projektem ustawy o emeryturach pomostowych rozpoczyna Zespó³ ds. ubezpieczeñ spo³ecznych Trójstronnej Komisji ds. Spo³eczno-Gospodarczych. W pracach Zespo³u bierze udzia³ przedstawiciel kierownictwa ZNP
    11. Wicepremier Przemys³aw Gosiewski bierze udzia³ w posiedzeniu Zarz±du G³ównego ZNP i daje gwarancjê przyjêcia przez rz±d rozwi±zañ emerytalnych, w tym uruchomienia szybkiej ¶cie¿ki legislacyjnej art. 88 ust. 2a.
    12. Komitet Sta³y Rady Ministrów nie przyjmuje propozycji zmiany zapisów art. 88 ust. 2a KN. ZNP apeluje w tej sprawie do wicepremiera Gosiewskiego
    13. Komitet Sta³y Rady Ministrów przyjmuje nowelizacjê art. 88 ust. 2a KN
    14. Po interwencji ZNP projekt nowelizacji art. 88 ust. 2a przyjmuje Sejm
    15. Marsza³ek Sejmu kieruje projekt nowelizacji art. 88 ust. 2a do Senatu
    16. Senat wprowadza poprawkê do art. 88 ust. 2a, dotycz±c± warunków powrotu nauczyciela, który rozwi±za³ stosunek pracy w maju br. na uprzednio zajmowane stanowisko, co wyd³u¿a wej¶cie w ¿ycie ustawy
    17. ZNP kieruje apel do Marsza³ka Sejmu i parlamentarzystów o pilne zajêcie siê nowelizacj± art. 88 ust. 2a KN
    18. 23 sierpnia Sejm przyjmuje poprawki Senatu. Po podpisaniu przez Prezydenta ustawa zostaje opublikowana w Dzienniku Ustaw (Nr 158, poz. 1103)
    19. Wobec nierozwi±zania problemu emerytur pomostowych, ZNP podejmuje ponowne rozmowy z przedstawicielami rz±du i Sejmu w sprawie wyd³u¿enia o kolejne lata obowi±zywania uprawnieñ emerytalnych okre¶lonych w KN
    20. Z inicjatywy ZNP odby³y siê rozmowy kierownictwa ZNP z minister pracy i polityki spo³ecznej Joann± Kluzik-Rostkowsk±, która zapewni³a, ¿e poprze projekt przed³u¿enia prawa do wcze¶niejszej emerytury dla nauczycieli
    21. ZNP przygotowa³ poprawki do poselskiego projektu ustawy o emeryturach i rentach z FUS, dot. przed³u¿enia nauczycielom prawa do wcze¶niejszej emerytury do koñca 2008 r. i do koñca 2011 r. Komisja Polityki Spo³ecznej zarekomendowa³a Sejmowi przed³u¿enie dotychczasowych uprawnieñ emerytalnych nauczycieli do roku 2008
    22. 7 wrze¶nia 2007 r. Sejm przyj±³ ustawê o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw, która przed³u¿y³a o rok (czyli do koñca 2008 roku) obowi±zywanie art. 88 ust. 2a KN., odrzucaj±c przed³u¿enie tych zapisów do 2011 r.

    Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego w dalszym ci±gu bêdzie prowadzi³ dzia³ania na rzecz przed³u¿enia obowi±zuj±cych uprawnieñ emerytalnych nauczycieli do koñca 2011 r., a tak¿e w zakresie emerytur pomostowych.

    Warszawa, 2007-09-11

    ¬ród³o: www.znp.edu.pl

    linia

    Propozycje ZNP nowelizacji aktów prawnych

    Propozycje ZNP nowelizacji aktów prawnych

    ¬ród³o: www.znp.edu.pl

    linia

    ZG ZNP: 5-latki do przedszkola, 6-latki do szko³y

    Z tak± inicjatyw± obywatelsk± wyszed³ Zarz±d G³ówny Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego 11 wrze¶nia 2007 roku. ZNP chce, aby edukacja przedszkolna by³a finansowana tak, jak szko³y, czyli z subwencji o¶wiatowej, a nie ze ¶rodków w³asnych gminy.

    Projekt ZNP zak³ada upowszechnienie wychowania przedszkolnego dla 3-latków i 4-latków, obowi±zkowe roczne przygotowanie przedszkolne dla 5-latków i obowi±zek szkolny dla 6-latków oraz wyd³u¿enie nauki w szko³ach ponadgimnazjalnych (4-letnie licea, 5-letnie technika). - Wiele gmin jest w trudnej sytuacji, bo nie staæ ich na prowadzenie przedszkoli. W trudnej sytuacji s± te¿ rodzice, którzy nie maj± co zrobiæ z dzieæmi - mówi³ S³awomir Broniarz, prezes ZNP. Zarz±d G³ówny jednog³o¶nie przyj±³ uchwa³ê o przyst±pieniu do realizacji inicjatywy obywatelskiej.

    Zwi±zkowcy zadecydowali tak¿e o zawieszeniu pogotowia strajkowego ZNP "w zwi±zku z kampani± wyborcz± i wyborami do parlamentu". Przyjêli równie¿ uchwa³ê w sprawie udzia³u w tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu. Zgodnie z ni±, zarz±dy okrêgów bêd± mog³y poprzeæ jednego kandydata ZNP w jednym okrêgu wyborczym. Kandydat z rekomendacj± Zwi±zku nie mo¿e startowaæ z list partii, które mia³y negatywny stosunek do ZNP i prowadzi³y wobec Zwi±zku oszczercz± kampaniê.

    Go¶ciem ZG ZNP mia³ byæ minister edukacji, prof. Ryszard Legutko. Jednak wbrew wcze¶niejszym zapowiedziom, minister nie przyjecha³ na spotkanie z nauczycielami. - Dzisiaj rano otrzymali¶my informacjê z sekretariatu ministra, ¿e prof. Legutko nie przyjedzie na ZG ZNP z powodów formalnych. Jeste¶my tym rozczarowani - mówi³ Broniarz. Wed³ug szefa ZNP, nowy minister kontynuuje politykê negatywnego stosunku do ZNP, któr± rozpocz±³ Roman Giertych. - Widocznie minister Legutko nie ma nam nic do zaproponowania w sprawie podwy¿ek. Unikanie kontaktów z naszym ¶rodowiskiem nie rokuje dobrze - powiedzia³. Zdaniem El¿biety Markowskiej, prezesa Zarz±du Okrêgu Pomorskiego ZNP, nieobecno¶æ szefa MEN jest dowodem ignorowania nauczycieli i niemocy decyzyjnej nowego ministra. (mk)

    ¬ród³o: www.znp.edu.pl

    linia

    Nowy rok, nowy minister, stare problemy

    Nowy rok szkolny rozpoczê³o 3 wrze¶nia ponad 5,5 mln uczniów - 2,5 mln to uczniowie podstawówek, 1,5 mln to gimnazjali¶ci, a niewiele liczniejsz± grupê stanowi± uczniowie szkó³ ponadgimnazjalnych. Uczniowie - przynajmniej teoretycznie - powinni wracaæ do szkó³ w lepszych nastrojach ni¿ przed wakacjami. W po³owie sierpnia zosta³ bowiem odwo³any z MEN Roman Giertych, który po 16 miesi±cach swoich rz±dów zostawi³ pobojowisko.

    Ale problemy polskiej szko³y na Giertychu ani siê nie koñcz± (jego nastêpca budzi równie¿ spore kontrowersje w ¶rodowisku uczniowskim i nauczycielskim), ani te¿ nie od niego siê zaczê³y. Ci±gn± siê one przynajmniej od czasów reformy Handkego, a tak naprawdê od pocz±tku polskiej transformacji.

    Eton nie bêdzie
    Wakacje w szko³ach up³ynê³y pod znakiem realizacji sztandarowych decyzji by³ego ju¿ szefa MEN. Jeszcze pod koniec ubieg³ego roku szkolnego ruszy³a mundurkowa rewia mody. Giertychowi i czê¶ci rodziców marzy³y siê marynarki, ¿akiety, spódniczki i krawaty jak z paryskiego ¿urnala, a najlepiej inspirowane elitarnymi szko³ami brytyjskimi. Marzenie prys³o jednak po zetkniêciu z rzeczywisto¶ci±. Przypomnijmy: 60 proc. Polaków ¿yje poni¿ej minimum socjalnego. Ta smutna statystyka przypomnia³a o sobie podczas debat w polskich szko³ach. Prawie wszêdzie rodzice przeg³osowali, ¿e koszt mundurka musi siê zmie¶ciæ w 50 z³. Na dotacjê tej wysoko¶ci, czyli tzw. mundurkowe, mog± liczyæ dzieci z rodzin najubo¿szych, w których dochód na osobê wynosi nie wiêcej ni¿ 351 z³.

    W wielu szko³ach powtarza³ siê ten sam scenariusz. Trójki klasowe w porozumieniu z dyrekcj± wybiera³y eleganckie mundurki za 150-200 z³. Wówczas wiêkszo¶æ rodziców buntowa³a siê i stawa³o na propozycjach znacznie tañszych. Jak zatem wygl±daæ bêd± polscy uczniowie we wrze¶niu 2007 r.? Królowaæ bêd± kamizelki i bluzy uszyte z najtañszych materia³ów. Po pierwsze, trudno wró¿yæ takim mundurkom ¿ywotno¶æ. Po drugie, nie³atwo jest zrozumieæ, czym bêdzie siê ró¿niæ ch³opak w szerokich spodniach i szkolnej bluzie od innego w szerokich spodniach i bluzie wybranej przez siebie. Po trzecie, najwiêksz± wad± mundurków bêdzie ich uniwersalno¶æ. W jednej ze szkó³ zdecydowano siê na polarowe kamizelki. Na pewno ¶wietne bêd± w zimie, jednak trudno sobie wyobraziæ, jak szko³a zmusi gimnazjalistów do pocenia siê w nich w czerwcowe upa³y.

    Jako argument za wprowadzeniem mundurków podawano, ¿e w ten sposób ukryje siê ró¿nice w statusie materialnym uczniów. Intencje by³y szlachetne, ale czy rzeczywi¶cie kamizelka jest w stanie zakryæ ró¿nice w dochodach rodziców? Okazuje siê zreszt±, ¿e nawet kamizelki nie bêd± równe. Zamo¿niejsi rodzice szyj± bowiem swoim pociechom mundurki z materia³ów lepszych ni¿ te, na które zdecydowa³a siê szko³a.

    Inny problem pojawi siê w zespo³ach szkó³, w których mie¶ci siê i gimnazjum, i liceum, w którym mundurki nie bêd± obowi±zkowe. Dyrektorzy t³umacz± wiêc, ¿e mundurkowy przymus doprowadzi do stygmatyzacji gimnazjalistów. Rêce zacieraj± tylko zak³ady krawieckie. Wiêkszo¶æ nie nad±¿a z realizacj± zamówieñ. W efekcie uczniowie oko³o po³owy warszawskich szkó³ rozpoczn± rok szkolny "po cywilnemu".

    Droga wiedza
    Zakup mundurków podniesie i tak ju¿ du¿e, dla wielu rodzin zbyt du¿e, wydatki szkolne. Najwiêksza w nich pozycja to koszt nowych podrêczników. Co gorsza rodzeñstwo nie mo¿e dziedziczyæ ich po sobie, bo nauczyciele, korzystaj±cy z szerokiej oferty ksi±¿ek dostêpnych na rynku, czêsto zmieniaj± podrêczniki. Minister Giertych chcia³ ul¿yæ ciê¿kiej doli rodziców, proponuj±c, aby szko³a na trzy lata wybiera³a jeden podrêcznik do danego przedmiotu. Pomys³ ostatecznie zosta³ storpedowany. Zgodnie z poprawkami Senatu szko³a ma wybieraæ nie jeden podrêcznik, ale trzy. W ustawie znalaz³a siê równie¿ furtka podwa¿aj±ca intencje Giertycha. Mianowicie "w uzasadnionych wypadkach" mo¿e doj¶æ do zmiany podrêczników przed up³ywem trzyletniego okresu. Zdaniem wiceszefa Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego, Krzysztofa Baszczyñskiego, dzia³ania Giertycha by³y nielogiczne. - Je¶li zale¿a³o mu na tym, aby nauczyciele nie zmieniali podrêczników, to dlaczego zmienia³ listê lektur i podstawê programow±? Dlaczego chcia³ podzieliæ historiê na historiê Polski i powszechn±? Takie decyzje powoduj± konieczno¶æ pisania nowych podrêczników. Doli rodziców to raczej nie ul¿y - t³umaczy Baszczyñski.

    Niestety, w ¶lady Giertycha poszed³ równie¿ minister Legutko. Kilka dni przed pocz±tkiem roku szkolnego podpisa³ rozporz±dzenie zmieniaj±ce podstawy programowe z matematyki i jêzyka polskiego. W przypadku polskiego dodano nowe lektury, w przypadku matematyki - ca³e dzia³y zosta³y przesuniête z jednego rodzaju szko³y do drugiego. Bry³y obrotowe wróci³y do podstawówki, twierdzenie Talesa - do gimnazjum. Emocje budzi nauczanie procentów dopiero w gimnazjum. Minister na wszystko znajduje jedno wyt³umaczenie - obowi±zkowa matura z matematyki w 2010 r. Dzia³ania ministra maj± jednak równie¿ inne dora¼ne konsekwencje. Podrêczniki do polskiego i matematyki z dnia na dzieñ sta³y siê nieaktualne. Zmieniæ ich ju¿ siê nie da, bo przygotowanie i druk trwa co najmniej rok. Uczniowie bêd± wiêc uczyæ siê z nieaktualnych podrêczników.

    Elementarz liberalnej demokracji.
    Jedn± z przyczyn zmiany podstawy programowej z jêzyka polskiego by³a zainicjowana przez Giertycha awantura o kanon lektur szkolnych. Ostatecznie spór rozs±dzi³ Ryszard Legutko. Wyrok raczej nie jest salomonowy, PiS-owski minister jest bowiem zdeklarowanym konserwatyst±. Najwa¿niejsz± zmian± w porównaniu z kanonem Giertycha by³o przywrócenie "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza i pozbycie siê twórczo¶ci Jana Dobraczyñskiego. Na li¶cie lektur znajdziemy natomiast konserwatystê Józefa Mackiewicza oraz dzie³o Paw³a Zuchniewicza "Wujek Karol. Kap³añskie lata Papie¿a". Nowo¶æ w porównaniu z kanonem minister £ybackiej stanowi± równie¿ dzie³a Jana Paw³a II, do tego dochodz± wspomnienia abp. Majdañskiego i kard. Wyszyñskiego.

    Liczna reprezentacja literatury katolickiej w spisie lektur jest jednym z symptomów zjawiska konfesjonalizacji szkó³ publicznych w Polsce. Na ³amach "Gazety Wyborczej" problem ten zosta³ podniesiony przez prof. Jana Hartmana, filozofa z Uniwersytetu Jagielloñskiego. "Elementarz liberalnej demokracji le¿y ju¿ na urzêdniczych biurkach, ale jeszcze nie zosta³ otwarty", pisze Hartman, omawiaj±c swoje potyczki z dyrekcj± krakowskiej podstawówki. "Szko³a mojej córki, zwyk³a samorz±dowa szko³a podstawowa w Nowej Hucie, jest niemal¿e sanktuarium. Pierwszy z ni± kontakt mojego dziecka polega³ na po¶wiêceniu tornistrów. Symbole religijne s± tam obecne na ka¿dym kroku, a uroczysto¶ci religijne i rekolekcje przewijaj± siê przez szkoln± codzienno¶æ czêsto kosztem lekcji ¶wieckich" - ten fragment tekstu Hartmana ¶wietnie koresponduje z odczuciami wielu rodziców.

    Przyk³ady na poparcie tez profesora mo¿na mno¿yæ. W Szkole Podstawowej nr 51 w Lublinie wywieszono tablicê z "12 zasadami kulturalnego spo¿ywania posi³ków". Zasada pierwsza - napisana wiêksz± czcionk± - brzmi: "Pamiêtam o modlitwie przed i po jedzeniu". A co na to dyrekcja szko³y? - Tre¶æ tablicy wynika z programu konsultowanego z rodzicami - mówi dyrektorka. Dodaje, ¿e w szkole tylko trójka dzieci nie chodzi na religiê, wiêc nie ma problemu. Rzeczywi¶cie elementarz liberalnej demokracji jest mocno zakurzony.

    Kolejnym krokiem na drodze do konfesjonalizacji polskiej szko³y by³o rozporz±dzenie ministra edukacji o wliczaniu oceny z religii do ¶redniej ocen. Zosta³o ono ostatecznie podpisane przez ministra Legutkê wbrew opinii wiêkszo¶ci Polaków. A Ko¶ció³ konsekwentnie realizuje swój program. Kolejnym etapem ma byæ matura z religii w 2010 r. W tej sprawie Ko¶ció³ - od o. Rydzyka do abp. Nycza - mówi jednym g³osem. A co z etyk±? Tutaj cisza. Na razie obliczono, ¿e lekcje etyki odbywaj± siê w 353 polskich szko³ach. Na przesz³o 32 tysi±ce.

    O godne pensje
    Niejako obok tych dyskusji przez ca³e wakacje toczy³a siê walka nauczycieli o sprawy zwi±zane z ich bytem materialnym. - Grzechem pierworodnym polskiego systemu o¶wiaty jest przekazanie finansowania szkolnictwa samorz±dom. Oczywi¶cie szko³y mog± byæ samorz±dowe, jednak¿e pensje nauczycielskie powinny byæ wyp³acane z bud¿etu centralnego - mówi Krzysztof Baszczyñski, wiceprezes ZNP.

    Przed zbli¿aj±cymi siê wyborami g³o¶no by³o o porozumieniu rz±du z "Solidarno¶ci±", na mocy którego p³ace w sferze bud¿etowej mia³yby wzrosn±æ o 9,3 proc. Czy aby na pewno? Je¶li odliczymy od tego 2,3 proc. waloryzacji z powodu inflacji i 5 proc. pozap³acowych kosztów pracy (tzw. klin podatkowy), to oka¿e siê, ¿e realny wzrost wynagrodzeñ wyniesie zaledwie 2 proc. Co to oznacza w praktyce? Nauczyciel dyplomowany - czyli ten zarabiaj±cy najwiêcej - dostanie 44 z³ podwy¿ki. Nauczyciele na wcze¶niejszych etapach awansu zawodowego bêd± mogli doliczyæ sobie do wynagrodzenia ledwie kilkana¶cie z³otych.

    Podstawowym postulatem ZNP jest podniesienie wynagrodzenia nauczyciela sta¿ysty do poziomu 100 proc. kwoty bazowej okre¶lanej dla pracowników sfery bud¿etowej. S³awomir Broniarz, prezes ZNP, przypomina zaskoczenie premiera Kaczyñskiego, gdy ten dowiedzia³ siê, ¿e nauczyciele zarabiaj± mniej, ni¿ wynosi kwota bazowa. Gdyby rz±d spe³ni³ postulat zwi±zku, to nauczyciel sta¿ysta zarabia³by 1885 z³ brutto. Zgodnie z Kart± nauczyciela automatycznie wzros³yby te¿ p³ace innych nauczycieli. ¦rednie wynagrodzenie brutto nauczyciela kontraktowego powinno wynosiæ 2356 z³, mianowanego - 3299 z³, a dyplomowanego - 4241 z³. W przypadku nauczycieli dyplomowanych oznacza³oby to podwojenie otrzymywanych pensji. Trudno w tej sytuacji spodziewaæ siê, by nauczyciele entuzjastycznie reagowali na dwuprocentow± podwy¿kê promowan± przez rz±d. Uzupe³nieniem marnych pensji s± np. wynagrodzenia za pracê w komisjach maturalnych. "Nauczyciele oskubani na 12 baniek" - takie tytu³y prasowe dobrze oddaj± atmosferê panuj±c± w¶ród egzaminatorów. Zap³atê za pracê w czasie ustnych egzaminów maturalnych nauczyciele mieli otrzymaæ do 10 lipca. Liczyli, ¿e dziêki tym pieni±dzom bêd± mogli wyjechaæ na wakacje. Przeliczyli siê. Pieni±dze otrzyma³a tylko garstka w gminach, w których zap³acono im ze ¶rodków w³asnych. Jednak wspomniane 12 mln z³ to tylko wierzcho³ek góry lodowej. Nauczyciele uwa¿aj±, ¿e system wyliczania wynagrodzeñ za pracê w komisjach jest niesprawiedliwy. Nie uwzglêdnia bowiem czasu, jaki nauczyciel musi po¶wiêciæ na ocenienie ucznia i wype³nienie dokumentów. - Ministerstwo jest winne nauczycielom nie 12, lecz 18 mln z³ - t³umaczy Broniarz. Nauczyciele ju¿ sk³adaj± w s±dach pozwy o zaleg³e honoraria i odsetki.

    Powrót 65-letniego belfra?
    ¦rodowisko nauczycielskie ¿yje jednak nie tylko problemami p³acowymi. Wiele emocji wzbudza sprawa wcze¶niejszych emerytur. Jeszcze przed pocz±tkiem roku szkolnego Sejm znowelizowa³ art. 88 Karty nauczyciela. Dotyczy on nauczycieli, którzy w tym roku skorzystali z prawa do przej¶cia na wcze¶niejsz± emeryturê. - Zgodnie z poprzednim stanem prawnym blisko 40 tys. nauczycieli znajdowa³o siê w takiej sytuacji, ¿e chcia³o pracowaæ, ale je¿eli nie odeszliby w tym roku na emeryturê, byliby zmuszeni pracowaæ do 65. lub 60. roku ¿ycia - wyja¶nia Broniarz. Teraz bêd± mogli wybraæ dowolnie moment przej¶cia na wcze¶niejsz± emeryturê. Mowa oczywi¶cie o tych pracownikach, którzy prawo do takich ¶wiadczeñ ju¿ nabyli. Na tym batalia o prawo do wcze¶niejszych emerytur siê nie koñczy. Od kilku dni sejmowa Komisja Pracy i Polityki Spo³ecznej pracuje nad ustaw± przed³u¿aj±c± wcze¶niejsze emerytury. ZNP proponuje, aby prawo do tego ¶wiadczenia nauczyciele mogli nabywaæ jeszcze przez rok. SLD zaproponowa³ wyd³u¿enie mo¿liwo¶ci przechodzenia na wcze¶niejsze emerytury do 2011 r., a Samoobrona do 2010 r. Rz±d sprzeciwia siê tym projektom. Jednocze¶nie ZNP przypomina o Inicjatywie Obywatelskiej, która zdaniem prezesa Broniarza powinna byæ punktem wyj¶cia do dyskusji o nowym systemie emerytalnym po wyborach. Inicjatywa, pod któr± podpisa³o siê ponad 800 tys. osób, zak³ada tzw. opcjê zero, czyli utrzymanie prawa do wcze¶niejszych emerytur dla tych, którzy rozpoczêli pracê w czasie obowi±zywania starych przepisów emerytalnych.

    Czy rzeczywi¶cie walka o wcze¶niejsze emerytury jest tak istotna? Nauczyciele nie maj± co do tego w±tpliwo¶ci. Dr Agata Grabowska, socjolo¿ka edukacji z PAN, wskazuje na przyczyny wprowadzenia takiego rozwi±zania: - W jakim celu zdecydowano siê na wcze¶niejsze emerytury? Aby obni¿yæ ¶redni wiek nauczycieli. Uznano, ¿e nauczyciel po studiach ma lepszy kontakt z m³odzie¿±, 65-latek bywa natomiast wypalony prac± pod tablic±.

    Skok cywilizacyjny?
    Ju¿ nied³ugo zabrzmi pierwszy dzwonek, tym bardziej wiêc warto spojrzeæ na o¶wiatê z innej perspektywy. Zauwa¿yæ, ¿e do ³ask wracaj± szko³y zawodowe oraz technika, które mia³y zostaæ zlikwidowane na skutek reformy Handkego. Cienko przêd± natomiast ukochane dzieci reformy, czyli licea profilowane. Coraz odwa¿niej mówi siê o ich likwidacji. ¬le ¶wiadczy to reformie, gdy¿ zgodnie z jej pierwotnymi za³o¿eniami do lamusa mia³y odej¶æ licea ogólnokszta³c±ce. Ostatecznie przetrwa³y i w wy¶cigu o uczniów pokona³y licea profilowane.

    Coraz czê¶ciej dyskutuje siê nad sensowno¶ci± stworzenia gimnazjów. Obroñcy tych szkó³ podkre¶laj± coraz lepsze wyniki polskich uczniów w miêdzynarodowym badaniu PISA, bêd±ce - ich zdaniem - rezultatem istnienia gimnazjów. Has³o likwidacji gimnazjów rzuci³ minister Giertych, co niejako z miejsca zdyskredytowa³o zwolenników tego rozwi±zania. Z drugiej strony przeciwko utworzeniu gimnazjów od pocz±tku wypowiada³ siê ZNP. Krytycy gimnazjów wskazuj± przede wszystkim na katastrofê wychowawcz± w tych szko³ach. Ciekawy pomys³ sygnalizowa³ sam Handke, który proponuje rozwa¿enie pomys³u po³±czenia gimnazjów i liceów.

    Niezale¿nie od tego sporu Polskê czeka cywilizacyjne wyzwanie, jakim jest obni¿enie wieku szkolnego. Pomys³ chcia³o zrealizowaæ nawet PiS, zablokowa³ go jednak duet Giertych-Orzechowski (wiceminister) troszcz±cy siê, "aby nie odrywaæ dzieci od rodziny". Obni¿enie wieku szkolnego poci±gnie za sob± wyd³u¿enie o rok okresu, w którym dziecko przebywa w szkole. Bêdzie to szansa na czteroletni± naukê w liceum, co oznacza powrót do stanu sprzed reformy. Zdaniem wielu nauczycieli - powrót do normalno¶ci. Pytanie tylko, kiedy polska szko³a bêdzie "normalna" równie¿ z punktu widzenia innych zachodnioeuropejskich kryteriów.

    Po Giertychu Legutko
    Skoñczy³ siê koszmar polskich uczniów. Roman Giertych przesta³ byæ ministrem edukacji. Szefem odzyskanego przez PiS resortu zosta³ prof. Ryszard Legutko. Czy uczniowie rzeczywi¶cie mog± odetchn±æ z ulg±? Nowy minister o¶wiadczy³ w jednym z pierwszych wywiadów prasowych, ¿e "polska szko³a jest zbyt liberalna", pochwali³ "kilka dobrych pomys³ów" Giertycha w sprawie programu "Zero tolerancji" i po chwili wahania podpisa³ rozporz±dzenie w sprawie wliczania oceny z religii do ¶redniej ocen.

    Ryszard Legutko jest filozofem, profesorem wyk³adaj±cym na UJ. Zas³yn±³ zakazem czytania dialogów Platona w t³umaczeniu i z komentarzem lwowskiego profesora W³adys³awa Witwickiego. Nie mniej g³o¶nym echem odbi³a siê jego ksi±¿ka o wymownym tytule "Nie lubiê tolerancji" (1993). Jego zdaniem "tolerancja to pa³ka do bicia tych, którzy nam siê nie podobaj±". Przede wszystkim nie toleruje homoseksualistów. W jednym ze swoich tekstów stwierdzi³: "Nie da siê - bez popadania w niedorzeczn± ideologiê powszechnego egalitaryzmu - twierdziæ, ¿e relacje heteroseksualne i homoseksualne s± równe. (...) Kto mówi wiêc o równo¶ci, obra¿a zdrowy rozs±dek, a przy okazji nasze podstawowe intuicje moralne".

    Obawiaæ siê nowego ministra edukacji mog± nie tylko osoby homoseksualne, ale i psycholodzy. W jednym z wywiadów tak oto scharakteryzowa³ przedstawicieli tej profesji: "To jest grupa strasznych darmozjadów, którzy opanowuj± kolejne instytucje i tworz± zapotrzebowanie na samych siebie. Oczywi¶cie, ¿e wolê policjantów".

    Wszystko to pokazuje, ¿e przeprawa z Legutk± wcale nie musi byæ l¿ejsza ni¿ z Giertychem.

    ¬ród³o: www.portalwiedzy.onet.pl

    linia

    Ponownie ruszy³a Infolinia dla Wychowawcy

    Po wakacyjnej przerwie ponownie ruszy³a Infolinia dla Wychowawcy, czyli pierwszy ogólnopolski telefon zaufania dla nauczycieli i wychowawców.

    Teraz pod numerem telefonu - 0801 800 967 w ka¿dy poniedzia³ek i czwartek w godz. 17.00 - 19.00 bêdzie mo¿na anonimowo porozmawiaæ o problemach wychowawczych ze specjalistami. Porady s± bezp³atne. Osoba dzwoni±ca ponosi tylko koszt pierwszego po³±czenia - 35 gr - niezale¿nie od czasu trwania rozmowy.

    Infolinia jest projektem Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego, realizowanym razem z Wy¿sz± Szko³± Pedagogiczn± ZNP w Warszawie. Dzia³a od maja 2007 roku.
    Oto kilka informacji na temat Infolinii dla Wychowawcy.
    Dlaczego Infolinia?

    Co trzeci nauczyciel uwa¿a, ¿e przemoc w szkole jest powa¿nym problemem. Szkolna przemoc to obra¿anie (44 proc. uczniów do¶wiadczy³o tego w roku szkolnym 2005/2006 wynika z badañ przeprowadzonych przez CBOS na potrzeby kampanii spo³ecznej "Szko³a bez przemocy".), rozsiewanie plotek (31 proc.), potr±cenia (29 proc.), pobicia (8 proc.), niszczenie osobistych rzeczy (10 proc.), kradzie¿e pieniêdzy lub przedmiotów (14 proc.) i wymuszenia (3 proc.)*. Ale wspó³czesna szko³a boryka siê tak¿e z problemem uzale¿nieñ, ubóstwem, czy kryzysem wychowawczym w rodzinach.
    Tymczasem nauczyciele nie mog± liczyæ na pomoc ani doradców metodycznych (jeden doradca przypada na 364 nauczycieli), ani na wizytatorów z kuratorium o¶wiaty (jeden wizytator na ¶rednio 40 szkó³). Brak równie¿ szkoleñ, kursów i warsztatów dotycz±cych np. przeciwdzia³ania agresji na terenie szko³y, czy wczesnego wykrywania uzale¿nieñ.
    Pomocy pedagogicznej dla nauczycieli zabrak³o równie¿ w programie "Zero tolerancji dla przemocy w szkole". - Nic wiêc dziwnego, ¿e czê¶æ ¶rodowiska jest zniechêcona i zestresowana. Organizuj±c Infoliniê dla Wychowawcy chcemy pomóc nauczycielom. Celem naszego projektu jest przeciwdzia³anie przemocy w polskich szko³ach poprzez dostarczenie nauczycielom konkretnego wsparcia - mówi S³awomir Broniarz, prezes ZNP.

    O Infolinii dla Wychowawcy
    Wa¿ne! Infolinia bêdzie dzia³a³a w poniedzia³ek i czwartek w godz. 17.00 - 19.00. Porady s± bezp³atne. Nauczyciel p³aci tylko za po³±czenie telefoniczne. Ca³kowity koszt po³±czenia, jaki poniesie osoba dzwoni±ca niezale¿nie od czasu trwania rozmowy wynosi 0,29 z³ plus VAT (35 gr).

    Specjali¶ci
    Infoliniê dla Wychowawcy obs³uguje zespó³ specjalistów z³o¿ony z do¶wiadczonych psychologów i pedagogów, którzy przeszli specjalne szkolenia dotycz±ce m.in. technik prowadzenia rozmów z nauczycielami i standardów pracy przy telefonie zaufania.
    Wszyscy konsultanci Infolinii dla Wychowawcy posiadaj± analityczne podej¶cie do zagadnieñ zwi±zanych z uczeniem i wychowywaniem dzieci, s± bardzo dociekliwi. Dziêki temu potrafi± znale¼æ istotê problemu i zaproponowaæ skuteczne rozwi±zania.
    Nad ich prac± czuwa Pani Marta Ziemska, menad¿er o¶wiaty, metodyk, trener z obszaru zagadnieñ spo³ecznych i umiejêtno¶ci interpersonalnych.
    Marta Ziemska wspó³tworzy³a Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia". Jest tak¿e wspó³twórc± pierwszej ogólnopolskiej kampanii spo³eczno-edukacyjnej "Powstrzymaæ przemoc domow±" - "Bo zupa by³a za s³ona" i Certyfikowanym Specjalist± ds. Przeciwdzia³ania Przemocy w Rodzinie.

    102 lata tradycji
    Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego jest niekwestionowanym liderem w¶ród zwi±zków zawodowych dzia³aj±cych w o¶wiacie. Dzia³a od 102 lat.
    Dzisiaj ZNP skupia ponad 300 tys. nauczycieli i pracowników o¶wiaty. Dba o ich interesy, dobre warunki pracy, negocjuje wysoko¶æ wynagrodzeñ pracowników szkó³ i placówek o¶wiatowych z samorz±dami. Zwi±zek walczy o wy¿sze zarobki wszystkich nauczycieli, a swoim zwi±zkowcom oferuje m.in. bezp³atne porady prawne i doradztwo zwi±zane z awansem zawodowym.
    ZNP opiniuje tak¿e projekty ustaw o¶wiatowych, organizuje warsztaty i seminaria po¶wiêcone o¶wiacie, aktywnie uczestniczy w debacie publicznej na temat jako¶ci polskiej edukacji. Wiêcej informacji o ZNP na stronie www.znp.edu.pl/.

    Ku¼nia nauczycieli i nie tylko
    Wy¿sza Szko³a Pedagogiczna ZNP zosta³a powo³ana przez nauczycieli dla nauczycieli z my¶l± o jak najlepszym przygotowaniu akademickim pedagogów, wychowawców, nauczycieli, a tak¿e pracowników instytucji o¶wiatowych i wychowawczych. Uczelnia istnieje od 1995 r., a jej mury opu¶ci³o ju¿ ponad 8 tys. absolwentów.
    Uczelnia prowadzi studia wy¿sze I i II stopnia na kierunku pedagogika w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym oraz studia podyplomowe kwalifikacyjne i doskonal±ce. Wiele uwagi po¶wiêca siê w WSP ZNP harmonijnemu ³±czeniu ogólnego wykszta³cenia humanistycznego ze specjalistycznym oraz teoretycznego z praktycznym.

    Wiêcej informacji na stronie www.wsp.edu.pl/

    linia

    Kalendarz roku szkolnego 2007/08

    Ministerstwo edukacji opublikowa³o kalendarz nowego roku szkolnego. Zajêcia rozpoczn± siê siê 3 wrze¶nia 2007 r. i potrwaj± do 20 czerwca 2008 r. Dwutygodniowe ferie zimowe przewidziane s± w czterech terminach:

    - od 12 do 27 stycznia 2008 (woj. lubelskie, podkarpackie, pomorskie, ¶l±skie i warmiñsko- mazurskie);

    - od 19 stycznia 2008 do 3 lutego 2008 ( woj. podlaskie);

    - od 26 stycznia 2008 do 10 lutego 2008 (woj. kujawsko-pomorskie, lubuskie, ma³opolskie, ¶wiêtokrzyskie, wielkopolskie);

    - od 9 do 24 lutego 2008 (woj. dolno¶l±skie, ³ódzkie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie).

    Dodatkowymi dniami wolnymi od zajêæ dydaktycznych bêd±: 2 i 23 maja 2008 r. Dniem wolnym mo¿e byæ tak¿e 2 listopada, jednak po wcze¶niejszym odpracowaniu zajêæ.

    Rok szkolny zakoñczy siê 20 czerwca 2008 (dla maturzystów skoñczy siê on 25 kwietnia).

    ¬ród³o: www.glos.pl

    linia

    Spotkanie kierownictwa ZNP z ministrem edukacji narodowej

    2 lipca 2007 r. odby³o siê zorganizowane na wniosek Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego spotkanie kierownictwa ZNP z ministrem edukacji narodowej Romanem Giertychem.

    Podczas spotkania dyskutowano g³ównie o planowanym od 1 stycznia 2008 r. wzro¶cie wynagrodzeñ nauczycieli. Gwarantowaæ je mia³a poprawka do art. 30 Karty Nauczyciela, zwiêkszaj±ca wynagrodzenie nauczyciela sta¿ysty z 82% do 84% kwoty bazowej, która zosta³a ostatnio odrzucona przez wiêkszo¶æ parlamentarn±.

    Minister Giertych poinformowa³, ¿e chce doprowadziæ do zwiêkszenia kwoty bazowej o 10%. Zdaniem ZNP najskuteczniejszym rozwi±zaniem bêdzie wprowadzenie w art. 30 Karty Nauczyciela zmian gwarantuj±cych podniesienie p³acy sta¿ysty z 82% do 92%. Odpowiedni wniosek zosta³ ju¿ z³o¿ony w Sejmie.

    Podczas spotkania poruszono tak¿e kwestiê medali Komisji Edukacji Narodowej, o przyznanie których wyst±pi³ Zwi±zek w zesz³ym roku. Minister Giertych zapewni³, ¿e medale te bêd± gotowe na 14 pa¼dziernika br.

    ¬ród³o: www.znp.edu.pl

    linia

    Wyst±pienie wicepremiera Przemys³awa Gosiewskiego na posiedzeniu ZG ZNP 19.06.07

    Z satysfakcj± przyj±³em Pañstwa zaproszenie co najmniej z trzech powodów.

    Po pierwsze dlatego, ¿e prowadzê rozmowy ze wszystkimi organizacjami reprezentuj±cymi grupê zawodow± nauczycieli. Mia³em ju¿ takie spotkanie z sekcj± krajow± Solidarno¶ci, ale wiem, ¿e ka¿dy ze zwi±zków reprezentuje pewn± grupê zawodow±, która jest zrzeszona w tym zwi±zku i oczywi¶cie z ka¿d± t± grup± powinienem rozmawiaæ. Wszystkie traktujê w sposób jednakowy.

    Po drugie: dlatego spotka³em siê z Solidarno¶ci±, a dzisiaj spotykam siê z Pañstwem, bo wbrew temu, co zrozumia³em z tonu pana prezesa, problemy nauczycieli nie s± mi obce. Mój tata by³ nauczycielem historii, dziadek te¿.

    Chcê równie¿ sprostowaæ: pan prezes niezrêcznie u¿y³ pewnych s³ów, a takie s³owa trzeba prostowaæ. Prawo i Sprawiedliwo¶æ nie uwa¿a grupy zawodowej nauczycieli za tych, co nie wiadomo, co produkuj±. Takie tu pad³o stwierdzenie, ¿e s± tylko pewnym konsumentem, obci±¿eniem, ¿eby u¿yæ takich mocniejszych s³ów.

    Proszê Pañstwa, akurat ten rz±d bardzo wyra¼nie stawia na kwestiê edukacji spo³eczeñstwa i na wyrównywanie szans. Reprezentujê województwo ¶wiêtokrzyskie i jako pose³ mogê powiedzieæ, ¿e dzisiaj oferta edukacyjna dzieli Polskê na A, B i C i nie zawsze wynika to z okre¶lonych zdolno¶ci ucznia, a bardzo czêsto ze ¶wiadomego niedofinansowania, czy sytuacji, w której tworzy³y siê ró¿nice miêdzy poszczególnymi regionami. Zadaniem rz±du, ale my¶lê, ¿e równie¿ ¶rodowiska edukacyjnego szeroko rozumianego, jest d±¿enie, aby tego podzia³u w zale¿no¶ci od miejsca zamieszkania w Polsce nie by³o.

    Od kilku lat uczestniczê w uchwalaniu bud¿etu pañstwa jako pose³ i chcê Pañstwu powiedzieæ, ¿e w miarê mo¿liwo¶ci, które nasze pañstwo posiada, rok 2007 jest pierwszym, w którym by³o ponad 1 mld 300 tys. z³otych wiêcej na dzia³, który wi±¿e siê z edukacj±, ponad 360 mln wiêcej na szkolnictwo wy¿sze i ponad 300 mln wiêcej na naukê. Oczywi¶cie mo¿emy siê spieraæ, czy jest to kwota bardzo wysoka, czy nie. Ja tylko stwierdzam fakt, ¿e od 6 czy 7 lat, odk±d pamiêtam bud¿ety, w których bra³em udzia³, po raz pierwszy bud¿et roku 2007 jest tym bud¿etem zaznaczonego wzrostu nak³adów na o¶wiatê, szkolnictwo wy¿sze i naukê.

    Czyli odpowiadaj±c na tezê: czy rz±d uwa¿a dzisiaj sferê edukacyjn± za sferê dodatkow±, obci±¿aj±c±. Tak nie jest. Mamy w tym zakresie bardzo wyra¼n± wolê, aby te nak³ady podnosiæ. I te¿ mamy wolê, o której trzeba bardzo wyra¼nie powiedzieæ, ¿eby dzisiaj bardzo istotna czê¶æ ¶rodków europejskich równie¿ by³a przeznaczona dla o¶wiaty. Je¿eli podjêli¶my decyzjê w komitecie, którym kierujê, ¿e mamy dzisiaj kwotê 750 mln euro specjalnie przeznaczon± na zajêcia wyrównawcze, na zasypanie ró¿nicy miêdzy uczniami klasy A, B i C, to mamy ¶wiadomo¶æ, ¿e w wielu miejscach te zajêcia dodatkowe s± potrzebne. Mamy te ¶rodki i bêd± one przekazywane poprzez kuratoria. Samorz±dy bêd± mog³y siê o nie ubiegaæ. To jest dzisiaj bardzo istotne wsparcie dla ma³ych miejscowo¶ci tam, gdzie rzeczywi¶cie widzimy ró¿nicê w ofercie edukacyjnej. Chcemy w tym zakresie wiele zmieniæ, aby wyrównaæ szanse m³odego pokolenia.

    Chcia³bym równie¿ Pañstwu powiedzieæ, ¿e przeznaczamy 150 mln euro na ¶wietlice ¶rodowiskowe. To jest dzisiaj równie¿ dzia³alno¶æ, w której widzimy nauczycieli, pedagogów. Chodzi nam o to, by m³odzi ludzie mieli zorganizowany czas po po³udniu. Lepiej, ¿eby zajmowali siê wspóln± zabaw±, mieli zajêcia sportowe, dostêp do komputera ni¿ ¿eby spêdzali czas przed miejscow± budk± z piwem. Widz±c tê potrzebê, przeznaczyli¶my pewne ¶rodki na to, by takie ¶wietlice ¶rodowiskowe mog³y funkcjonowaæ. W obu tych zadaniach samorz±dy bêd± mog³y korzystaæ z tych ¶rodków. S±dzê, ¿e stanie siê to faktem w pa¼dzierniku, listopadzie tego roku. Przedtem musz± siê zakoñczyæ konsultacje z Komisj± Europejsk±. Jak tylko te negocjacje siê zakoñcz±, samorz±dy bêd± mog³y siê o te ¶rodki ubiegaæ.

    To tak tytu³em informacji, jak traktujemy system edukacyjny jako rz±d. Podam kilka przyk³adów mówi±cych o tym, ¿e jest to jeden z priorytetów polityki pañstwa.

    Pan prezes (Broniarz) powiedzia³, ¿e rz±d chce odebraæ (przywileje) takim czy innym grupom spo³ecznym, ale ja chcê powiedzieæ jako prawnik, i¿ to, ¿e emerytury wcze¶niejsze bêd± wygaszone z dniem 31 grudnia 2007 r., wynika z decyzji parlamentu w 1999 r. Pamiêtajmy, ¿e to ustawa z tamtego roku, reformuj±ca system, wprowadzi³a zapisy, które by³y zapisami zmieniaj±cymi diametralnie system. Powiem, jak to siê przedk³ada na obecne rozwi±zania.

    I druga uwaga, która jest tu potrzebna. Rz±d premiera Marcinkiewicza powsta³ 31 pa¼dziernika 2005 r. I mo¿na by³o s±dziæ, ¿e skoro reforma emerytalna zosta³a przes±dzona w 1999 r. ze skutkiem wej¶cia w 2008, 2009 roku, bo ona w dwóch falach wchodzi, to ju¿ bêdziemy mieli pewne rozwi±zania, które s± zaawansowane. Przyszli¶my - by³y puste szuflady. Tak naprawdê nie³atwa decyzja by³a odk³adana do maksymalnego momentu, kiedy powinna byæ podjêta. Rz±d jeszcze pana Marcinkiewicza, potem pana Kaczyñskiego, podejmuj±c prace nad emeryturami pomostowymi, wyszed³ z za³o¿enia, ¿e nie mo¿emy pozostawiæ licznych grup zawodowych w sytuacji nieokre¶lonej po dniu 31 grudnia 2007 r., czyli po prostu, gdy wygasa stary system. Te decyzje zapad³y wiele lat temu i tak naprawdê nie ma alternatywy.

    Nie mówiê, czy mo¿na by³o parê lat wcze¶niej pracowaæ nad rozwi±zaniami emerytalnymi - pewnie mo¿na by³o. Pewnie mo¿na by³o wiele spraw wcze¶niej rozwi±zaæ, ale przysz³o nam je rozwi±zywaæ w bardzo trudnym czasie, bo w ostatnim w roku funkcjonowania starego systemu emerytalnego. I je¿eli spojrzymy na kwestiê emerytur pomostowych, to w³a¶nie te decyzje z roku 1999 determinuj± sporo obecnych decyzji.

    Pan prezes zada³ tu pytanie, dlaczego emerytury pomostowe s± adresowane do ludzi urodzonych po l stycznia 1949 r., a przed l stycznia 1969 r. W³a¶ciwie w 1999 r., kiedy podejmowano decyzjê o reformie systemu, powiedziano, ¿e s± tzw. ludzie starego systemu, bêd± ludzie nowego systemu i bêdzie okres przej¶ciowy. I ten okres przej¶ciowy bêdzie dotyczy³ w³a¶nie ludzi urodzonych po 1949 r., a przed 1969 r. To wi±za³o siê z szeregiem dzia³añ, które zosta³y przypisane do tych rozwi±zañ.

    Dzisiaj mamy do czynienia z sytuacj± kontynuacji tamtej reformy i oczywi¶cie ta ustawa musi byæ spójna z reform±, która zosta³a wtedy wdro¿ona. Proszê Pañstwa, ja nie bêdê twierdzi³ jako prawnik, ¿e wszystkie przepisy maj± charakter idealny, ale skoro jakie¶ decyzje podjêto, to nasz rz±d je po prostu wype³nia, chyba ¿e nasz rz±d w ogóle by zacz±³ jeszcze inny system reformowania. Bo te przepisy i te zasady musz± do siebie pasowaæ. St±d, proszê Pañstwa, je¿eli ten system jest adresowany do ludzi urodzonych w tym przedziale czasu, to te¿ sprawa zwi±zana z tym, ¿e te osoby by³y w tzw. okresie przej¶ciowym miêdzy starym a nowym systemem emerytalnym.

    Po drugie, proszê Pañstwa, my jeste¶my otwarci, aby¶my mogli stworzyæ pewn± alternatywê. Alternatywê zwi±zan± przede wszystkim z kwestiami przekwalifikowañ zawodowych, b±d¼ innych rozwi±zañ tego typu. Jeste¶my otwarci, aby je wypracowaæ.

    Jeszcze jedno chcia³bym Pañstwu powiedzieæ: pierwsi beneficjenci tego nowego rozwi±zania byliby w 2033 roku, czyli za 25 lat. Proszê Pañstwa, najwiêksi makroekonomi¶ci nie s± w stanie ustaliæ, jakie rozwi±zania bêd± Anno Domini 2033. Je¿eli mówimy o rozwi±zaniach, jakie maj± obowi±zywaæ w 2033 roku, to mo¿emy mówiæ tylko o pewnej zasadzie, a tak naprawdê dopiero w toku lat mo¿emy tê zasadê uszczegó³awiaæ. Przyjêcie dzi¶ rozwi±zañ, to jest tak troszeczkê jak przys³owiowe wró¿enie z fusów: czy mo¿emy powiedzieæ, ¿e w 2033 nasz rozwój bêdzie na poziomie ¶rednim PKB, jak jest obecnie? Nie jeste¶my w stanie tego zadekretowaæ. My dzisiaj nie mo¿emy wskazaæ pewnego rozstrzygniêcia kierunkowego.

    Chcia³bym siê odnie¶æ do pewnych spraw, o których powiedzia³ pan prezes. Miêdzy stanem rozmów, który by³ l marca a stanem dzisiejszych rozmów w sferze emerytur pomostowych, bo o tym systemie dzi¶ mówimy, nast±pi³a kolosalna zmiana. I to po rozmowie Pañstwa ¶rodowiska z panem premierem. Zapad³a mianowicie decyzja, ¿eby w szerokim stopniu w³±czyæ ¶rodowisko o¶wiatowe do emerytur pomostowych. Tak naprawdê proszê Pañstwa, gdyby porównaæ te dwie sytuacje sprzed paru miesiêcy i obecnie, to one s± istotne.

    Po pewnych niewielkich zmianach, które nast±pi³y po podpisaniu porozumienia ze ¶rodowiskiem kolejarskim, emeryturami pomostowymi objêtych ma byæ w Polsce 320 tys. osób. Tyle obliczamy, ale te¿ nie wiemy, ile z nich skorzysta. Z tej liczby 210 tys. to s± nauczyciele.

    Porównajmy: mamy 320 tys. osób, które przewidujemy, ¿e system obejmie, z których 68 proc. to ¶rodowisko o¶wiatowe. Bardzo czêsto rozmawiam z ró¿nymi ¶rodowiskami i dlaczego jest akurat taka proporcja? Jaki jest powód, ¿e jedn± grupê zawodow± uznano w taki sposób - przecie¿ jest wiele grup zawodowych. Tak samo rozmawia³em z kolejarzami. I tam jest argument mówi±cy o pracy w warunkach szkodliwych, w szczególnych warunkach. I tutaj jest w³a¶nie ta sprawa.

    To, co jest kolejn± spraw±, któr± poruszy³ pan prezes, to jest sprawa dotycz±ca art. 88 Karty Nauczyciela (uprawnienia emerytalne). Ja bym powiedzia³ o drugiej sprawie, która idzie w kierunku pañstwa postulatów. Ju¿ takie decyzje wyda³em. Chodzi o to, ¿e czê¶æ z pañstwa ¶rodowiska musia³aby podejmowaæ decyzje przed l wrze¶nia nie do koñca wiedz±c, jaki jest stan prawny i maj±c problem z podjêciem tych decyzji. W zwi±zku z tym z ca³ego systemu trzech ustaw, które tworz± dzisiaj opokê emerytaln± zaleci³em w³±czenie do osobnych prac zmianê art. 88, które Sejm uchwali w takim czasie, aby te osoby, które musz± podj±æ tê decyzjê na l wrze¶nia mia³y bezpieczeñstwo; komfort prawny, ¿e bêd± mog³y korzystaæ z tego uprawnienia, o ile naby³y te uprawnienia przed dniem 31 grudnia 2007 r.

    Sprawa kolejna, o której chcia³bym powiedzieæ. Nie mo¿emy zgodziæ siê na inne rozwi±zania - mówimy o tym wyra¼nie. A mianowicie, ¿e system emerytalny bêdzie reformowany w ró¿ny sposób w stosunku do ró¿nych grup zawodowych. Czyli nie mo¿emy powtórzyæ rozwi±zania, które zapad³y w 2005 r. w przypadku jednej grupy zawodowej, a nie zapad³y dla innych grup zawodowych. Chodzi mi o górników. To, proszê Pañstwa, powoduje powa¿ne spory miêdzy samymi grupami zawodowymi.

    Dzisiaj trzeba reformowaæ system emerytalny, w³a¶nie emerytury pomostowe, aby ludzie nie zostali, u¿ywaj±c pewnego kolokwializmu, na lodzie. To dlatego, proszê Pañstwa, w tym systemie emerytalnym, który proponujemy - systemy pomostowe - chcemy, aby wszystkie grupy zawodowe by³y traktowane na podobnych zasadach. I st±d, je¿eli dzi¶ mówimy, dlaczego mamy tak nowelizowaæ ustawê, a nie w inny sposób, to dlatego ¿eby¶my nie tworzyli niepotrzebnych napiêæ spo³ecznych, tak naprawdê nikomu nie potrzebnych.

    Jest sprawa ostatnia, któr± chcia³bym poruszyæ w sprawie emerytur pomostowych, a mianowicie s± jakby dwie sytuacje sprzeczne - ale tylko pozornie sprzeczne - a mianowicie z jednej strony strona spo³eczna mówi tak: dyskutujmy jeszcze kilka miesiêcy o tych rozwi±zaniach. I oczywi¶cie mo¿na przyj±æ taki mechanizm. Ale jest drugi czynnik: ta ustawa musi byæ uchwalona przed 3l grudnia 2007 r.

    Musimy tak wywa¿yæ sferê konsultacji i sprawy prac w parlamencie, aby zd±¿yæ. Gdyby by³a taka sytuacja, ¿e l stycznia 2008 nie bêdzie ¿adnych rozwi±zañ, by³oby to ze szkod± dla wszystkich. W zwi±zku z tym musimy przyj±æ takie rozwi±zania, które bêd± nam umo¿liwia³y uchwa³ê. Jakie to ma, proszê pañstwa, praktyczne znaczenie?

    Po pierwsze. Zobowi±zali¶my siê w ramach Komisji Trójstronnej, a szczególnie Zespo³u do Spraw Dialogu do Spraw Umowy Spo³ecznej, ¿e bêdzie ta sprawa omówiona z Komisj±. Wiêc to chcê najpierw przedstawiæ partnerowi spo³ecznemu - tak jak dzisiaj. Musimy to tak zrobiæ, aby rz±d w lipcu móg³ procedowaæ nad t± ustaw±, ¿eby mo¿na j± by³o przes³aæ do parlamentu. I jak parlamentarzy¶ci wróc± w po³owie sierpnia z wakacji, ¿eby mogli od razu przyst±piæ do pracy. ¯eby ustawa mog³a byæ podpisana przez prezydenta na prze³omie listopada i grudnia. A jeszcze vacatio legis, czyli czas przygotowania siê do wykonania ustawy... Dlatego musimy wywa¿yæ te dwie warto¶ci, w jaki sposób negocjujemy i kiedy nad tym pracujemy. W sensie prac rz±dowych i parlamentarnych, by¶my mogli te nowe rozwi±zania wprowadziæ z dniem 31 grudnia.

    I tutaj jestem otwarty na dyskusje z Pañstwem na temat systemu emerytalnego, prawa do emerytury pomostowej - mówiê o tym otwarcie.

    Kontynuujemy reformê wtedy zapocz±tkowan±.

    Dzisiaj jeste¶my otwarci, aby pewne grupy zawodowe, w zale¿no¶ci od warunków ich pracy, obj±æ 60- albo 120-miesiêcznym okresem emerytur pomostowych, bo s± takie mo¿liwo¶ci. Chcemy tê sprawê tak przeprowadziæ w parlamencie, aby osoby, które nabêd± stosowne prawa mia³y pewno¶æ, ¿e bêd± mog³y skorzystaæ z realnego prawa, a nie tylko z deklaracji.

    I st±d maj±c na uwadze te sprawy chêtny jestem do rozmowy z reprezentacj± o¶wiatow±. Nie mo¿emy jednak rozmawiaæ zbyt d³ugo, bo to nic nie przyniesie. Tylko ludzie bêd± na tym tracili. I tu te¿ jeste¶my z powodu ca³ej reformy emerytalnej. W kolejnym roku mamy przygotowanie do emerytur kapita³owych, te sprawy równie¿ zosta³y zatwierdzone. Je¿eli mamy nie zrobiæ powszechnej rewolucji w tym ca³ym systemie, to musimy to w ramach systemu emerytur pomostowych zamkn±æ w tvm roku. Wynegocjowaæ, bo jeste¶my za dialogiem, i zd±¿yæ uchwaliæ.

    (tekst nieautoryzowany)

    ¬ród³o: www.glos.pl

    linia

    Nauczyciele z pielêgniarkami!

    - Przyjmijcie od pracowników o¶wiaty s³owa wsparcia i otuchy - powiedzia³ dzisiaj S³awomir Broniarz, prezes Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego do protestuj±cych od 19 czerwca pod Kancelari± Prezesa Rady Ministrów pielêgniarek. Zaoferowa³ tak¿e konkretn± pomoc.

    - ZNP popiera akcjê protestacyjn± pielêgniarek, po³o¿nych i lekarzy - powiedzia³ Broniarz i z³o¿y³ na rêce pielêgniarek list z poparciem. "Z niepokojem obserwujemy, ¿e obecna koalicja rz±dz±ca nie uznaje postulatów protestuj±cych pracowników s³u¿by zdrowia i o¶wiaty, których zarobki nale¿± do najni¿szych w Polsce" - czytamy w li¶cie.
    - W marcu ulicami Warszawy maszerowali pracownicy o¶wiaty. Z nimi te¿ nikt nie rozmawia³, a gmach resortu edukacji zosta³ odgrodzony kordonem policji - powiedzia³ Broniarz. - Tak w IV RP traktowani s± pracownicy.

    Prezes Broniarz zaoferowa³ protestuj±cym bezp³atne noclegi w warszawskim hotelu Logos. (mk)


    List ZNP do protestuj±cych pracowników ochrony zdrowia

    Kole¿anki i Koledzy
    Protestuj±cy pracownicy ochrony zdrowia


    Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego popiera protest pielêgniarek, po³o¿nych i lekarzy. Wyra¿amy g³êbokie s³owa uznania dla determinacji i solidaryzmu Waszej grupy zawodowej.

    Z niepokojem obserwujemy, ¿e obecna koalicja rz±dz±ca nie uznaje postulatów protestuj±cych pracowników s³u¿by zdrowia i o¶wiaty, których zarobki nale¿± do najni¿szych w Polsce. Postêpuj±ca od lat pauperyzacja pracowników tych bran¿ i coraz trudniejsze warunki pracy s± przyczyn± narastaj±cych konfliktów spo³ecznych.

    Za skandaliczne uwa¿amy wypowiedzi Premiera rz±du i przedstawicieli koalicji rz±dz±cej, które sprowadzaj± legalny protest do "spektaklu", czy "haniebnego" b±d¼ politycznego dzia³ania. Haniebne jest u¿ycie si³y wobec pokojowo protestuj±cych pielêgniarek i po³o¿nych, jakie mia³o miejsce w godzinach porannych 20 czerwca br. Czy tak ma wygl±daæ solidarna Polska w wydaniu Prawa i Sprawiedliwo¶ci? Czy tak mo¿e zmieniæ siê punkt widzenia tych, którzy ponad dwadzie¶cia lat temu sami organizowali i uczestniczyli w strajkach i demonstracjach?

    Kole¿anki i Koledzy! Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego rozumie i popiera Wasz± dramatyczn± sytuacjê. Przyjmijcie od pracowników o¶wiaty s³owa uznania, wsparcia i otuchy. Nie zaprzestawajcie w walce o swoje prawa i godne zarobki

    Z wyrazami solidaryzmu

    S³awomir Broniarz
    Prezes Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego

    ¬ród³o: www.znp.edu.pl

    linia

    Uchwa³a Zarz±du G³ównego ZNP z 19 czerwca 2007 r.

    Zarz±d G³ówny Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego, po wys³uchaniu informacji o przebiegu rozmów z rz±dem oraz po spotkaniu z wicepremierem Przemys³awem Gosiewskim, oczekuj±c na konkretne rozwi±zanie problemów, sformu³owanych w postulatach ZNP, postanawia:
    - utrzymaæ pogotowie strajkowe
    - zwo³aæ na 11 wrze¶nia 2007 r. posiedzenie Zarz±du G³ównego z udzia³em prezesów okrêgów i oddzia³ów ZNP w powiatach
    - w okresie przerwy wakacyjnej wezwaæ cz³onków Zwi±zku do monitorowania sytuacji w o¶wiacie i decyzji podejmowanych przez rz±d
    - upowa¿niæ Prezydium oraz Sekretariat ZG ZNP do bie¿±cej koordynacji dzia³añ zwi±zanych z trwaj±cym pogotowiem strajkowym

    Zarz±d G³ówny ZNP apeluje do wszystkich organizacji spo³ecznych i zwi±zków zawodowych, którym bliskie jest dobro o¶wiaty, o podjêcie wspólnych dzia³añ ze Zwi±zkiem Nauczycielstwa Polskiego.

    Jednocze¶nie sk³ada serdeczne podziêkowania nauczycielom i pracownikom o¶wiaty, którzy 29 maja 2007 r. wziêli udzia³ w 2-godzinnym strajku ostrzegawczym. Ponadto zobowi±zuje ogniwa organizacyjne Zwi±zku do przeprowadzenia analizy i wyci±gniêcia wniosków z dotychczasowego przebiegu akcji protestacyjnej.

    /-/ S³awomir Broniarz
    Prezes Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego



    ¬ród³o: www.znp.edu.pl

    linia

    Walka o Gombrowicza i Witkacego

    Aleksandra Pezda

    Ministerstwo Kultury: Je¶li MEN nie ust±pi w sprawie kanonu lektur, odwo³amy siê do premiera

    Po ¶rodowym spotkaniu w MEN Ministerstwo Kultury og³osi³o, ¿e ksi±¿ki m.in. Witkacego, Gombrowicza, Kafki, Goethego i Conrada wróc± do kanonu lektur. Nawet stronie internetowej MEN pojawi³ siê komunikat: "W trakcie uzgodnieñ zdecydowano, ¿e do projektu zostan± wprowadzone pozycje zaproponowane przez strony". Jednak wieczorem Giertych wszystko odwo³a³: - Nie bêdzie Gombrowicza i Witkacego w kanonie.

    "Gazeta" opisa³a 31 maja projekt nowego kanonu przygotowany przez MEN, w którym nie by³o wielkich dzie³ polskiej i ¶wiatowej literatury. Premier Jaros³aw Kaczyñski tak wtedy skomentowa³ pomys³ resortu Romana Giertycha: - Nie bêdzie wycofywania klasyki literatury XIX i XX wieku. Nie wyobra¿am sobie szko³y bez Gombrowicza czy Conrada.

    Rozmowa z Tomaszem Mert±, wiceministrem kultury

    Po konsultacjach w MEN og³osi³ pan, ¿e brakuj±ce w kanonie wielkie nazwiska wracaj± na swoje miejsce. Po kilku godzinach Roman Giertych og³osi³ co¶ przeciwnego. Co siê sta³o?

    Tomasz Merta: To niezrozumia³y zwrot akcji. Reprezentuj±ca MEN dyrektor Urszula Przybylska-Zio³o sprawia³a wra¿enie, ¿e ma do negocjacji upowa¿nienie. Mówi³a: "Na to siê mogê zgodziæ" albo "Na to siê nie mogê zgodziæ". Wyszli¶my z wra¿eniem, ¿e sprawa najwa¿niejsza - czyli obecno¶æ na li¶cie lektur Gombrowicza, Witkacego, Goethego, Kafki i Conrada - zosta³a za³atwiona. A potem dowiedzia³em siê od dziennikarzy, ¿e min.Giertych ma jednak inne zdanie. To po co by³o spotkanie? To niepowa¿ne.

    Co dalej?

    - Nie zmieniamy stanowiska. Teraz czekamy, a¿ MEN przedstawi nowy projekt, wobec którego bêdziemy mogli zaj±æ stanowisko. Bo nic ju¿ nie jest jasne. Kilka dni temu min. Giertych mówi³, ¿e przywraca "Inny ¶wiat" Herlinga-Grudziñskiego i tak zapisano w projekcie. A wczoraj mówi, ¿e bêd± tylko fragmenty. Jego urzêdniczka nie godzi³a siê na dopisanie Józefa Mackiewicza i Andrzeja Bobkowskiego, a minister kilka godzin pó¼niej mówi: Mackiewicz i Bobkowski mog± byæ. Urzêdniczka przyjê³a propozycjê "Bajek robotów" Stanis³awa Lema, a minister wieczorem siê tego wypar³. Kanon to zbyt powa¿na sprawa, ¿eby pisaæ go na kolanie. Na pewno nie odpu¶cimy klasyków literatury, bêdziemy o nich walczyæ.

    W jaki sposób?

    - Je¿eli uzgodnienia miêdzyresortowe nie rozstrzygn± sporu, ostatecznym arbitrem bêdzie premier.

    ¬ród³o: Gazeta Wyborcza

    linia

    Wstêpne wyniki strajku ostrzegawczego

    Ca³y czas sp³ywaj± do Zarz±du G³ównego ZNP w Warszawie statystyki strajkowe z okrêgów. Pe³nych danych ilustruj±cych skalê strajku ostrzegawczego pracowników o¶wiaty jeszcze nie ma. Ze wstêpnych informacji zebranych przez ZG ZNP wynika, ¿e np. w woj. ¶l±skim strajkowa³o 45,5 proc. placówek, w woj. wielkopolskim - 49 proc., w woj. zachodniopomorskim - 41 proc., woj. lubuskim - 67 proc., a w woj. ¶wiêtokrzyskim 65 proc. S± to jednak dane z 30 maja 2007 roku z godz. 8.00.

    Komentarz S³awomira Broniarza, prezesa ZNP: - Wtorkowy strajk ostrzegawczy pracowników o¶wiaty wypad³ dobrze. Strajkuj±cy nauczyciele i pracownicy administracji pokazali, ¿e to ¶rodowisko wiele mo¿e; pokazali, ¿e s± w stanie zmobilizowaæ siê i walczyæ o godne ¿ycie, a takiego nie mo¿na zapewniæ rodzinie, je¶li siê jest nauczycielem -sta¿yst± i zarabia siê 986 z³ netto.

    ¬ród³o: www.znp.edu.pl

    linia

    Podziêkowanie za udzia³ w strajku.

    Dziêkujê wszystkim, którzy 29 maja 2007 roku wziêli udzia³ w dwugodzinnym strajku ostrzegawczym pracowników o¶wiaty oraz organizatorom akcji protestacyjnej ZNP. Dziêkujê za to, ¿e byli¶my gotowi walczyæ o lepsze ¿ycie nauczycieli i pracowników o¶wiaty oraz o godne warunki pracy.

    S³awomir Broniarz
    Prezes Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego

    ¬ród³o: www.znp.edu.pl

    linia

    List Zarz±du Oddzia³u Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego w G³ownie, po przeprowadzeniu w dniu 29 maja 2007 r. strajku ostrzegawczego w placówkach o¶wiatowo-wychowawczych


    linia

    POPARCIE OD RODZICÓW - list KPRiRR!!!!!!!

    List Krajowego Porozumienia Rodziców i Rad Rodziców do ZG ZNP

    Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego
    Zarz±d G³ówny

    Szanowni Pañstwo, Drodzy Nauczyciele,

    W imieniu organizacji i ¶rodowisk wspó³tworz±cych Krajowe Porozumienie Rodziców i Rad Rodziców przekazujê wyrazy pe³nego poparcia i solidarno¶ci w zwi±zku z podjêt± przez Pañstwa uchwa³± o zorganizowaniu w dn. 29 maja br. strajku ostrzegawczego.

    Apelujemy do wszystkich polskich rodziców i rad rodziców o wykazanie zrozumienia dla s³usznych postulatów formu³owanych przez ZNP, których realizacja przyczyni siê do podniesienia jako¶ci edukacji i przywrócenia nauczycielom nale¿nego im presti¿u i godno¶ci

    Krzysztof ¦nioszek
    krajowy koordynator KPRiRR

    linia

    Uchwa³a ZG ZNP z 23 maja 2007 r.

    Uchwa³a
    Zarz±du G³ównego Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego
    z 23 maja 2007 r.

    Zarz±d G³ówny Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego, obraduj±cy w Warszawie 23 maja 2007 r., po zapoznaniu siê z przebiegiem rozmów z premierem Jaros³awem Kaczyñskim i wicepremierem, ministrem edukacji Romanem Giertychem, oczekuj±c na konkretne rozwi±zanie problemów sformu³owanych w postulatach ZNP, postanawia:

    - podtrzymaæ decyzjê ZG ZNP z 15 maja 2007 r. o przeprowadzeniu w dniu 29 maja 2007 r. dwugodzinnego strajku ostrzegawczego (w czasie dwóch pierwszych godzin pracy szkó³ i placówek o¶wiatowo-wychowawczych),
    - po przeprowadzeniu strajku ostrzegawczego utrzymaæ pogotowie strajkowe.

    Ponadto ZG ZNP uzale¿nia dalsze dzia³ania protestacyjne od wyników rozmów z rz±dem.

    S³awomir Broniarz
    prezes ZNP

    linia

    List do rodziców i opiekunów w sprawie strajku ostrzegawczego

    Szanowni Rodzice i Opiekunowie

    29 maja br. Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego przeprowadzi w szko³ach i placówkach o¶wiatowo-wychowawczych dwugodzinny strajk ostrzegawczy.
    Strajk nie jest skierowany przeciwko uczniom, rodzicom, dyrektorom placówek ani lokalnym samorz±dom.
    Strajk ma zwróciæ uwagê na istotne problemy polskiej szko³y, w tym na konieczno¶æ zwiêkszenia nak³adów na o¶wiatê, co pozwoli polepszyæ warunki nauki i pracy uczniów i wychowanków.
    Strajk jest wyrazem protestu wobec polityki edukacyjnej rz±du, jest walk± o poprawê sytuacji finansowej i socjalnej pracowników o¶wiaty.
    Strajk jest wyrazem dezaprobaty wobec braku autentycznego dialogu spo³ecznego.
    Szanowni Pañstwo!
    Liczymy na zrozumienie naszej decyzji.

    Warszawa, 17 maja 2007 r.
    S³awomir Broniarz
    Prezes Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego

    linia

    Aktualno¶ci
    (18.05) Emerytalne rozwi±zania dla nauczycieli - jest projekt!

    Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego otrzyma³ do zaopiniowania projekty zmian w przepisach emerytalnych.

    Zgodnie z nimi nauczyciele, którzy do koñca 2007 r. spe³ni± wymogi zwi±zane z art. 88 Karty Nauczyciela (30 lat pracy) i nabêd± prawo do wcze¶niejszej emerytury, nie bêd± musieli ju¿ w tym roku zwalniaæ siê ze szkó³. Bêd± mogli pracowaæ d³u¿ej, a w momencie przej¶cia na emeryturê, ZUS naliczy im ¶wiadczenie na obecnych zasadach.

    Wed³ug szacunków ZNP ok. 40 tys. nauczycieli jest uprawnionych do przej¶cia na wcze¶niejsz± emeryturê w tym roku.

    Nauczyciele bêd± tak¿e mieli prawo do pomostówek. Zostan± jednak podzieleni na dwie kategorie:
    - w pierwszej znajd± siê nauczyciele szkó³ specjalnych, poprawczaków, zak³adów karnych, którzy bêd± mogli przej¶æ na emeryturê pomostow± 10 lat przed osi±gniêciem ustawowego wieku emerytalnego (50 lat - kobiety i 55 lat - mê¿czy¼ni) maj±c 25 lat sta¿u pracy;
    - w drugiej - pozostali nauczyciele, którzy bêd± musieli wykazaæ siê 30-letnim sta¿em pracy, na pomostówki bêd± mogli przej¶æ piêæ lat przed uzyskaniem prawa do "normalnej" emerytury (55 lat - kobiety i 60 lat - mê¿czy¼ni).

    Wed³ug projektodawców takie zró¿nicowanie uprawnieñ wynika z ró¿nych warunków pracy.

    I jeszcze jedna dobra wiadomo¶æ. Po przej¶ciu na emeryturê pomostow± bêdzie mo¿na dorabiaæ. Co prawda ju¿ nie w szkole, ale przy bardzo niskim ¶wiadczeniu (dzi¶ wynios³oby ono niewiele ponad 500 z³ ) liczy siê sama mo¿liwo¶æ, której jeszcze do niedawna nie by³o.

    Propozycje rz±dowe spe³niaj± wiele emerytalnych postulatów Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego. Jednak ci±gle s± to tylko projekty, które musz± jeszcze przej¶æ przez parlamentarn± procedurê.

    - Nawet zak³adaj±c, ¿e proponowane zapisy zostan± przyjête w niezmienionym kszta³cie, dla wielu nauczycieli i tak bêdzie ju¿ za pó¼no - mówi S³awomir Broniarz, prezes ZNP. - Nie dotyczy ich bowiem proponowane, ale obowi±zuj±ce prawo. A w my¶l Karty Nauczyciela, je¶li nie dojd± do porozumienia z dyrektorem, ¿eby przej¶æ na wcze¶niejsz± emeryturê, bêd± musieli rozwi±zaæ stosunek pracy do koñca maja . I to chcemy u¶wiadomiæ panu premierowi, na spotkaniu, o które po raz kolejny dzi¶ wyst±pili¶my.

    ¬ród³o: www.glos.pl

    linia

    POGOTOWIE STRAJKOWE
    ZWI¡ZKU NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO
    MAJ 2007

    DOMAGAMY SIÊ:

    - utrzymania uprawnieñ emerytalnych dla nauczycieli na dotychczasowych zasadach po 2007 roku;
    - objêcia nauczycieli emeryturami pomostowymi;
    - znacz±cych podwy¿ek wynagrodzeñ dla nauczycieli i pracowników o¶wiaty;
    - zwiêkszenia nak³adów na o¶wiatê, gwarantuj±cych pe³n± realizacjê przez samorz±dy zadañ edukacyjnych;
    - zmiany kierownictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej;
    - rozwi±zania istotnych problemów polskiej edukacji, w tym wyrównania szans edukacyjnych.

    MÓWIMY DO¦Æ:

    - upolitycznieniu edukacji;
    - obra¿aniu nauczycieli i lekcewa¿eniu ich dorobku zawodowego;
    - szykanowaniu za przynale¿no¶æ do Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego;
    - sk³adaniu deklaracji bez pokrycia, zajmowaniu siê "tematami zastêpczymi" i tworzeniu nieprawdziwego wizerunku szko³y;
    - niszczeniu systemu edukacji, w tym ci±g³ej manipulacji przy egzaminach maturalnych;
    - uchylaniu siê od rozmów z najwiêksz± organizacj± nauczycielsk±.

    Kole¿anki i Koledzy!

    17 marca br. w czasie manifestacji pokazali¶my nasz± jedno¶æ i solidarno¶æ w walce o edukacjê polsk± i godno¶æ naszej organizacji. Brak reakcji rz±du na postulaty Zwi±zku wymaga od nas zdecydowanej postawy. Musimy zjednoczyæ si³y w obronie uprawnieñ emerytalnych nauczycieli i pokazaæ, ¿e edukacja powinna byæ rzeczywistym priorytetem polityki rz±du, a nie kart± przetargow± w rozgrywkach koalicyjnych.


    linia

    Postulaty p³acowe ZNP - komunikat

    Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego maj±c na uwadze wysok± rangê zawodu nauczyciela domaga siê wprowadzenia rozwi±zañ systemowych, które zapewni± nauczycielom godny wzrost wynagrodzeñ.
    Zgodnie z uchwa³± 39 Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP z ubieg³ego roku, Zwi±zek oczekuje, i¿ ¶rednie wynagrodzenie nauczyciela sta¿ysty stanowiæ bêdzie co najmniej 100 proc. kwoty bazowej okre¶lanej dla pracowników pañstwowej sfery bud¿etowej, czyli 1885 z³. Zgodnie z ustaw± Karta Nauczyciela art. 30 ust. 4, bêdzie to skutkowaæ wzrostem wynagrodzeñ dla nauczycieli pozosta³ych szczebli awansu zawodowego. Tym samym, ¶rednie wynagrodzenie nauczyciela kontraktowego powinno wynosiæ - 2356 z³, mianowanego - 3299 z³, a dyplomowanego - 4241 z³.
    Takie rozwi±zanie pozwoli na ¶redni wzrost nauczycielskich pensji o ok. 20 proc.
    Wzrost pensji jest jednym z postulatów Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego. ZNP domaga siê równie¿ utrzymania uprawnieñ emerytalnych dla nauczycieli i prawa do tzw. pomostówki, zwiêkszenia nak³adów na o¶wiatê i zmiany kierownictwa MEN.
    Od 7 maja trwa pogotowie strajkowe ZNP. O ewentualnym ogólnopolskim strajku pracowników o¶wiaty zadecyduje Zarz±d G³ówny ZNP 15 maja br. (mk)

    Uchwa³a ZG ZNP z 15 maja 2007 r. w sprawie zorganizowania 29 maja 2007 r. 2-godzinnego strajku ostrzegawczego

    Zarz±d G³ówny Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego, obraduj±cy na nadzwyczajnym posiedzeniu z udzia³em prezesów ogniw ZNP, po wys³uchaniu stanowiska zaprezentowanego przez wicepremiera, Ministra Edukacji Narodowej Romana Giertycha, postanawia:
    - utrzymaæ pogotowie strajkowe
    - podtrzymaæ wolê prowadzenia negocjacji z rz±dem w celu rozwi±zania problemów polskiej edukacji
    - w przypadku niezrealizowania postulatów Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego i braku konkretnych decyzji ze strony rz±du - przeprowadziæ w dniu 29 maja 2007 r. 2-godzinny strajk ostrzegawczy (w czasie dwóch pierwszych godzin pracy szkó³ i placówek o¶wiatowo-wychowawczych)
    - zobowi±zaæ ogniwa organizacyjne ZNP do podjêcia decyzji o przeprowadzeniu strajku ostrzegawczego
    - w zale¿no¶ci od wyniku rozmów, Zarz±d G³ówny ZNP podejmie decyzje o dalszych formach dzia³ania

    /-/ S³awomir Broniarz
    Prezes Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego

    linia

    UCHWA£A ZARZ¡DU ODDZIA£U ZNP W G£OWNIE
    Z DNIA 16 MAJA 2007 r.

    Dzia³aj±c na podstawie art. 1 i art. 7 ustawy o rozwi±zywaniu sporów zbiorowych w zwi±zku z art. 52 ust.1 pkt. 1 Statutu Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego, Zarz±d Oddzia³u ZNP w G³ownie przyjmuje co nastêpuje:

    §1.

    Postanawia siê wyst±piæ do Dyrektorów szkó³ i placówek o¶wiatowych objêtych dzia³aniem Oddzia³u ZNP w G³ownie z nastêpuj±cymi postulatami:
    1) przed³u¿enia obowi±zywania, do co najmniej 2011 roku prawa do emerytury okre¶lonej w art. 88 Karty Nauczyciela oraz objêcie wszystkich nauczycieli, w tym: urodzonych po 31 grudnia 1968r. prawem do tzw. emerytur pomostowych,
    2) wzrostu w 2007r. wynagrodzeñ dla wszystkich pracowników o¶wiaty, o co najmniej 5% ponad wska¼nik inflacji za rok 2006, od dnia 1 stycznia 2008r. - podniesienie ¶redniego wynagrodzenia nauczyciela sta¿ysty do 100% kwoty bazowej, o której mowa w art. 30 ust.3 Karty Nauczyciela oraz znacznego wzrostu wynagrodzeñ pracowników niepedagogicznych,
    3) przestrzegania praw zwi±zkowych,
    4) zwiêkszenia nak³adów na o¶wiatê, tak aby subwencja o¶wiatowa pokrywa³a faktyczne koszty funkcjonowania szkó³ i placówek o¶wiatowych.

    §2.

    Oczekuje siê spe³nienia postulatów, o których mowa w §1 w ci±gu 3 dni od dnia ich przekazania.

    §3.

    Niespe³nienie postulatów, o których mowa w §1 we wskazanym terminie bêdzie równoznaczne z wej¶ciem przez Oddzia³ ZNP w G³ownie w spór zbiorowy z poszczególnymi pracodawcami.

    §4.

    W przypadku nie spe³nienia postulatów, o których mowa w §1 w ci±gu 14 dni od dnia wej¶cia sporu zbiorowego Zarz±d Oddzia³u mo¿e og³osiæ strajk.

    §5.

    Uchwa³a wchodzi w ¿ycie z dniem podjêcia.

    Za Zarz±d Oddzia³u ZNP
    w G³ownie
    Prezes Oddzia³u
    / -Katarzyna Soko³owska /

    linia

    Wielkanoc 2007 r.

    (...)
    I wiem,gdy ³zê swoj± trzymam,
    jak z³oty kamyk z procy -
    zrozumie mnie ma³y Baranek,
    z najcichszej Wielkiej Nocy.

    Pyszczek po³o¿y na rêku -
    sumienia wywróci podszewkê -
    serca mojego ocali
    czerwon± chor±giewk±...
    /Ks. J. Twardowski - "Wielkanocny pacierz"/


    Wielkanoc 2007


    Najserdeczniejsze ¿yczenia: pe³nych wiosennej rado¶ci ¦wi±t Wielkanocnych, wiary i mi³o¶ci, pogodnego nastroju, pokoju i nadziei, mi³ych spotkañ w gronie rodziny i w¶ród przyjació³ -

    sk³ada:

    Zarz±d Oddzia³u
    Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego
    w G³ownie


    linia

    Manifestacja nauczycieli w Warszawie
    - w obiektywie -

    Protest nauczycieli w Warszawie 2007 Protest nauczycieli w Warszawie 2007 Protest nauczycieli w Warszawie 2007 Protest nauczycieli w Warszawie 2007


    linia

    Manifestacja nauczycieli w Warszawie


    linia

    Ogólnopolska manifestacja pracowników o¶wiaty!

    Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego w sobotê 17 marca 2007 roku organizuje ogólnopolski marsz nauczycieli w Warszawie. Nauczyciele i pracownicy o¶wiaty bêd± protestowaæ przeciw polityce edukacyjnej prowadzonej przez wicepremiera i ministra, Romana Giertycha. Bêdzie to równie¿ sprzeciw wobec odst±pienia od obiecanej nauczycielom 7 proc. podwy¿ki w 2007 roku.
    Trasa przemarszu: Torwar - £azienkowska - My¶liwiecka - Górno¶l±ska - Piêkna - Al. Ujazdowskie - Bagatela - Al. Szucha - Al. Ujazdowskie - Matejki - Wiejska - Piêkna - My¶liwiecka - £azienkowska. Zobacz mapkê pszemarszu!
    Marsz rozpocznie siê o godz. 11.00. Wezm± w nim udzia³ tak¿e przedstawiciele zwi±zków zawodowych zrzeszonych w Ogólnopolskim Porozumieniu Zwi±zków Zawodowych.

    linia

    Spór zbiorowy ZNP z Rz±dem RP

    Prezydium Zarz±du G³ównego Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego podjê³o w dniu 28 lutego 2007 roku uchwa³ê o rozpoczêciu sporu zbiorowego z Rz±dem RP.

    UCHWA£A

    Prezydium Zarz±du G³ównego Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego z dnia 28 lutego 2007r.

    § 1.

    Prezydium Zarz±du G³ównego ZNP postanawia wszcz±æ spór zbiorowy z Rz±dem RP.

    § 2.

    Prezydium Zarz±du G³ównego ZNP oczekuje podjêcia przez Prezesa Rady Ministrów rozmów z przedstawicielami ZNP, maj±cych na celu rozwi±zanie zaistnia³ego sporu.

    UZASADNIENIE

    W dniu 20 lutego br. Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego przes³a³ na rêce Prezesa Rady Ministrów Jaros³awa Kaczyñskiego sze¶æ postulatów dotycz±cych polityki edukacyjnej Rz±du. Niestety do dnia dzisiejszego ¿aden z tych postulatów nie zosta³ spe³niony, co wiêcej brak jest jakiejkolwiek reakcji Premiera na wniosek o spotkanie z przedstawicielami ZNP.

    Za Prezydium ZG ZNP
    S³awomir Broniarz
    prezes ZNP

    linia

    Mundurki jeszcze nieobowi±zkowe dla wszystkich uczniów szkó³ podstawowych i gimnazjów

    Data: 09.03.2007 0:00:00
    Autor: x
    Strona: 14
    Dzia³: Praca
    Gazeta: Gazeta Prawna


    EDUKACJA Nowelizacja ustawy o systemie o¶wiaty
    ZMIANA PRAWA
    Dyrektorzy szkó³ bêd± mogli wprowadzaæ obowi±zkowe stroje dla uczniów. Nie bêdzie to jednak, jak domaga³ siê resort edukacji narodowej, ich obowi±zkiem. Samorz±dy musz± uzyskaæ zgodê kuratora na powo³anie dyrektora szko³y - wynika z nowelizacji ustawy o systemie o¶wiaty, któr± przyj±³ Sejm. Nowela trafi teraz do prac w Senacie. Zmiana zasad wyboru dyrektorów oznacza w praktyce, ¿e osoba, która wygra³a konkurs na dyrektora szko³y, nie obejmie tego stanowiska bez porozumienia z kuratorium. Roman Giertych, minister edukacji narodowej, zapewnia³ pos³ów, ¿e intencj± wprowadzonej zmiany by³o tylko wzmocnienie zasady obowi±zkowego organizowania konkursu na dyrektora. - W Senacie rz±d poprze poprawkê, która zniesie konieczno¶æ uzgadniania kandydatury na stanowisko dyrektora szko³y przez organ prowadz±cy placówkê z nadzorem pedagogicznym - doda³ wicepremier.

    Mundurki nieobowi±zkowe
    Zgodnie z nowymi przepisami dyrektorom szkó³ przybêd± dodatkowe uprawnienia. W porozumieniu z rad± rodziców okre¶l± zasady wprowadzenia do szkó³ obowi±zku noszenia mundurków przez uczniów. Nie bêdzie to jednak, jak domaga³ siê resort edukacji narodowej, ich obowi±zek. MEN siê jednak nie poddaje. Minister Roman Giertych zapowiada, ¿e w Senacie zg³oszona zostanie poprawka, dotycz±ca wprowadzenia we wszystkich szko³ach podstawowych i gimnazjalnych obowi±zkowych strojów jednolitych. Poprawkê tej samej tre¶ci odrzuci³ Sejm. Wed³ug przeprowadzonego w dniach 24-28 lutego sonda¿u Polskiej Grupy Badawczej, 59 proc. Polaków jest za mundurkami w szko³ach, 33 proc. jest przeciw, a 8 proc. nie ma zdania na ten temat.
    - Zachêcamy uczniów i nauczycieli do tworzenia wzorów strojów - mówi Roman Giertych. Fason mundurków musi zaakceptowaæ dyrektor w porozumieniu z rad± rodziców. Nowelizacja wprowadza do ustawy o systemie o¶wiaty tak¿e dodatkowe elementy programu Zero tolerancji dla przemocy w szkole. Je¶li nowelê poprze Senat i prezydent, szko³y mog± zostaæ zobowi±zane do zainstalowania i aktualizowania w komputerach szkolnych filtrów zabezpieczaj±cych przed dostêpem do tre¶ci, które mog± stanowiæ zagro¿enie dla prawid³owego rozwoju psychicznego dziecka. Bêd± te¿ musia³y monitorowaæ wej¶cia do zajmowanych budynków, co ma zapobiec rozpowszechnianiu narkotyków i alkoholu w placówkach edukacyjnych.

    Nauczyciel funkcjonariuszem
    Dodatkow± ochronê uzyskaj± tak¿e nauczyciele. Na podstawie noweli ustawy o systemie o¶wiaty otrzymaj± oni status funkcjonariusza publicznego, który zagwarantuje im -podczas lub w zwi±zku z pe³nieniem obowi±zków s³u¿bowych - specjaln± ochronê przewidzian± w kodeksie karnym. Okre¶lone czyny zabronione, pope³nione na szkodê nauczyciela, bêd± ¶cigane z urzêdu, a nie jak dotychczas z oskar¿enia prywatnego. Bêd± one tak¿e zagro¿one surowsz± kar±. To rozwi±zanie ma zwiêkszyæ presti¿ zawodu nauczyciela i przeciwdzia³aæ aktom agresji ze strony uczniów.
    - Nie s±dzê, aby agresywni uczniowie zastanawiali siê przed atakiem na nauczyciela, czy jest on funkcjonariuszem czy te¿ nie - t³umaczy S³awomir Broniarz, prezes Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego.
    Podkre¶la jednocze¶nie, ¿e znacznie skuteczniejsze by³yby próby wzmocnienia presti¿u zawodu poprzez nak³ady np. na lepsze przygotowanie pedagogiczne oraz wzrost p³ac.
    - Dziêki temu najlepiej przygotowani kandydaci wybieraliby zawód nauczyciela - uwa¿a S³awomir Broniarz.
    Z kolei rady pedagogiczne raz na trzy lata (czyli dwa razy w podstawówkach i po jednokrotnie w gimnazjach i liceach) bêd± wybieraæ jeden podrêcznik i jeden program nauczania do danego przedmiotu na okre¶lonym poziomie edukacyjnym. Szko³y nie bêd± jednak zobowi±zane do podejmowania dzia³añ u³atwiaj±cych obrót u¿ywanymi podrêcznikami miêdzy uczniami lub rodzicami uczniów.

    Wzmocniony rz±d
    Nowe przepisy w istotny sposób zmieni± zasady wyboru kuratora o¶wiaty. Minister edukacji narodowej i wojewodowie maj± delegowaæ po trzech przedstawicieli do komisji konkursowej, która wybiera kuratora. Obecnie w jej sk³ad wchodzi po dwóch przedstawicieli ministra, wojewody i sejmiku województwa oraz po jednym przedstawicielu wojewódzkich struktur zwi±zków zawodowych o zasiêgu ogólnokrajowym, zrzeszaj±cych nauczycieli. Wprowadzenie zmiany w sk³adzie komisji konkursowej przyczyni siê do wzmocnienia w konkursie g³osu przedstawicieli administracji rz±dowej. W opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej kurator o¶wiaty jest organem administracji rz±dowej wykonuj±cym zadania i kompetencje w zakresie o¶wiaty na terenie województwa. Opozycja parlamentarna nie wziê³a udzia³u w g³osowaniu nad ca³o¶ci± nowelizacji.
    - Nie chcemy przy³o¿yæ rêki do z³ej ustawy, która jest bublem prawnym i jest przygotowana w sposób niechlujny - komentuje Krystyna Szumilas, przewodnicz±ca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i M³odzie¿y.
    *
    Pisali¶my o tym * Zero tolerancji w szko³ach
    OPINIA
    MIROS£AW SAWICKI
    By³y minister edukacji narodowej
    Wszystkie pomys³y ministra Romana Giertycha powstaj± bez ¶wiadomo¶ci, ¿e o¶wiata to system naczyñ po³±czonych. Na przyk³ad wprowadzenie obowi±zkowych mundurków dla uczniów niektórych szkó³ jest zupe³nie od³±czone od wspó³czesnej obyczajowo¶ci. Mogli w nich chodziæ uczniowie, gdy do szkó³ uczêszcza³o kilkana¶cie proc. osób - ich i tak by³o na to staæ. Nie s±dzê tak¿e, aby nadanie statusu funkcjonariusza publicznego nauczycielom zwiêkszy³o presti¿ tego zawodu. Przemoc fizyczna i gro¼ba karalna wobec nauczycieli ju¿ teraz jest przestêpstwem. Z kolei wp³yw na wybór dyrektorów szkó³ powinny mieæ tylko samorz±dy, które stwarzaj± organizacyjne i finansowe warunki do dzia³alno¶ci szko³y. Nie mo¿e byæ tak, ¿e osoba wy³oniona w drodze konkursu nie obejmie stanowiska dyrektora, bo nie spodoba siê kuratorowi.

    linia

    O¶wiadczenie Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego

          Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego jest oburzony propozycj± podwy¿ek dla nauczycieli, któr± Ministerstwo Edukacji Narodowej z³o¿y³o przedstawicielom zwi±zków zawodowych podczas drugiej tury negocjacji p³acowych w ¶rodê, 31 stycznia br. Wówczas zaproponowano ni¿sze stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli ni¿ podczas pierwszego spotkania.
    26 stycznia br. resort proponowa³ wzrost o 5 proc, a 31 stycznia ju¿ tylko 3,91 proc. nie uzasadniaj±c swojego stanowiska. Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego po raz pierwszy bra³ udzia³ w negocjacjach p³acowych, podczas których negocjowane stawki zamiast rosn±æ malej± z dnia na dzieñ.
    ZNP domaga siê spe³nienia ministerialnych obietnic o 7 proc. podwy¿ce, która gwarantuje nauczycielom - po uwzglêdnieniu wysoko¶ci inflacji - realny wzrost wynagrodzenia zasadniczego o 5 proc. Jednocze¶nie ZNP wskazuje na mo¿liwe ¼ród³a sfinansowania 7 proc. podwy¿ki polegaj±ce na:
    - przesuniêciu ¶rodków z bud¿etu o¶wiaty zarezerwowanych na godziny ponadwymiarowe. Zdaniem ZNP, resort przeszacowa³ wielko¶æ ¶rodków na ten cel. Taka operacja nie naruszy finansowania godzin ponadwymiarowych na dotychczasowych zasadach;
    - przesuniêciu do 2009 r. mo¿liwo¶ci przej¶cia na wcze¶niejsz± emeryturê bez wzglêdu na wiek na podstawie art. 88 Karty Nauczyciela, co pozwoli 500 ml z³ zagwarantowane na odprawy emerytalne przeznaczyæ na podwy¿ki dla nauczycieli;
    - przyspieszeniu prac nad obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeñ Spo³ecznych oraz niektórych innych ustaw. Wej¶cie w ¿ycie tych¿e przepisów sprawi, ¿e nauczyciele, którzy w dn. 31 grudnia 2007 r. spe³ni± warunki przej¶cia na wcze¶niejsz± emeryturê, bêd± mogli skorzystaæ z niej w wybranym przez siebie czasie. Takie rozwi±zanie prawne pozwoli na roz³o¿enie w czasie wydatków niezbêdnych na wyp³atê odpraw emerytalnych dla nauczycieli, a tym samym przeznaczenie ich czê¶ci na podwy¿ki.
    Przypominamy, ¿e 2007 r., jest ostatnim rokiem, kiedy nauczyciele mog± skorzystaæ z wcze¶niejszych emerytur. Zarówno brak rz±dowego projektu ustawy o emeryturach pomostowych, daj±cego mo¿liwo¶æ odej¶cia wcze¶niej z zawodu, jak i przepisów zawartych w obywatelskim projekcie sprawi, ¿e nauczyciele bêd± musieli pracowaæ do 60 r.¿ - kobiety i 65 r.¿. - mê¿czy¼ni.

    Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego

    Pozdrawiam,
    Magdalena Kaszulanis
    rzeczniczka prasowa ZNP
    0603 136 866
    022 331 06 59
    kaszulanis@znp.edu.pl


    linia

    Zbiorcze wyniki referendum strajkowego


    linia

    Do¶æ tego cyrku

    Trybuna | 2.2.2007 | rubryka: Kraj | strona: 3 | autor: (JRZ)

    Z KRZYSZTOFEM BASZCZYÑSKIM,
    wiceprezesem Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego,
    rozmawia Krzysztof Lubczyñski


    Czujecie siê oszukani przez Romana Giertycha?
    - S³owo "oszukani" jest zbyt delikatne na okre¶lenie tego, z czym mamy do czynienia. W ¶rodê uczestniczyli¶my w farsie, któr± zorganizowa³o nam kierownictwo MEN proponuj±c nam na koniec spotkania kolejn± turê rozmów. Mia³em wra¿enie, ¿e jest 1 kwietnia, czyli prima aprilis. Podczas pierwszej tury przedstawiono nam propozycje nowych tabel p³ac i poproszono nas o opinie. Przedstawili¶my je na pi¶mie. I oto podczas drugiej tury pokazano nam tabele z kwotami ni¿szymi w stosunku do pierwotnych. Pokazano nam te¿ rozporz±dzenie, w którym nie uwzglêdniono ¿adnego z naszych postulatów. S³owem MEN zakpi³o sobie z nas, partnerów spo³ecznych. Wiele osób zaufa³o obietnicom Giertycha, ale okaza³o siê, ¿e to by³y tylko puste s³owa. On uprawia politykê, a nie rozwi±zuje problemów o¶wiaty.
    Czyli s³ynne 500 milionów z³otych wywalczone na podwy¿ki p³ac przez Giertycha to tylko sukces propagandowy?
    - My wszystko dok³adnie policzyli¶my i doszli¶my do wniosku, ¿e gdyby nie te 500 milionów, to dosz³oby do obni¿enia p³ac realnych nauczycieli. Giertych, niestety, nie ma siostry, tak jak Miros³aw Handke, szef MEN za rz±dów AWS, wiêc nikt mu nie policzy³, co ta kwota oznacza. Triumfalnie wiêc og³osi³, ¿e najpierw zdoby³ miliard, a potem jeszcze pó³ miliarda. Zapomnia³ jednak, ¿e to bêdzie rok szczególnych wydatków w o¶wiacie. To jest przyk³ad dzia³ania typowy dla ludzi du¿ej wiary, ale nie rozumiej±cych rzeczywisto¶ci. Innymi s³owy, owe 500 milionów da tylko tyle, ¿eby wszystko siê nie zawali³o, ³±cznie z dotychczasowym poziomem p³ac nauczycieli. O ¿adnej realnej podwy¿ce p³ac nawet mowy byæ nie mo¿e.
    Czy to prawda, ¿e nawet te oprotestowane przez was 5proc. podwy¿ki brutto zamiast obiecanych 7-proc. ju¿ MEN zmniejszy³o do niespe³na 4 proc.?
    - My domagamy siê 7 proc. podwy¿ki, czyli po uwzglêdnieniu inflacji 5 proc. realnie, zgodnie z obietnic± wicepremiera Giertycha. Tymczasem okazuje siê, ¿e jego s³owa nic nie znacz±, ¿e to by³a deklaracja polityczna motywowana wyborami samorz±dowymi. W drugiej tabeli pomieszczone zosta³y wielko¶ci, które oznaczaj± spadek poziomu planowanej podwy¿ki p³ac z 5 do 3,91 proc. Podwy¿ki, je¶li w ogóle mo¿na u¿yæ tego s³owa, waha³yby siê od 28 z³otych brutto do 82 z³otych brutto. A reszty szukajcie sobie w samorz±dach -tak w sumie nam powiedziano. Co na to nauczycielska "Solidarno¶æ"?
    Wspiera was?

    - Mam nadziejê, ¿e w koñcu i ona przejrza³a na oczy, choæ nie by³bym tego pewien. Oni s± ze wszystkiego zadowoleni. Na konferencji prasowej og³osili wielki wspólny triumf swój i MEN. Swoj± drog± po raz pierwszy widzia³em wspóln± konferencjê prasow± przedstawicieli zwi±zku zawodego i ministerstwa. Jak rozumiem, jest to jedna silna grupa pod wezwaniem. Co ciekawe, konferencja "S" odby³a siê w gmachu MEN, natomiast innym zwi±zkom zawodowym nie pozwolono na zorganizowanie tam konferencji. Nasza, z tymi samymi dziennikarzami, odby³a siê przed gmachem MEN, a drzwi ministerstwa zamkniêto na k³ódkê. Dos³ownie.
    Co bêdzie dalej?
    - Jeste¶my w trakcie akcji referendalnej dotycz±cej ewentualnego strajku i akcji protestacyjnych. My¶lê, ¿e to, co siê wczoraj sta³o, prze³o¿y siê na wynik referendum. Prawdopodobn± wiêc akcjê protestacyjn± zrobimy z innymi zwi±zkami. Wspó³udzia³ zaproponujemy te¿ "Solidarno¶ci", ale nie liczê na pozytywny odzew. 17 marca zorganizujemy w Warszawie manifestacjê w obronie szko³y i jej godno¶ci. Bêdzie to marsz milczenia przed Sejm, przed MEN i Kancelariê Premiera. ¯adnych dalszych rozmów? - Koniec, to ju¿ jest koniec. Nawet nie podpisali¶my protoko³u rozbie¿no¶ci z MEN, bo nie bêdziemy legitymizowaæ tego cyrku.
    Dziêkujê za rozmowê.

    A MEN swoje

    MEN agresywnie zareagowa³o na tward± postawê Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego w sprawach p³acowych. Roman Giertych chce z³o¿yæ doniesienie o przestêpstwie polegaj±cym na "uporczywym powtarzaniu nieprawdy" przez prezesa ZNP S³awomira Broniarza. Chodzi o stanowisko zwi±zku g³osz±ce, i¿ szykowany przez Giertycha 5-proc. wzrost nauczycielskich zarobków bêdzie realnie du¿o mniejszy. - Chcê doradziæ panu Broniarzowi, aby zbiera³ si³y, bo prokurator blisko - pogrozi³ ostatnio palcem wiceminister Miros³aw Orzechowski. MEN oskar¿a te¿ ZNP o to, ¿e nie jest on zwi±zkiem zawodowym, lecz polityczn± przybudówk± SLD. Ministerstwo uwa¿a te¿, ¿e podwy¿ki, które zamierza wyp³aciæ, to jedyne mo¿liwe i nie da siê ju¿ znale¼æ ani z³otówki wiêcej, bo inaczej trzeba by z³amaæ ustawê bud¿etow±.


    linia

    List prezesa ZNP Dlaczego nale¿y powiedzieæ "TAK" w referendum ZNP?


    Dlaczego wzywamy do powszechnego wziêcia udzia³u w referendum organizowanym przez ZNP?


    linia

    Powiadomienia o przeprowadzaniu REFERENDUM zwi±zkowego w jednostkach organizacyjnych o¶wiaty POWIATU ZGIERSKIEGO, GMINY I MIASTA G£OWNA dla:
    1. Starosty Zgierskiego
    2. Wójta Gminy G³owno
    3. Burmistrza Miasta G³owno
    W zwi±zku z Uchwa³± Zarz±du G³ównego Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego z dnia: 19.XII.2006r. przyjmuj±c± stanowisko ZG ZNP w sprawie:

    REFERENDUM,

    dotycz±cego gotowo¶ci do przyst±pienia do ogólnopolskiego strajku pracowników o¶wiaty (stanowisko w za³±czeniu), Zarz±d Oddzia³u ZNP w G³ownie zawiadamia, ¿e w/w Referendum zostanie przeprowadzone w szko³ach i placówkach o¶wiatowo-wychowawczych w dniach: od 15.01.2007 r. do 26.01.2007 r.

    Powy¿szy termin uzgodniono z Zarz±dem Okrêgu £ódzkiego ZNP.

    Za Zarz±d Oddzia³u:
    Prezes Oddzia³u ZNP
    w G³ownie
    Katarzyna Soko³owska

    linia

    Stanowisko ZG ZNP z dnia 19 grudnia 2006 r. w sprawie referendum strajkowego

    Zarz±d G³ówny Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego obraduj±cy w Warszawie w dniu 19 grudnia 2006 roku postanawia przeprowadziæ w dniach od 8 stycznia do 15 lutego 2007 r. w¶ród pracowników o¶wiaty referendum dotycz±ce gotowo¶ci przyst±pienia do ogólnopolskiego strajku pracowników o¶wiaty.

    Pytanie referendalne - Czy wobec szkodliwej polityki rz±du niszcz±cej system o¶wiaty, a tak¿e wobec odst±pienia od zapowiadanych 7% podwy¿ek p³ac dla nauczycieli jeste¶ za przyst±pieniem do jednodniowego ogólnopolskiego strajku ostrzegawczego pracowników o¶wiaty?

    Równocze¶nie Zarz±d G³ówny upowa¿nia Prezydium ZNP do podjêcia dzia³añ zwi±zanych z organizacj± marszu protestacyjnego w Warszawie.

    /-/ S³awomir Broniarz
    Prezes Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego


    linia

    Nauczycielskie pieni±dze

    Express ilustrowany | 12.1.2007 | rubryka: £ód¼ | strona: 6 | autor: (MJ)

    ROZPOCZÊ£O SIÊ REFERENDUM STRAJKOWE
    Spotkaniem Zarz±du Okrêgu £ódzkiego ZNP z przedstawicielami wszystkich placówek o¶wiatowo-wychowawczych w £odzi rozpoczê³o siê referendum strajkowe.
    Karty z pytaniem "Czy wobec szkodliwej polityki rz±du niszcz±cej system o¶wiaty, a tak¿e wobec odst±pienia od zapowiadanych 7 proc. podwy¿ek p³ac dla nauczycieli jeste¶ za przyst±pieniem do jednodniowego ogólnopolskiego strajku ostrzegawczego pracowników o¶wiaty?" trafi± do szkó³, przedszkoli, bibliotek itp., gdzie wype³ni± je wszyscy, tak¿e niepedagogiczni pracownicy.
    ZNP nie odst±pi³ od referendum, mimo zapowiedzi rz±du zwiêkszenia subwencji o¶wiatowej o 500 mln z³ z przeznaczeniem na podwy¿ki dla nauczycieli. Wed³ug ministra edukacji, te dodatkowe 500 mln z³ umo¿liwi wzrost wynagrodzenia nauczycieli o 5 proc. ZNP na razie jednak nie wierzy w obietnice, poza tym chce wiêkszych podwy¿ek. Obok pokazujemy, ile nauczyciele zarabiaj± obecnie, jakich podwy¿ek mog± oczekiwaæ, a jakich chcia³by ZNP.

    Obecne zarobki nauczycieli (pensje zasadnicze brutto)
    sta¿ysta - 1160 z³
    kontraktowy - 1375 z³
    mianowany - 1742 z³
    dyplomowany - 2090 z³
    Zarobki uwzglêdniaj±ce podwy¿ki gwarantowane w za³o¿eniach ustawy bud¿etowej na rok 2007 (wzrost o 2,2 proc.):
    sta¿ysta - 1185 z³ (wzrost o 25 z³)
    kontraktowy - 1405 z³ (o 30 z³)
    mianowany - 1780 z³ (o 38 z³)
    dyplomowany - 2136 z³ (o 46 z³)
    Zarobki po proponowanych ostatnio podwy¿kach 5-procentowych:
    sta¿ysta - 1218 z³ (wzrost o 58 z³)
    kontraktowy - 1443,75 z³ (o 68,75 z³)
    mianowany - 1829,10 z³ (o 87,10 z³)
    dyplomowany - 2194,50 z³ (o 104,50 z³)
    Tyle zarabialiby nauczyciele, gdyby dostali 7 proc. podwy¿ki obiecanej przez ministra Giertycha:
    sta¿ysta - 1241 z³ (wzrost o 81z³)
    kontraktowy - 1471 z³ (o 96 z³)
    mianowany - 1864 z³ (o 122 z³)
    dyplomowany - 2236 z³ (o 146 z³)
    Takich p³ac domaga siê ZNP (wy¿szych o ok. 20 proc.):
    sta¿ysta - 1419 z³ (wzrost o 259 z³)
    kontraktowy - 1684 z³ (o 309 z³)
    mianowany - 2074 z³ (o 332 z³)
    dyplomowany - 2548 z³ (o 458 z³)

    Foto popis| Wobec braku dialogu z ministerstwem edukacji nie odstêpujemy od referendum strajkowego - mówi Marek Æwiek, prezes ³ódzkiego ZNP.
    Foto popis| Arkusze z pytaniem referendalnym przedstawiciele ognisk ZNP zabrali do swoich szkó³.
    Foto autor| GRZEGORZ PIEKARSKI
    linia

    Nauczycielskie referendum

    Dziennik £ódzki | 11.1.2007 | rubryka: Strona tytu³owa | strona: 1 | autor: (MASZ)
    W szko³ach woj. ³ódzkiego dzisiaj rozpocznie siê referendum strajkowe zorganizowane przez Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego. Je¶li wiêkszo¶æ pracowników o¶wiaty opowie siê za strajkiem, po 15 lutego nauczyciele przeprowadz± jednodniow± akcjê protestacyjn±.
    - Wszystkie placówki powinny przekazaæ wyniki referendum do Zarz±du Okrêgu £ódzkiego ZNP do 26 stycznia - mówi Marek Æwiek, prezes ³ódzkiego ZNP.


    linia

    Referendum nauczycieli

    Dziennik | 10.1.2007 | rubryka: Polityka | strona: 7 | autor: mk
    ZNP
    Mimo zapowiedzi zwiêkszenia subwencji o¶wiatowej o 500 mln z³, które pójd± na podwy¿ki dla nauczycieli, ZNP nie odstêpuje od przeprowadzenia referendum strajkowego. Wczoraj Zwi±zek o¶wiadczy³: "referendum dotyczy tak¿e polityki edukacyjnej rz±du". Referendum rozpoczê³o siê w poniedzia³ek i potrwa do 15 lutego. ZNP pyta w nim: "Czy wobec szkodliwej polityki rz±du niszcz±cej system o¶wiaty, a tak¿e wobec odst±pienia od zapowiadanych 7 proc. podwy¿ek p³ac dla nauczycieli, jeste¶ za przyst±pieniem do jednodniowego ogólnopolskiego strajku ostrzegawczego pracowników o¶wiaty?"


    linia

    TWOJE PRAWA Z TYTU£U PRZYNALE¯NO¦CI DO ZNP

    1. W zakresie ochrony prawnej ka¿dy cz³onek ZNP posiada prawo do:
        1/ Udzia³u przedstawiciela Zarz±du Oddzia³u ZNP w sk³adzie komisji kwalifikacyjnych lub egzaminacyjnych w awansie zawodowym.
       2/ Bezp³atnego poradnictwa i pomocy prawnej prowadzonej przez Zarz±d Okrêgu Zwi±zku w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych.
       3/ Obrony przez pe³nomocnika zwi±zkowego w sprawach s±dowych wynikaj±cych ze stosunku pracy.
       4/ Korzystania z pomocy obroñców w sprawach dyscyplinarnych.
       5/ Postêpowania interwencyjnego ogniw zwi±zkowych maj±cych uprawnienia zak³adowej organizacji zwi±zkowej w przypadku indywidualnych lub zbiorowych konfliktów na tle stosunku pracy, oceny pracy, wynagrodzeñ itp.
       6/ Pomocy w przypadku zwolnienia z pracy (opiniowanie wypowiedzenia i pomoc prawna) - Zarz±d Oddzia³u.
       7/ Konsultacji i pomocy prawnej Zarz±du G³ównego ZNP przy sk³adaniu wniosków o wniesienie rewizji nadzwyczajnej.

    2. W zakresie pomocy materialnej ka¿dy cz³onek ZNP posiada prawo do:    - Zasi³ków statutowych (urodzenie dziecka, ¶mieræ cz³onka rodziny itp.) zgodnie z uchwa³ami Zarz±du Oddzia³u ZNP.
       - Nie op³acania sk³adki zwi±zkowej w trakcie odbywania s³u¿by wojskowej lub przebywania na urlopie wychowawczym z zachowaniem pe³nych praw cz³onka ZNP.
       - Pomocy finansowej w postaci zapomóg losowych zgodnie z mo¿liwo¶ciami finansowymi i uchwa³ami Zarz±du Oddzia³u ZNP.
       - Zni¿ki w imprezach organizowanych przez ogniwa zwi±zkowe.
       - Pomocy materialnej z funduszu interwencyjnego Zarz±du G³ównego ZNP w przypadkach szczególnych sk³adaj±c podania poprzez Zarz±d Oddzia³u ZNP.
       - Zni¿ek udzielanych przy korzystaniu z bazy hotelowej, domów wczasowych i sanatoriów ZNP po okazaniu wa¿nej legitymacji zwi±zkowej.
       - Preferencji w zakupie us³ug w ZNP OUPiS oraz BPiT "Logostour".
       - Preferencji dla studiuj±cych w WSP ZNP

    Mo¿liwa jest do pobrania ankieta o realizacji Funduszu ¦wiadczeñ Socjalnych i Funduszu Zdrowotnego


    linia

    Przyjd¼ tu do nas i z nami trwaj...
    A nadzieja znów wst±pi w nas...
    Uwierzymy kolejny raz
    W jeszcze jedno Bo¿e Narodzenie...

    /- Kolêda dla nieobecnych /


    ¦wieca

    KOLE¯ANKI I KOLEDZY
    ZWI¡ZKU NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO
    PRACOWNICY O¦WIATY

    ¦wi±t Bo¿ego Narodzenia, wype³nionych rado¶ci± i mi³o¶ci±,
    nios±cych spokój i nadzieje,
    Nowego Roku spe³niaj±cego wszelkie marzenia,
    pe³nego optymizmu, wiary, szczê¶cia i powodzenia -

    ¿yczy Zarz±d Oddzia³u ZNP
    w G³ownie

    G³owno, dn. 15 grudnia 2006 r.

    linia

    "...Nie bój siê...
    czekania na nikogo ...
    przytul w ten czas nieludzki
    swe ucho do poduszki
    bo to co nas spotyka
    przychodzi spoza nas..."
    -Ks. Jan Twardowski


    Rodzinom Ofiar tragedii w kopalni "Halemba" w Rudzie ¦l±skiej przesy³amy nasze szczere wyrazy wspó³czucia i otuchy.
    Jeste¶my my¶lami i sercem z Wami, z Wasz± tragedi±, z Waszymi dramatami.
    Trwamy w smutku i w ¿a³obie.
    Zapalamy znicze [*] [*] [*]
    Niech nadzieja, o¶wiecaj±ca ¿ycie, u¶wiêci Wasze najtrudniejsze chwile.

    Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego
    Zarz±d Oddzia³u
    w G³ownie


    G³owno, dn.22.11.2006 r.

    linia

    14 pa¼dziernika 2006 roku


    Dzieñ Edukacji Narodowej

    "Jak¿e nie pisaæ wiersza, jak¿e nie p³on±æ w podziêce,

    za ¶wiat³o, co siê rozszerza, za dar najpiêkniejszy -

    za wiedzê"

    K.I. Ga³czyñski

    14 pa¼dziernika 2006 r.

    Kole¿anki i Koledzy - cz³onkowie ZNP,

    Pracownicy O¶wiaty

    Z okazji Dnia Edukacji Narodowej ¿yczymy du¿o zadowolenia

    z pracy zawodowej i dzia³alno¶ci zwi±zkowej, wiele osi±gniêæ

    i satysfakcji z kolejnych sukcesów. Oby na co dzieñ towarzyszy³

    Wam u¶miech, optymizm oraz zdrowie i pomy¶lno¶æ.

    Zarz±d Oddzia³u ZNP

    w G³ownie



    Kole¿anki i Koledzy - cz³onkowie ZNP

    W dniu Waszego ¦wiêta

    Zarz±d Oddzia³u ZNP w G³ownie

    sk³ada

    najserdeczniejsze ¿yczenia

    sukcesów w pracy zawodowej,

    realizacji planów ¿yciowych,

    optymizmu, rado¶ci i u¶miechu na co dzieñ.


    List prezesa ZNP S³awomira Broniarza do ministra edukacji narodowej Romana Giertycha

    5 kwietnia 2006 roku




    Rozmiar: 21541 bajtów



    " Wielkanoc - Jan Lechoñ

    Droga, wierzba sadzona w¶ród zielonej ³±ki,
    Na której pierwsze jaskry ¿ó³ciej± i mlecze
    Po¶ród wierzb po kamieniach w±ska struga ciecze,
    A pod niebem wysoko ¶piewaj± skowronki.

    W¶ród tej ³±ki wilgotnej od porannej rosy,
    Droga, ktor± co ¶wiêto szli ludzie ze ¶piewk±,
    Idzie sobie Pan Jezus, wpó³nagi i bosy
    Z wielkanocn± w przebitej d³oni choragiewk±.

    Naprzeciw idzie ch³opka. Ma kosy z³ociste,
    £owicka jej spódniczka i piêkna zapaska.
    Pozna³a Zbawiciela z ¶wiêtego obrazka,
    Upad³a na kolana i krzyknê³a: "Chryste!"

    Bije g³ow± o ziemiê z serdeczn± rozpacz±,
    A Chrystus siê pochyli³ nad klêcz±cym cia³em
    I rzeknie: "Powiedz ludziom, niech wiêcej nie p³acz±,
    Dwa dni le¿a³em w grobie. I dzi¶ zmartwychwsta³em
    ."



    ¯yczymy Pañstwu zdrowych i pogodnych ¦wi±t Wielkanocnych, pe³nych wiary, nadziei i mi³o¶ci, radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkañ i niezapomnianych chwil w gronie najbli¿ych.



    linia



    2 kwietnia 2006 roku




    Bo ¿ycie jak mrugniêcie powiek; i tylko mi³o¶æ zostaje na wieczno¶æ...


    Prze¿ywamy w³asnie pierwsz± rocznicê ¶mierci Wielkiego Cz³owieka, ukochanego przez wszystkich Papie¿a - Jana Paw³a II. Rok temu nasze oczy i serca zwrócone by³y na Watykan, gdzie za¶wiadcza³ On o swojej mi³o¶ci i wierze po raz ostatni, ale w jak¿e wymowny sposób, pozwalaj±c dotknaæ nam swojego Odej¶cia, ¿egnaj±c nas wszystkich s³owami: "Szuka³em was przez ca³e ¿ycie, a teraz wy przyszli¶cie do mnie."

    2 kwietnia ponownie prze¿ywaæ bêdziemy tê Wielk± Tajemnicê. Pamiêtaj±c o Janie Pawle II zapalimy znicz w oknie, dok³adnie o godzinie 21:37 - to znak, ¿e nigdy o Nim nie zapominmy...

    Rozmiar: 14506 bajtów

    linia



    28 stycznia 2006 roku


    "przytul w ten czas nieludzki
    swe ucho do poduszki

    bo to co nas spotyka
    przychodzi spoza nas"

    ks. Jan Twardowski



    Z powodu katowickiej katastrofy budowlanej, solidaryzujemy siê w tych nieszczê¶ciach ze wszystkimi poszkodowanymi i ich najbi¿szymi. Trwamy w smutku i w ¿a³obie z rodzinami ofiar. Zapalamy ¶wiece: [*] [*] [*] Hospitalizowanym ¿yczymy szybkiego powrotu do zdrowia. Z wyrazami najg³êbszego ¿alu i wspó³czucia
    Zarz±d Odzia³u Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego w G³ownie



    linia


    20 grudnia 2005 roku

    swieta

    Poniewa¿ ¦wiêta Bo¿ego Narodzenia to najpiêkniejszy i najbardziej rodzinny okres w roku, pragniemy ¿yczyæ cz³onkom ZNP a tak¿e wszystkim Ludziom Dobrej Woli, aby tegoroczne ¶wiêta przepe³nione by³y ciep³em, rado¶ci± i blisko¶ci± serdecznych przyjació³, aby wnios³y w nasze domy pokój i nadziejê, rozbrzmiewa³y melodiami najpiêkniejszych kolêd i wype³ni³y serca Dobroci±. Weso³ych ¦wi±t!



    linia

    19 pa¼dziernika 2005 roku



    Dnia 19 pa¼dziernika 2005 roku odby³y siê w G³ownie uroczyste obchody 100lecia ZNP po³±czone z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Zorganizowania uroczysto¶ci podj±³ siê ZNP na czele z Pani± Prezes Zofi± Ogórek, Burmistrz Miasta G³owna -Wojciech Brzeski oraz Wójt Gminy G³owno - Stanis³aw Tarkowski. W trakcie obchodów wrêczono wiele odznaczeñ i nagród.
    Prezes g³ownieñskiego ZNP - pani Zofia Ogórek odznaczona zosta³a Z³otym Krzy¿em Zas³ugi, które to odznaczenie przyjê³a z wielkim wzruszeniem. Z³ot± Odznakê ZNP otrzyma³y: Aleksandra Milczarek, Ma³gorzata Góral i Ma³gorzata Kapu¶ciñska. Zarz±d G³ówny ZNP przyzna³ tak¿e odznakê za 50-letni± przynale¿no¶æ do ZNP. Otrzyma³ j± pan Mieczys³aw Wo³udzki - d³ugoletni kierownik dawnego Domu Dziecka w G³ownie, przewodnicz±cy g³owieñskiego ko³a Zwi±zku ¯o³nierzy AK. Odznaczenie to zosta³o przyznane po raz pierwszy z historii zwi±zku ZNP. Jubileusz by³ tak¿e okazj± do przyznania pami±tkowych medali "100 lat ZNP" by³ym prezesom g³owiñskiego ZNP: pani Gra¿ynie Drzewieckiej i panu Mieczys³awowi Dylikowi.
    Swoje nagrody przyznali tak¿e Burmistrz Miasta G³owna i Wójt Gminy G³owno. Otrzymali je: Anna Zieliñska, Bo¿ena Skorek-Paszyñska, El¿bieta Æwikliñska, Aleksandra Milczarek, Anna Walczak, Tomasz Ro¿niata, Henryka Wieteska, Krystyna Ko¶mider, Jolanta Przeradzka, Jolanta Siedlecka i Danuta Gor±ca.
    Imprezê swoim wystêpem u¶wietnili Go¶cie z Teatru Wielkiego - Dariusz Stachura, Dorota Wójcik i Marian Przy³êcki.
    Na uroczysto¶ciach Jubileuszu nie mog³o tak¿e zabrakn±æ szampana oraz tortu - by³ on kilkupiêtrowy i tryska³ iskrami sztucznych ogni.

    Zdjêcia z obchodów umieszczone s± w Fotogalerii.
    linia

    NIEZWYJK£Y JUBILEUSZ


    W dniu 19 pa¼dziernika 2005 roku w Miejskim O¶rodku Kultury w G³ownie odby³a siê uroczysto¶æ jubileuszowa 100-lecia Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego i wspólnych obchodów Dnia Edukacji Narodowej dla Miasta i Gminy G³owno. Zainaugurowa³a j± projekcja filmu dokumentalnego o historii powstania i znacz±cych wydarzeñ z dzia³alno¶ci ZNP na przestrzeni wieku (dokument przygotowany przez Zarz±d G³ówny ZNP w Warszawie, bêd±cy dla uczestników krótk± lekcj± historii). Wszystkich uczestników uroczysto¶ci powitali jej organizatorzy: Burmistrz G³owna Wojciech Brzeski, Wójt Gminy G³owno Stanis³aw Tarkowski oraz Prezes Oddzia³u ZNP w G³ownie Zofia Ogórek.
    W¶ród go¶ci byli przedstawiciele Starostwa Zgierskiego, Urzêdu Miasta i Gminy G³owno i przewodnicz±cy Rady Miasta i Gminy, w³adze Okrêgu £ódzkiego ZNP, prezesi Oddzia³ów ZNP ze Strykowa i z powiatu zgierskiego, dyrektorzy i wicedyrektorzy placówek o¶wiatowych, dyrektorzy instytucji i prezesi organizacji z terenu miasta i gminy, Zarz±d i cz³onkowie Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP, cz³onkowie komisji Historycznej, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obs³ugi.
    Z przemówieniem okoliczno¶ciowym wyst±pi³a Zofia Ogórek, Prezes Oddzia³u ZNP w G³ownie, a Przewodnicz±cy Sekcji Emerytów i Rencistów i jednocze¶nie Przewodnicz±cy Komisji Historycznej Mieczys³aw Dylik przybli¿y³ rys historyczny organizacji zwi±zkowej, dzia³aj±cej w latach 1924 - 2005 na terenie G³owna.
    G³os zabra³ tak¿e Burmistrz G³owna Wojciech Brzeski, który przedstawi³ obecn± sytuacjê o¶wiaty, podkre¶laj±c udzia³ ¶rodków w³asnych w funkcjonowaniu placówek o¶wiatowych w naszym mie¶cie.
    Podobnie przybli¿y³ informacjê o o¶wiacie w Gminie G³owno, o wykonanych inwestycjach i planach na kolejne lata, Wójt Gminy Stanis³aw Tarkowski. Jubileusz, to okazja do uhonorowania i wyró¿nienia dzia³aczy zwi±zkowych. Z³otym Krzy¿em Zas³ugi odznaczona zosta³a Prezes Oddzia³u ZNP w G³ownie - Zofia Ogórek, natomiast Z³ot± Odznak± ZNP odznaczono nastêpuj±ce osoby:
    Aleksandrê Milczarek z Miejskiego Przedszkola nr 1, Ma³gorzatê Góral z Miejskiego Przedszkola nr 3 i Ma³gorzatê Kapu¶ciñsk± ze Szko³y Podstawowej w Popowie. Po raz pierwszy w historii Zwi±zku Zarz±d G³ówny przyzna³ Odznakê za 50-letni± przynale¿no¶æ do ZNP. Na uroczysto¶ci uhonorowano ni± pana Mieczys³awa Wo³udzkiego, d³ugoletniego Dyrektora Domu Dziecka, a obecnie Przewodnicz±cego g³owieñskiego Ko³a Zwi±zku ¯o³nierzy AK. Natomiast na uroczysto¶ci, która odby³a siê 17 pa¼dziernika br. uhonorowano ni± 30 g³owieñskich zwi±zkowców.
    Jubileusz 100-lecia Zwi±zku by³ równie¿ okazj± wrêczenia pami±tkowych medali "100 lat ZNP" dla by³ych prezesów Oddzia³u - Gra¿ynie Drzewieckiej i Mieczys³awowi Dylikowi . Z okazji Dnia Edukacji Narodowej przyznane zosta³y nagrody Burmistrza i Wójta, które wrêczono na jubileuszowym spotkaniu.

    Nagrody Burmistrza otrzymali : - Bo¿ena Skorek Paszyñska dyrektor Gimnazjum Miejskiego ,
    - Anna Zieliñska wicedyrektor SP nr 3,
    - El¿bieta Æwikliñska - nauczyciel matematyki GM
    - Aleksandra Milczarek - nauczyciel MP nr 1,
    - Alina Walczak - nauczyciel matematyki SP nr 2,
    - Tomasz Ro¿niata - nauczyciel historii GM
    Nagrody Wójta otrzyma³y:
    - Henryka Wieteska - emerytowana dyrektor Zespo³u Szkó³ Publicznych w M±kolicach,
    - Krystyna Ko¶mider - emerytowana dyrektor SP w Lubiankowie,
    - Jolanta Przeradzka - dyrektor SP w Popowie
    - Jolanta Siedlecka - nauczyciel SP w M±kolicach,
    - Danuta Gor±ca - nauczyciel SP w Lubiankowie.
    Starosta Zgierski - Les³aw Jarzêbowski w swoim wyst±pieniu przedstawi³ zebranym osoby, którym przyznano nagrody starosty, a by³y nimi:
    - Gra¿yna Kujawiak - dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej
    - Renata Binias - nauczyciel matematyki w ZS nr 1 w G³ownie,
    - Maciej Lisowski - dyrektor Zespo³u Szkó³ Specjalnych.

    By³y równie¿ wyst±pienia go¶ci, ¿yczenia z okazji jubileuszu i Dnia Edukacji Narodowej, podziêkowania dla by³ych dzia³aczy zwi±zkowych. Na uroczysto¶ci wrêczono nagrody uczestnikom konkursu literackiego, og³oszonego z okazji jubileuszu 100 - lecia ZNP, skierowanego do m³odzie¿y szkó³ gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, proponuj±c piêæ tematów zwi±zanych z histori± o¶wiaty i zwi±zku. Wp³ynê³o piêæ prac, wszystkie nagrodzono. Wyró¿niono dwie wykonane przez:
    - Micha³a Olejnika, ucznia Gimnazjum Miejskiego " Szko³a moich dziadków, szko³a moich rodziców". Opiekunem by³ Tomasz Ro¿niata,
    - Janusza Fortuniaka, ucznia Gimnazjum Miejskiego za fotoreporta¿ " Placówki o¶wiatowe na terenie Miasta i Gminy G³owno"
    Pozosta³e prace wykonali:
    - Marta Kowalczyk i Katarzyna Zakrzewska, uczennice Gimnazjum Miejskiego napisa³y: " Moja szko³a na przestrzeni lat"
    - Piotr Szczepaniak i Jakub Szremski, uczniowie Gimnazjum Miejskiego napisali: "Historia Szko³y Podstawowej nr 1 im. Józefa Pi³sudskiego w G³ownie od powstania po dzieñ dzisiejszy."
    - Marcelina Misztal i Dominika D±bek, uczennice SP w M±kolicach napisa³y : " Szko³a i nauczyciele moich rodziców i dziadków".

    Uroczysto¶æ jubileuszowa u¶wietni³ koncert znanych artystów sceny operowej: Doroty Wójcik - pierwszego sopranu Teatru Wielkiego w £odzi, Dariusza Stachury - ¶wiatowej s³awy tenora koncertuj±cego m.in. w USA, którym akompaniowa³ profesor Edward Przy³êcki. By³y równie¿ jubileuszowe torty, szampan i poczêstunek przygotowany przez samych zwi±zkowców.
    Imprezie towarzyszy³a równie¿ wystawa przedstawiaj±ca dorobek artystyczny nauczycieli, wykonana na tê okoliczno¶æ przez nauczyciela Dariusza M³ynarczyka i pracownika MOK-u Agnieszkê Myszkowsk±. Podziwiaæ mo¿na by³o obrazy namalowane przez nauczycieli: Dorotê Jankowsk±, Zofiê Sut, Aleksandra Orczykowskiego, haftowane serwetki i robótki szyde³kowe Heleny Grabarczyk, Zofii Bia³eckiej i Ma³gorzaty Cechulskiej, prace wykonane haftem krzy¿ykowym Heleny Wojciechowskiej, Aliny Gibczyñskiej i Alicji Walickiej, fotografie Aleksandry Markiewicz i Dariusza M³ynarczyka oraz rysunki wykonane specjaln± technik± Edyty Brzozowskiej- Krupiñskiej.
    W trakcie imprezy mo¿na by³o nabyæ biuletyny opracowane przez cz³onków Komisji Historycznej, wydane z okazji jubileuszu 100-lecia ZNP, bêd±ce cz±stk± historii G³owna, wiedzy o g³owieñskim nauczycielu: "Rys historyczny Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego na terenie miasta G³owna w latach 1924 - 2005" i "Biografie dzia³aczy zwi±zkowych i o¶wiatowych z terenu G³owna", stanowi±c± zbiór wspomnieñ o zas³u¿onych g³owieñskich nauczycielach i spo³ecznikach zwi±zkowych, powsta³± po to, aby ocaliæ od zapomnienia nazwiska tych nauczycieli i ich dzia³alno¶æ.
    Biuletyny te s± do nabycia w siedzibie Zarz±du Oddzia³u ZNP w G³ownie do ich wyczerpania.



    Adres strony ZNP - Nowe w³adze Zwi±zku!


    linia

    Zarz±d Oddzia³u Zwi±zku
    Nauczycielstwa Polskiego w G³ownie


    Serdecznie dziêkujê za zaproszenie na uroczysto¶æ zwi±zan± z obchodami jubileuszu 100-lecia Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego. Niestety nie mogê w niej uczestniczyæ ze wzglêdu na wcze¶niejsze zobowi±zania.
    Ten wyj±tkowy jubileusz jest szczególn± okazj± do utrwalenia pamiêci o przesz³o¶ci i przypomnienia zas³ug naszych poprzedników.
    Przez ca³y wiek Zwi±zek dzieli³ losy oraz wspó³tworzy³ historiê narodu i pañstwa. W ca³ej swej 100-letniej historii Zwi±zek ³±czy³ walkê o powszechn± demokratyczn± szko³ê i wysoki poziom edukacji z obron± godno¶ci i rangi zawodu nauczycielskiego.
    Dzieje, dorobek i tradycje ZNP stanowi± fundament, na którym wspólnie tworzymy tera¼niejszo¶æ i przysz³o¶æ Zwi±zku. S± one tak¿e dla nas wszystkich powodem do dumy, a zarazem wielkim zobowi±zaniem.
    W imieniu Zarz±du G³ównego ZNP pragnê z³o¿yæ dzia³aczom i wszystkim cz³onkom Zwi±zku na Waszym terenie, serdeczne podziêkowania za pracê dla naszej organizacji. Dziêkujê za zaanga¿owanie w realizacjê zadañ ZNP/ za przywi±zanie do Zwi±zku, troskê o jego autorytet i dobre imiê, za kultywowanie i kontynuowanie zwi±zkowych tradycji.
    ¯yczê zgromadzonym, aby to spotkanie w kole¿eñskim gronie dostarczy³o wszystkim wiele satysfakcji, aby by³o potwierdzeniem wiêzi ³±cz±cych nasz± zwi±zkow± rodzinê.
    Przyjmijcie równie¿, Kole¿anki i Koledzy, ¿yczenia wielu dalszych osi±gniêæ w dzia³alno¶ci zwi±zkowej, a tak¿e zdrowia i wszelkiej osobistej pomy¶lno¶ci.

    Prezes
    Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego
    S³awomir Broniarz

    Warszawa, 18 pa¼dziernika 2005 r.